Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanada si dá svých osm gólů, tak my musíme devět, plánuje Pavelec

Sport

  9:36
PRAHA - Tohle bude prověrka! Český hokej vyhlíží velkolepé semifinále mistrovství světa, v němž se utká s hvězdami nabitou Kanadou. „No co. Dají si ten svůj průměr osmi gólů na zápas – a my musíme dát devět,“ usmál se brankář Ondřej Pavelec. Muž, kterého od 15.15 čeká hodně perné sobotní odpoledne.

Česká jednička Ondřej Pavelec. foto: Reuters

Když má zvolit jedno z kanadských es, nepřekvapí: „Sidney Crosby - ne že bych se ho bál nebo proti němu měl špatnou bilanci, ale je to jeden z nejlepších hokejistů světa. Umí absolutně všechno a hráče kolem sebe dělá lepšími.“

Kanadská ikona s číslem 87 bude na Pavelce útočit také, ovšem nejen Crosbym živa jest ofenziva soupeře. „Oni v NHL hrají všichni první lajny a přesilovky,“ upozorňuje Pavelec. Rychle však dodá: „Jsou to taky jenom lidi.“

MS v hokeji 2015

Jak tedy Kanadu porazit?
Hlavně disciplínou. Ve skupině jsme proti nim udělali ve třetí třetině pár faulů - a oni to dokáží potrestat. Každý musí podat svůj stoprocentní výkon. Nesmí nám utéct na začátku; jakmile tam něco nahází, už je to hrozně těžké.

Co si z porážky 3:6 vyvodit?
Myslím, že jsme proti nim sehráli dobrý zápas. Byly tam pasáže, kdy jsme byli lepší – pokud jsme dělali, co jsme měli. Taky to pro ně nebude tak lehké jako předtím: ve čtvrtfinále dali Bělorusům devět gólů a přišlo mi, že hráli na půl plynu... Všichni vidíme jejich sílu, ale pokud bychom nevěřili, že je můžeme porazit, nemá cenu na led chodit. Nebál bych se.

Když jste to zmínil: nemůže mít Kanada problém s tím, že bude muset po pohodovém čtvrtfinále přepnout na vyšší stupeň?
Oni přepnout umějí. Ale věřím, že je nemožné projít turnaj takhle v klidu a v pohodě. Musí přijít zápas a soupeř, se kterým to budou mít hrozně těžké. Snad to bude zrovna v sobotu - a porazíme je.

Brankář Ondřej Pavelec.
OČI NA PUKU. Ondřej Pavelec chytá lehkou střelu do lapačky.

Ale bude to velká šichta, že?
Oni si to tu užívají a baví se. Smějí se na rozcvičce, mezi střídáními a i na střídačce. Protože vědí, že jsou dobří. Zatím moc problémů neměli a bude jen na nás, kolik jim jich uděláme.

Myslíte, že jdou Češi do semifinále v roli outsidera?
Já si naopak myslím, že diváci očekávají, že celý turnaj vyhrajeme právě my. A to čekáme i my od sebe. Neřekl bych, že jsme outsider, v jednom zápase se může stát cokoliv. Dáme první gól, oni trošku zpanikaří, třeba budeme bránit náskok 1:0 a nakonec tak i vyhrajeme... Ale musíme taky hrát hokej; nejde si myslet, že to jenom zabetonujeme.

„Vítězná noc po Finsku? Já usnu vždycky dobře“

Po postupu do semifinále se v českém týmu rozprostřela úleva. „Samozřejmě jsme rádi, že se neloučíme. Že nejedeme domů – tedy vlastně nejdeme, vždyť doma jsme,“ usmál se Ondřej Pavelec. Po výhře nad Finy se tým na hotel dostal až nad ránem. „Každý byl unavený a byl rád, že si mohl zalézt do postele a využít čas na odpočinek. Někdo má problémy usnout, někdo ne. Třeba já ne,“ popsal Pavelec: „Ale musíme se koukat dopředu. Co bylo, bylo. Ráno je nový den.“ 

V čem jsou česká pozitiva?
Dopředu jsme silní, góly dáme. Proto je potřeba hrát dobře dozadu. Kanada si samozřejmě myslí, že jsme outsideři, podle výsledků asi oprávněně. Ale znovu: nemyslím si, že můžou celým turnajem projít tak hladce.

Máte tušení, že by to mohl být váš duel?
To mám pokaždé (úsměv). Gólman je na ledě od toho, aby něco chytil, aby týmu pomohl v pravý moment. S Finskem jsme dobře bruslili a oni měli problémy, což u takového soupeře nebývá zvykem. S Kanadou to bude totéž.

Čeká vás osmý duel po sobě, je to velká zátěž?
Zaprvé jsem rád, že chytám. To je každý gólman. Je pravda, že zápasů je hodně a síly ubývají, ale to každému. Nedělal bych rozdíl mezi brankářem a útočníkem.

Když se vrátíme ke čtvrtfinále proti Finsku, zažil jste v kariéře něco hezčího?
I v Bratislavě to bylo super, porazili jsme Rusy v zápase o třetí místo. Ve Winnipegu není v NHL celý zápas slyšet ani rozhodčí. Ale tady v Praze je to bomba. Když dal Jarda Jágr gól... A ještě větší řev byl, když to Sob poslal do prázdné a už se vědělo, že to udržíme. Kvůli tomu se hokej hraje. Ovšem celé to trvá jen chvilku - pak zmizíte z ledu a už zase je klid.

Mají diváci před duelem s Kanadou vůbec nějaké rezervy?
Nevím, jestli to ještě jde. V zápase jsou pasáže, když se nedaří a nemůžete po lidech chtít, aby pořád skandovali - ale oni to dělají. Celý zápas jedou nadoraz. Dobře pro ně, že si to užívají. Lístky taky nejsou nejlevnější. O tom všechno je: aby měli po zápase zážitek hráči i diváci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!