Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bratislava během MS? Drahá, ale stojí za to

Sport

  18:00
BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) - Bratislava bude během mistrovství světa o dost dražší a méně příjemné město, než obvykle bývá. Mistrovství světa odstartuje v Bratislavě velkolepě. Radnice spojila letošní majáles, kterému se někdy v Bratislavě říká druhý silvestr, se zahájením mistrovství světa, a tak se můžete první hokejový víkend těšit na spoustu koncertů hvězd, v čele s Richardem Müllerem či slovenskou skupinou Hex, a vše ukončí slovy organizátorů v sobotu o půlnoci "parádní ohňostroj".

Hotel DoubleTree v Bratislavě. foto: ČTK

Tím se však výrazné klady mistrovství v Bratislavě téměř vyčerpávají a pro ty z vás, kteří město v posledních letech navštívili, čeká nepříjemné překvapení, že slovenské hlavní město bude méně příjemným místem, než jakým normálně je.

Na šampionát byla sice fakticky postavena nová hala Ondreje Nepely, byť oficiálně je to jen rekonstrukce. Výsledkem je hezký stadion téměř v centru města, který má vadu na kráse v tom, že je na MS malý. Deset tisíc míst, která nabízí, bylo na atraktivnější zápasy, mezi nimiž jsou vedle zápasů Slovenska utkání Čechů, hned téměř vyprodáno. ´

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika k MS v ledním hokeji.

Na internetu se sice občas některé, především dražší lístky na čtvrtfinále či semifinále objevují, často za původní cenu, ale je to trochu loterie. Některé jsou ještě i ve volném prodeji na www.ticketportal. sk. Pokud vyřešíte problém s lístky, druhým problémem je ubytování. V Bratislavě není ani normálně mnoho dobrých a nepředražených hotelů, ale během mistrovství je to ještě o tři stupně horší.

Většina hotelů drží spekulativní ceny, i když jsou stále z asi třiceti procent prázdné - kromě asi tisícovky Rusů totiž žádné obrovské davy turistů nedorazily. Pokud nechcete bydlet v centru města od sto eur výše, najděte si něco u hranic v Rakousku nebo ve městech kolem Bratislavy, případně vydržte na den dva před zápasem. Do Informačního turistického centra v Bratislavě vůbec nevolejte, nic vám neporadí a nic nezařídí.

DÁLE K TÉMATU

Ať už budete v Bratislavě přespávat, nebo pojedete "na otočku", dejte si velkou časovou rezervu a obrňte se trpělivostí. Záchytná parkoviště pro návštěvníky jsou daleko od centra, a i když bude slibovaná mimořádná doprava autobusy fungovat dobře, nebudete u stadionu za pět minut. Nejpohodlnější bude dojet do Bratislavy vlakem. Od nádraží a z centra půjde použít k dopravě na stadion tramvaje, trolejbusy a autobusy, ale vzhledem ke stavu bratislavské MHD zvažte, zda raději nejít pěšky.

Taxikáři jsou na tom s poctivostí přinejlepším nastejno s těmi pražskými, jen mají vyšší ceny. Před těmi od nádraží nebo z letiště pak výslovně varuji. Rozhodně ušetříte, když si taxík zavoláte. Ani pokud už jste u vchodu, nemáte ještě úplně vyhráno. Rozsáhlá bezpečnostní opatření a nezkušená ochranka, to je pekelná kombinace, takže přijít hodinu před utkáním je téměř nutnost.

Pozor je třeba dávat i v restauracích a pubech - ceny jsou v Bratislavě normálně vysoké a během mistrovství se tu mohou vyšplhat i nad úroveň sousední Vídně. Takže dát si v centru takových pět piv vás může přijít třeba na pět set, stejně jako za jídlo v normální restauraci. Přes všechno, co bylo řečeno, má ale smysl vyrazit. Zvláště pokud Slováci nepohoří, bude ve městě neuvěřitelná hokejová atmosféra, kterou sotva někde v blízkém zahraničí zažijete. A Češi budou v Bratislavě téměř jako domácí. Samozřejmě pouze v případě, že nedojde na zápas Slovensko-Česko.

Autor: