Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdařilá premiéra videorozhodčích na MS. Zavede se video i v Lize mistrů?

Sport

  13:00
KAZAŇ - Sobotní program světového fotbalového šampionátu v Rusku zažil jednu velkou premiéru. Poprvé v historii MS pomohl videorozhodčí ke změně rozhodnutí hlavního sudího na trávníku. Technologickou pomoc „odnesli“ Australané.

Francouz Pogba právě střílí vítězný gól zápasu s Austrálií. Muselo ho potvrdil VAR. foto: Reuters

Běží 55. minuta souboje favorizovaných francouzských fotbalistů s Australany. Evropský celek se na mistrovství světa s houževnatým soupeřem trápí. Vše mění skluz Joshe Risdona na hraně pokutového území pod nohy Antoina Griezmanna. Uruguayský rozhodčí Andres Cunha nechává pokračovat ve hře. O pár okamžiků později ji však přerušuje a jde se podívat na doporučení videorozhodčího na záznam. 

„Dle řeči těla si nebyl jistý. Viděl jsem ho, jak tam stojí, sleduje tu situaci a váhá. Rozhodčí je ale také jen člověk a není to pro něj snadné, zvláště když má v zádech 50 tisíc lidí a musí se rozhodnout,“ pronesl po duelu kouč Austrálie Bert van Marwijk. 

„Slyšel jsem hodně názorů na tu situaci. Sedm z deseti lidí vám poví, že to byla penalta, tři, že ne. Nebylo to pro sudího snadné,“ pokračoval zkušený Nizozemec ve službách Austrálie. 

A měl pravdu, šlo o hodně podobnou situaci, po které o den dříve otevřel z penalty v nádherném remízovém šlágru Portugalsko – Španělsko (3:3) skóre hvězdný Cristiano Ronaldo. Podobně si vedl proti Australanům také Griezmann, který poslal zemi galského kohouta do vedení. 

„Nemyslím si, že nás porazili Francouzi, ale spíše technologie,“ hlesl australský brankář Matt Ryan. 

Kdy do hry vstupuje VAR?

Verdikt sudího na hřišti se přezkoumává či upravuje ve čtyřech případech, které stanovuje protokol Mezinárodní pravidlové federace IFAB – při všech gólech, pokutových kopech, při udílení červené karty a při chybné identifikaci, resp. záměně trestaného hráče.

V 81. minutě pak zaznamenal vítězný gól na 2:1 Paul Pogba po střele, kdy se míč odrazil jen těsně z brány. Cunha jej uznal na základě technologie, která ho pípajícími hodinkami ihned upozornila na překročení brankové čáry míčem. 

Mimochodem, ve zmíněné bitvě o Pyreneje hrála tato technologie taktéž důležitou roli. Bomba Španěla Jordiho Alby se od břevna odrazila na brankovou čáru. Alba a spol. se dožadovali pomoci videa, italský arbitr Gianluca Rocchi jim s úsměvem ukázal na své zápěstí, aby jim naznačil, že mu nic nepípalo, takže míč za brankovou čarou prostě a jednoduše nebyl. Také z toho je poznat, že se s pomocí VAR (videorozhodčí) i „brankovým asistentem“ teprve všichni sžívají. 

Penaltu francouzského útočníka Antoina Griezmanna musel potvrdil videorozhodčí.

„Nechci se vymlouvat, ospravedlňovat naši prohru, ale je tam ještě hodně šedých zón,“ potvrdil Australan Ryan. 

„Faul tam byl, mám i na noze šrám,“ byl pochopitelně zcela opačného názoru faulovaný Griezmann. 

A jeho trenér Didier Deschamps trefně přidal: „VAR tentokrát rozhodl v náš prospěch, můžeme být za něj rádi. Na druhou stranu, nehráli jsme dobře. A pokud chceme porazit také Peru, musíme se hodně zlepšit.“ 

VAR vstoupil do hry v sobotu ještě jednou. V zápase Dánska s Peru zasekl v pokutovém území Poulsen špičkou kopačky Cuevu. Hlavní z Gambie Bakary Gassama jedenáctku nepískl, na radu videorozhodčího ale následně hru přerušil, celou situaci si prohlédl na obrazovce a ukázal na penaltu. Sám faulovaný Cueva ale z pokutového kopu neuspěl: míč poslal vysoko nad. A aby těch paradoxů nebylo málo, o vítězství evropského celku 1:0 rozhodl ve druhém poločase penaltový hříšník Poulsen. 

Zklamaní hráči Peru. Díky videu dostali výhodu penalty, nedokázali ji však využít.

Už první dny mistrovství světa tak ukazují, jak technologie dokáží změnit průběh utkání. A že jejich užití, které je navíc přesně určené, může pomoct. Ano, Australané si na VAR postěžovali, některé situace jsou i po shlédnutí videa sporné, na druhou stranu většina komentářů i anket na různých webech jeho zavedení kvituje s povděkem. 

A o to větší škoda je, že zatímco v některých evropských ligách – včetně té české – už se VAR využívá, nejprestižnější kontinentální klubové soutěže – Liga mistrů a Evropská liga – se jeho zavedení brání. Respektive Evropská fotbalová asociace (UEFA), která je zaštiťuje. Kdo ví, třeba její prezident, Slovinec Alexander Čeferin po mistrovství světa změní názor.