Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

11:2 nad Rusy? Nemusí být tak zle, ukazuje hokejová osmnáctka

Sport

  14:49
BŘECLAV - Snad je v tom i trochu symboliky. V sobotu uplyne přesně 10 let od chvíle, kdy zemřel legendární trenér Ivan Hlinka. Český hokej ten den ztratil velkou osobnost. Na jeho počest pojmenovali tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. A na letošním Memoriálu Ivana Hlinky se nebývale daří českým hráčům.

Česká osmnáctka si připsala další cenný skalp. foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

11:2. To je výjimečný výsledek, kterým čeští reprezentanti do 18 let ve středu večer potupili stejně staré Rusy. V této kategorii si připsali Češi největší výhru v samostatné historii. Navíc suverénně vyhráli svou skupinu - tři zápasy, tři výhry a skóre 19:7!

"Chtěli jsme tady ukázat celému světu, že na to máme," řekl kapitán týmu David Kaše v rozhovoru pro deník Sport. "Takový výsledek proti Rusům je parádní. Jsme za něj nesmírně rádi."

Čeští mladíci přistoupili k zápasu zodpovědně, i když první místo a přímý postup do semifinále měli zajištěný předem. "Chtěli jsme, aby soupeři jako Rusko dostali do sezony vzkaz, že s námi letos opravdu musí vážně počítat," pochvaloval si kouč Petr na oficiálních stránkách Hlinkova memoriálu.

Semifinále proti Švédsku je na programu v pátek v 19 hodin. "První cíl jsme splnili v předstihu, máme semifinále. Musíme se na něj pořádně připravit," řekl Petr.

Reprezentační osmnáctka teď navazuje na úspěchy o rok starších spoluhráčů, kteří vybojovali na jaře na mistrovství světa stříbrnou medaili.

Žádná příprava, ale prestiž

Na prestižním domácím turnaji sahá po dalším velkém úspěchu českého mládežnického hokeje.

Především zámořské výběry berou toto klání prestižně, vždyť Kanada vyhrála Hlinkův memoriál šestkrát v řadě a celkově 18krát z 23 ročníků. Česko zatím od roku 1991 na triumf čeká... Za tu dobu nasbírali šest stříbrných medailí a čtyři bronzy. Co z toho bude teď?

"Výsledky mužstva mě až tak nepřekvapují, protože je za tím tříletá práce, kdy jsou kluci pohromadě a celou dobu se jim daří," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz svazový šéftrenér Slavomír Lener.

Podle něj má zásluhu na úspěchu náctiletých reprezentantů nejen hlavní kouč, ale také manažer týmu Milan Hnilička a asistent Petr Svoboda. Pro jistotu: naganský šampion je pouze bývalý brankář Hnilička, u Svobody se jedná pouze o shodu jmen se střelcem zlatého gólu.

"Všichni si dobře sedli a vytvořili parádní tým. Všichni jsou pracovití, vzdělaní a chtějí se zlepšovat a učit," tvrdí Lener.

Chybí hlavní hvězda: Zacha

Věkově patří do tohoto týmu také třeba hvězdný útočník Pavel Zacha, který se rozhodl odejít z extraligového Liberce do kanadské juniorky. I bez něj se však českým mladíkům základní skupina povedla nečekaně dobře. A kapitán Kaše přiznává, že Zachova absence tým nahecovala.

Právě chomutovský útočník je asi nejvýraznější postavou týmu. Ale Lener vyzdvihuje další individuality: oba brankáře, produktivního obránce Jakuba Zbořila z Komety Brno či sparťanského útočníka Filipa Chlapíka. Radek Koblížek hraje ve Finsku, Šimona Stránského si ve Vítkovicích zase vyhlédli skauti z Prince Albert Raiders hrajícího zámořskou WHL. A to ještě nehraje zraněný útočník Michael Špaček...

Každý z těch kluků může zažít velkou kariéru. Reprezentanti do 18 let jsou příslibem, že s českým hokejem nemusí být tak zle. Jestli se Ivan Hlinka z hokejového nebe dívá na dění v Břeclavi, určitě má radost. Ale třeba by k hráčům v euforii svérázně poznamenal: "Hlavně se z toho nepos..."

Autor: