Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zklamané Košice se těšily hlavně na Čechy

Sport

  18:00
KOŠICE (od redaktora LN na Slovensku) - Osm dní před začátkem hokejového MS jsou přípravy v Košicích v plném proudu – díry v silnicích jsou zalátané a bezdomovci mimo centrum. KOŠICE (od zvláštního zpravodaje LN na Slovensku) Na modrošedé, avantgardně postavené košické US Steel Aréně je obrovský plakát na koncert asi nejznámějšího světového DJ současnosti Davida Guetty, který se koná jedenáctého května.

Hokejová hala v Košicích. foto: Luboš Palata, Lidové noviny

"Pokud chcete lístky na Guettu, tak si musíte pospíšit," říká prodavačka v pokladně haly, což je jediné místo, na němž lze při pozorném zkoumání zjistit, že právě tady se za pár dní koná polovina slovenského mistrovství světa v hokeji.

On-line rozhovor:

Na rozdíl od Guetty je lístků na hokejové zápasy v Košicích dost. Mohou za to tak trochu Češi, kteří udělali místním organizátorům škrt přes rozpočet. Podle původních plánů měli Češi hrát právě ve východoslovenské metropoli, kam to autem z Prahy trvá poctivých sedm hodin a stále jezdícím nočním vlakem "Košičan" kolem hodin deseti. Jenže když český národní tým vyhrál překvapivě minulé MS, mohl si vybrat a zvolil si bližší Bratislavu.

Tím trochu rozesmutnil obyvatele Košic, které jsou pokládány za nejvíce "pročeské" město na Slovensku. A to do té míry, že například v místních restauracích marně hledáte nějaké slovenské točené pivo, téměř všude nabízejí jen českou plzeň. "V Praze jsem nejméně třikrát, čtyřikrát ročně, ale do Bratislavy nejezdím, Bratislava je hrozná," říká jako mnozí jiní 25letý Michal. "Kdyby přijeli Češi, koupím si lístky.

Hokejová hala v Košicích.

Ale kdo by vyhazoval peníze za nějaké Bělorusy, Francouze. "Do Košic ale přinejmenším na úvod mistrovství nepřijede žádný odpad. "Švédsko v Košicích za čtyřicet eur", "USA v Košicích za třicet", lákají plakáty na busech místní městské hromadné dopravy. Na košické duely, kde se bude v závěru programu hrát o udržení v elitní světové skupině, se lístky prodávají skoro zadarmo – za 10 a 19 eur.

Největší zájem je však o zápasy velkých týmů dvou košických kvalifikačních skupin – Kanadu, Švédsko, USA a pak překvapivě o Bělorusko. "Zápas Kanada – Bělorusko je v tuto chvíli nejvíce vyprodaný," říká mladá dívka v pokladně haly. Zatímco hala se k MS příliš nehlásí, po městě už jsou přípravy patrné. Od nádraží a na hlavních ulicích už jsou slovenské a anglické poutače, opadávající parapet nádraží už polepily plakáty vítající návštěvníky, po městě stojí už i elektronické informační desky.

Magistrát, který zjistil, že se zdejší taxikáři ani policisté nedomluví ani trochu anglicky, nechal vytisknout letáky s deseti nejčastějšími frázemi v angličtině typu: "Jak se dostanu do hokejové haly?" Město schovává bezdomovce V okolí nádraží a haly nechalo město vyasfaltovat narychlo nejvíce se rozpadající chodníky a zalátat díry na křižovatkách. A také "vyklidilo" krásný středověký střed Košic, kterému vévodí gotická katedrála sv. Alžběty a secesní divadlo, od skupin bezdomovců. Pro ty s místní charitou založilo stanový tábor.

Hokejová hala v Košicích.

Město ale žádné davy turistů ze zahraničí neočekává. "Rozhodně nepůjde o tisícové davy," říká jedna z pracovnic informačního turistického centra Košic. "Přijede hlavně odborná veřejnost." Myslí tím zřejmě hlavně zahraniční týmy, novináře a hokejové funkcionáře. Proto má informační centrum k dispozici stále volná místa na ubytování, s cenami v řádu desítek eur.

Přestože v Košicích bude pouze "B" část mistrovství světa, rozhodlo se město, že si to pořádně užije. Seznam kulturních akcí, především koncertů, pouličních slavností a diskoték, vydá na dvě strany, včetně rytířských slavností, venkovní umělé ledové plochy v novém kulturním centru nebo každodenních koncertů ve Fan Village na nádherné Hlavnej ulici.

Důvodem rozsáhlého kulturního programu, který v mnohém předčí nabídku MS, je i to, že už v roce 2013 budou Košice "Evropskou metropolí kultury", což je skutečně výjimečná pocta. "Po pravdě řečeno, je pro nás šampionát jen takovou přípravkou na rok 2013," říká pracovnice radnice.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat