17. července 2010 12:33 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Fotbalový míč, kterým se hrálo finále MS, byl vydražen za 1,45 milionu

Zpěvačka Shakira pózuje s míčem Jobulani pro finále MS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Shakira pózuje s míčem Jobulani pro finále MS | foto: Reuters

LONDÝN Míč, kterým se hrálo finále fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice mezi Španělskem a Nizozemskem (1:0), byl vydražen za 74.000 dolarů (asi 1,45 milionu korun). Částka podle agentury AP půjde na kampaň bývalého prezidenta JAR Nelsona Mandely na boj proti nemoci AIDS. Jméno kupce nebylo zveřejněno.

Podle serveru eBay, který měl dražbu na starosti, byl o míč obrovský zájem. Mluvčí Ruth Szyszkowská uvedla, že za to mohla hlavně kontroverze, jež Jabulani provázela. Na vlastnosti míče si totiž během šampionátu stěžovali prakticky všichni fotbalisté a dokonce ho přirovnali ho ke "gumovému míči ze samoobsluhy".

Čtěte také

Pro finále byl vyroben speciální druh míče, který se však od ostatních balónů na šampionátu lišil jen jménem a vzhledem. Byl vyveden ve zlaté barvě a pojmenován Jobulani, na počest dějiště finále Johannesburgu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!