Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Sparta remizovala se Šmonou 1:1. Postup zatím odkládá

21:06
HAIFA - Remízu 1:1 si odvážejí z Izraele fotbalisté Sparty po souboji s Kirjatem Šmona v Evropské lize. Pražané museli v Haifě dotahovat manko, protože od třetí minuty prohrávali po brance Tasevského. Smír ve 24. minutě zařídil útočník Léonard Kweuke.

Dukla - Sparta (Kweuke a Přikryl) foto: ČTK

Nerozhodný výsledek Spartě udržel slušné vyhlídky na postup ze základní skupiny, protože čeští vicemistři drží dva zápasy před koncem druhé místo a mají stále pětibodový náskok na Šmonu. Spartě k jistotě účasti v jarních bojích bude stačit výhra nad Lyonem či v Bilbau. Teoreticky ale může slavit i při další remíze s Lyonem, který hostí za dva týdny. Lyon si dnes už zajistil postup svým čtvrtým vítězstvím v Bilbau.

Pokud Sparta na izraelského soupeře chtěla udeřit drtivým nástupem jako před dvěma týdny na Letné, museli Pražané v Haifě řešit úplně opačný problém. Její záložník Holek totiž už ve třetí minutě osudově chyboval při rozehrávce ve středu hřiště a Tasevski křížnou střelou poslal úřadující izraelské šampiony do laciného vedení.

Zatímco v prvním vzájemném utkání Šmona většinou působila neškodně, dnes Spartě její aktivní hra činila mnohem větší potíže. Na domácích vůbec nebylo znát, že pouze na lavičce sedí tři stabilní opory v čele s nejlepším střelcem Abuhazirou. Pražané se do hry dostávali pomalu, byť se už znovu mohli spolehnout na uzdraveného kapitána Matějovského. Ani on však ve středu zálohy nezářil a Sparta, hrající vůbec první zápas na izraelské půdě, začala hrozit až po 20 minutách.

Útočník Kweuke nejprve poslal hlavičku nad bránu a vzápětí už udeřil: ze 30 metrů poslal skákající míč přes vyběhnutého brankáře Amose a poprvé od poloviny srpna a desetizápasovém půstu zažil gólovou euforii. Vyrovnáním udělal radost i sparťanským příznivcům, kteří měli na poloprázdném stadionu Eliezer mírnou převahu.

Kweukeho branka Spartu, v jejím dresu si dnes odbyl pohárovou premiéru obránce Hybš, zvedla. Tři minuty před přestávkou ranou do tyče zahrozil i pravý bek Zápotočný. Svěřencům kouče Vítězslava Lavičky i po přestávce patřilo dění na trávníku, byť se do lepší šance dlouho nemohli propracovat.

Zůstalo jen u náznaků: Kweuke nedotáhl několik dobře rozehraných akcí a ani střídající Přikryl se po pasu Hušbauera už nedostal do zakončení. A trestný kop Matějovského deset minut před koncem se jen otřel o boční síť. Spartě už závěrečná aktivita nestačila k vysněné výhře, i remízový výsledek ale její hráči se svými příznivci oslavili.

4. kolo základních skupin Evropské ligy:

Hapoel Kirjat Šmona - AC Sparta Praha 1:1 (1:1)
Branky
: 3. Tasevski - 24. Kweuke. Rozhodčí: Kulbakov - Getikov, Žuk (všichni Běl.). ŽK: Tasevski - Kweuke. Diváci: 1000.

Šmona: Amos - Levi, Hasama (58. Vahaba), Cohen, Matovič - Sallalich, Einbinder, Gerzicich, Gazal (61. Abuhazira) - Tasevski, Lencse (82. Rochet). Trenér: Bachar.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Hybš - Holek - Kadeřábek (73. Skalák), Hušbauer, Matějovský, Krejčí (63. Přikryl) - Kweuke (79. Balaj). Trenér: Lavička.

Shrnutí výsledků

Skupina A:

Machačkala - Liverpool 1:0 (1:0)
Branka: 45. Traoré. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).

Udine - Young Boys Bern 2:3 (0:1)
Branky: 47. Di Natale, 83. Fabbrini - 27. Bobadilla, 65. Farnerud, 73. Nuzzolo. Rozhodčí: Tohver (Est.).

Coimbra - Atlético Madrid 2:0 (1:0)
Branky: 28. a 70. z pen. Wilson Eduardo. Rozhodčí: Probert (Angl.).

Tabulka:
1. Viktoria Plzeň 4 3 0 1 9:3 9
2. Atlético Madrid 4 3 0 1 6:3 9
3. Coimbra 4 1 1 2 5:6 4
4. Hapoel Tel Aviv 4 0 1 3 2:10 1

Skupina C:
Fenerbahce Istanbul - AEL Limassol 2:0 (2:0)
Branky: 11. Kuijt, 41. Sow. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 70. Ouon (Limassol).

Marseille - Mönchengladbach 2:2 (0:1)
Branky: 54. Barton, 67. Ayew - 20. Hanke, 90.+2 Arango. Rozhodčí: Kružliak (SR).

Bordeaux - Marítimo 1:0 (1:0)
Branka: 16. Bellion. Rozhodčí: Mažeika (Lit.).

FC Bruggy - Newcastle 2:2 (2:2)
Branky: 14. Tričkovski, 19. Jörgensen - 42. Anita, 44. Ameobi. Rozhodčí: Banti (It.).

FC Kodaň - Stuttgart 0:2 (0:0)
Branky: 76. Ibiševič, 90.+1 Harnik. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Molde - Steaua Bukurešť 1:2 (0:2)
Branky: 56. Chima Chukwu - 21. Chipciu, 37. Latovlevici. Rozhodčí: Vad (Maď.).

AIK Stockholm - PSV Eindhoven 1:0 (1:0)
Branka: 12. Bangura. Rozhodčí: Lajuškin (Rus.).

Neapol - Dněpropetrovsk 4:2 (1:1)
Branky: 7., 77., 88. a 90.+2 Cavani - 33. Fedeckyj, 52. Zozulja. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Sporting Lisabon - Genk 1:1 (0:0)
Branky: 64. Van Wolfswinkel. Rozhodčí: Johanesson (Švéd.). ČK: 59. Schaars (Sporting).

Basilej - Videoton Székesfehérvár 1:0 (0:0)
Branka: 80. Streller. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).

Tabulka:
1. Genk 4 2 2 0 8:4 8
2. Videoton Székesfehérvár 4 2 0 2 5:5 6
3. Basilej 4 1 2 1 4:4 5
4. Sporting Lisabon 4 0 2 2 2:6 2

Skupina H:
Partizan Bělehrad - Inter Milán 1:3 (0:0)
Branky: 90. Tomič - 51. a 75. Palacio, 87. Guarin. Rozhodčí: Gomes (Portug.).

Neftči Baku - Kazaň 0:1 (0:1)
Branka: 16. Ďaďun. Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

Bilbao - Lyon 2:3 (0:2)
Branky: 48. Ander Herrera, 55. Aduriz z pen. - 22. Gomis, 45.+1 Gourcuff, 63. Lacazette. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Tabulka:
1. Lyon 4 4 0 0 11:7 12
2. Sparta Praha 4 2 1 1 8:5 7
3. Hapoel Kirjat Šmona 4 0 2 2 6:9 2
4. Bilbao 4 0 1 3 5:9 1

Skupina J:
Lazio Řím - Panathinaikos Atény 3:0 (2:0)
Branky: 22. a 40. Kozák, 58. Floccari. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Tottenham - Maribor 3:1 (1:1)
Branky: 22., 49. a 77. Defoe - 40. Berič. Rozhodčí: Munukka (Fin.).

Leverkusen - Rapid Vídeň 3:0 (1:0)
Branky: 4. Hegeler, 53. Schürrle, 62. Friedrich. Rozhodčí: Kovařík (ČR).

Metalist Charkov - Rosenborg Trondheim 3:1 (1:1)
Branky: 4. Taison, 70. Xavier, 90.+2 Torres - 42. Dočkal. Rozhodčí: Jug (Slovin.).

Hannover - Helsingborg 3:2 (1:0)
Branky: 3. a 50. Diouf, 90. Huzsti z pen. - 59. Djurdjič, 67. Bedoya. Rozhodčí: Fautrel (Fr.). ČK: 88. Atta, 89. Larsson (oba Helsingborg).

1. Hannover 4 3 1 0 9:6 10
2. Levante 4 2 1 1 5:2 7
3. Twente Enschede 4 0 3 1 4:7 3
4. Helsingborg 4 0 1 3 5:8 1