Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bratislava před hokejovým MS: Nová hala, jinak nic

Sport

  16:30
BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) - Z nevzhledného 60 let starého Stadionu Ondreja Nepely je nová chlouba Bratislavy. Po dvouleté rekonstrukci, která z původní budovy neponechala téměř nic, se na počátku výpadovky z centra Bratislavy do Trnavy vyloupla zbrusu nová, stříbro-černá, prosklená, architektonicky zajímavá budova.

Hokejová hala v Bratislavě. foto: Sme.sk

Tedy pořád ještě se vylupuje. I když do mistrovství světa zbývá pouhý týden, především plánované restaurace a obchody na venkovní straně budovy vypadají, že se tam bude tvrdě pracovat ještě noc před slavnostním zahájením mistrovství. Někde už je nábytek, jinde ale jen holé betonové stěny a vzduchotechnika. Bratislavané, kteří už chodí budovu okukovat, jsou vesměs spokojení.

DÁLE K TÉMATU

"Ta hala je skutečně pěkná, povedla se," říká jedna maminka, která si sem udělala jarní procházku s dětmi. Spolu s rekonstruovaným stadionem, který nově pojme deset tisíc lidí, vznikla ještě hala s dvěma tréninkovými plochami a hned vedle nich hotel sítě Hilton. Celkové náklady na přestavbu staré haly se vyšplhaly v přepočtu na dvě miliardy českých korun, velkou část z toho zaplatilo město Bratislava a také slovenský stát.

Šťastný kritizuje Širokého Nebylo by to ale Slovensko, aby se i kolem haly nevynořily pochybnosti. Hotel, který vyrostl hned vedle, totiž patří Juraji Širokému, předsedovi hokejového svazu a majiteli Slovanu Bratislava, pro který bude Stadion Ondreja Nepely stejně jako v minulosti domovským. Takže se ani nemohly nevynořit pochybnosti, jestli si (přinejmenším částečně) za peníze slovenských daňových poplatníků nepostavil Široký hotel.

Hokejová hala v Bratislavě.

"Hala jen zhodnotí hotel a pozemky, které má pan Široký v okolí," kritizuje projekt slovenská hokejová legenda Peter Šťastný, dnes poslanec Evropského parlamentu. Ministr financí Ivan Mikloš proto hned po MS posílá na výstavbu stadionu finanční kontrolu. Ale i kdyby si Široký nepřelil z peněz na halu ani cent, hodnotu jeho hotelu dodává právě propojení se zimním stadionem.

Z luxusně vybaveného hotelu se totiž chodí přímo na plochu – čehož budou moci během mistrovství využít jen dvě mužstva – domácí Slováci a pak "protekčně" Češi. A na Čechy, navíc ověnčené titulem mistrů světa, se Bratislava skutečně těší. "Lístky na Čechy. To bylo hned vyprodáno," říká paní v Informačním centru města Bratislavy, jednom z míst, kde se prodávají zbylé lístky.

"Na Rusko je taky všechno pryč, pár posledních lístků je na zápas Rusů se Slovinci," dodává s tím, že větší množství volných lístků je už jen na čtvrtfinále. Jenže to zase nevíte, na koho si kupujete vstupenky.

Hokejová hala v Bratislavě.

Ceny hotelů? Tajné

Příprava Bratislavy na mistrovství světa se vyčerpala otevřením zrekonstruované haly. Možná se to v příštích dnech ještě zlepší, ale až na několik soch hokejistů a pár plakátů byste nepoznali, že tu za týden nějaké mistrovství bude. Žádné šipky ke stadionu, minimum informačních tabulí, v informačním turistickém centru jen hromádka prospektů.

Na nějaké uklízení, renovaci zaplivaných podchodů kousek od stadionu nebo nové či alespoň čisté autobusy a tramvaje zapomeňte. Zato majitelé hotelů nebo taxikářská mafie před nádražím a letištěm se chystají na zlaté žně. "Máme volné pokoje, ale cenu vám sdělí jen majitel po zaslání mailu," říká na přímý dotaz recepční hotelu jen tři minuty pěšky od stadionu.

Hokejová hala v Bratislavě.

Mnozí turisté proto raději volí hotely ve Vídni, protože vyjdou levněji. A v Informačním centru Bratislavy jen krčí rameny. "Nemáme co nabízet, hotely si to vyjednávají samy," říká bezradně paní na přepážce. A nejde asi jen o hotely. K akci nezvyšování cen během mistrovství se v Bratislavě přihlásilo jen přibližně šedesát firem.

Bez ohledu na to, jak Bratislava přípravu zatím fláká, se vyplatí přijet. Celé Staré město se mění v jednu velkou hospodu pod širým nebem, všechny puby a restaurace vytáhly stoly a židle ven na ulici. A pokud vyjde počasí, může tu být báječná atmosféra, kterou autor tohoto článku zažil ve zlatých letech slovenského hokeje. Taková, díky níž na mistrovství světa v hokeji v Bratislavě dlouho nezapomenete.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat