Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Čechmánek znovu nevinný. Krajský soud jej i napodruhé zprostil obžaloby z podvodu

Roman Čechmánek u krajského soudu ve Zlíně znovu uspěl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Čechmánek u krajského soudu ve Zlíně znovu uspěl. | foto: Zdeněk Němec MAFRA

zlín Zlínský krajský soud v pondělí opět zprostil bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka obžaloby z podvodu se škodou zhruba 15 milionů korun. Čechmánek se zadlužil při svém podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Čechmánek jakýkoli podvodný úmysl odmítl, hrozilo mu až deset let vězení. Soud v jeho jednání neshledal úmysl a snahu o vlastní obohacení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Podle předsedy trestního senátu Radomíra Koudely nebylo prokázáno, že by obžalovaný měl úmysl obohatit sebe či někoho jiného. Státní zástupce Petr Matoušek naopak tvrdí, že Čechmánek jednal v nepřímém úmyslu a věděl, že se může dostat do situace, kdy nebude schopen své závazky splácet.

Podvodu se olympijský vítěz z Nagana podle obžaloby dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Čechmánek snahu o podvod odmítl. „Já jsem neměl důvod někoho okrást. Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, že bych se chtěl obohatit,“ řekl v pondělí u soudu.

Roman Čechmánek na archivní fotografii
Pivovar Čechmánek ve Zlíně

Čechmánek uvedl, že o nedostatku volných finančních prostředků se dozvěděl začátkem roku 2013. S bankou proto začal jednat o přeúvěrování. Dohoda podle něj byla blízko. Poté co na něj padl návrh na insolvenci, už však na ni nedošlo. „Když jsem podepisoval smlouvy s dodavateli, bylo to ještě předtím, než tato situace vznikla. S převážnou většinou z nich. V době, kdy jsme se domlouvali, z toho byla nějaká cesta ven. Vždycky nějaké peníze byly,“ uvedl.

Minipivovar s restaurací ve Zlíně musel obžalovaný po roce fungování zavřít. Přestavbu domu v Holešově nedokončil. Čechmánek si koupil také bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval do developerského projektu v Chorvatsku, měl byty ve Zlíně a v Čeladné. Na podnikání si půjčoval od známých i od bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Loni krajský soud Čechmánka obžaloby zprostil, po odvolání státního zástupce vrchní soud jeho rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína k novému projednání. Podle právního názoru Vrchního soudu v Olomouci bylo v případu třeba provést další dokazování. Soud prvního stupně podle něj nekriticky převzal Čechmánkovu obhajobu, že jeho nemovitý majetek výrazně převyšoval závazky. To vyvrací jeden z vyhotovených znaleckých posudků, uvedl vrchní soud. Podle znalce z oboru ekonomiky Petra Janíčka se však zmíněný dokument nezabýval tím, že část majetku měl Čechmánek vedenou mimo své podnikání a mohl jej dále zpeněžit. „Dotyčný měl dostatečný majetek, aby pokryl všechny zaúčtované závazky. Ten přesah tam byl významný, myslím v řádech desítek milionů,“ řekl v pondělí u soudu Janíček.

Brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!