Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Plzeň porazila Spartu 1:0. Rozhodla sporná penalta

14:56aktualizováno  17:07
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně jsou novými lídry nejvyšší soutěže. Rozhodla o tom jejich dnešní výhra 1:0 v duelu 7. ligového kola nad pražskou Spartou, která Západočechům přepustila vedení. Jeden z vrcholů sezony a přímý souboj o první místo rozhodl brankou z penalty ve 40. minutě domácí kapitán Pavel Horváth. Pokutový kop, nařízený po střetu domácího Limberského s Hušbauerem, však vzbudil vlnu emocí. Sparťané, kteří dnes prohráli poprvé v tomto ročníku, se cítili být poškozeni.

Václav Procházka z Plzně (vpravo) a Leonard Kweuke ze Sparty foto: ČTK

Očekávaný šlágr splnil velká očekávání a zaplněný stadion se mohl kochat otevřeným představením. Sparta sice nenasadila uzdravujícího se kapitána Matějovského, ale na jejím ofenzivním pojetí bylo znát, jak moc touží Viktorii oplatit jarní prohru z Letné. První slovo však patřilo domácím a nepřesně střílejícímu reprezentantovi Daridovi. Podobně kontrovala Sparta, ani Daridův parťák z národního týmu Hušbauer brankáře Kozáčika ostrou ranou nepřelstil.

Plzeň - Sparta 1:0 (1:0)

Branka: 40. Horváth z pen.

Rozhodčí: Matějek - J. Paták, Košec. ŽK: Řezník, Fillo - Pamič, Kadlec, Pavelka, Hušbauer, Kweuke. Diváci: 11.722.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida (87. Ševinský) - Rajtoral, Hanousek, Hora (90. Hejda) - Bakoš (70. Fillo). Trenér: Vrba.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Přikryl (82.¨Grajciar), Hušbauer, Pavelka, Krejčí (56. Kadeřábek) - Kadlec (75. Balaj), Kweuke. Trenér: Lavička.

Lépe pro Spartu vypadal následný brejk, který však útočník Kweuke, jenž v minulé sezoně v Plzni dvěma trefami rozhodl o triumfu Pražanů, pokazil špatnou nahrávkou. Sparťané se pak zlobili i na sudího Matějka, podle nich měl odpískat penaltu po střetu Hušbauera s Rajtoralem.

Plzeň, která ve třech domácích zápasech této sezony pokaždé vstřelila aspoň dvě branky, se také nenechala zahanbit. Ve výborné pozici selhal Darida a deset minut po něm neuspěl s dorážkou ani útočník Bakoš, který si před reprezentační pauzou zvedl sebevědomí dvěma trefami na Dukle.

Klíčový okamžik přišel pět minut před poločasem. Skvěle hrající plzeňský bek Limberský se po narážečce s Horváthem vřítil do pokutového území a po střetu s Hušbauerem už rozhodčí Matějek ukázal na penaltovou značku.

Frustrovaní sparťané na své lavičce ironicky tleskali a marně upozorňovali na to, že Limberský padl k zemi ještě před střetem s Hušbauerem. Plzeňský kapitán Horváth však v jiskřivé atmosféře zachoval klid a suverénně proměněnou penaltou poslal domácí do vedení.

Spartu inkasovaný gól evidentně vykolejil, její hráči po poločase nebyli schopni navázat na soustředěný výkon z úvodu zápasu. Vyznamenal se i brankář Vaclík, který v 56. minutě vyhrál s Horváthem druhý dnešní souboj a skvěle vyrazil trestný kop domácího záložníka, který dlouho působil i na straně dnešního protivníka.

Pražané do konce zápasu už nedokázali najít zbraň na pokoření precizní plzeňské obrany. Sparťanská série pěti ligových výher, díky které mužstvo drželo vedení v lize, se rozplynula. Plzeň naopak naplno zabodovala počtvté za sebou.

DALŠÍ VÝSLEDKY 7. KOLA

Dynamo České Budějovice - Dukla Praha 1:1 (1:0)
Branky: 16. Řezníček - 61. Vorel. Rozhodčí: Bílek - Dobrovolný, Kocián. ŽK: Riegel, Řezníček - Vorel, Pospěch. ČK: 84. Pospěch. Diváci: 2445.

Č. Budějovice: Daněk - Riegel, Řepka, Lengyel, Machovec - Klesa (80. Hanzlík), Javorek, Otepka, Sandro - Řezníček, Markovič (90. Linhart). Trenér: Soukup.

Dukla: Rada - Hašek, Vorel, Božič, Vrzal - Gedeon, Borek, Kalouda (46. Malý) - Berger (90. Štetina), Pospěch, Svatonský (86. Přeučil). Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 3:1 (2:1)
Branky: 9. Došek, 13. Hlúpik, 60. Volešák - 22. Nešpor. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Nádvorník. ŽK: Volešák - Nešpor, Janíček, Šírl, Mareš, Ščuk, Dosoudil. ČK: 37. Trousil (Slovácko). Diváci: 4122.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Mezlík, Kubáň - Hlúpik (90. Lukáš), Daníček, Valenta (90. Martykán), Volešák - Kovář (69. Kerbr), Došek. Trenér: Habanec.

Boleslav: Šeda - Kysela, Janíček (67. Magera), Johana (16. Dosoudil), Šírl - Bořil, Ščuk, Kúdela - Mareš, Nešpor, Sivrič (63. Štohanzl). Trenér: Koubek.