Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Nového roku výluka v NHL skončí, věří Gretzky

Sport

  11:33
NEW YORK - Podle hokejové legendy Wayna Gretzkého výluka v NHL do Nového roku skončí. Nejproduktivnější hráč v historii soutěže míní, že zámořská liga nepřijde o atraktivní utkání pod širým nebem zvané Winter Classic, v němž se mají tentokrát 1. ledna střetnou Detroit Red Wings a Toronto Maple Leafs.

Legendární hokejista Wayne Gretzky foto: Reuters

Podle Gretzkého nejsou rozpory mezi hráči a majiteli klubů takové jako při minulé výluce, kvůli níž byla celá sezona 2004/05 zrušena. "V roce 2004 jsme změnili celý terén. Majitelé chtějí nějaký podíl ze zisků, a když se tohle vyřeší, ta nejtěžší překážka bude odstraněna. Teď je třeba pracovat na tom, aby obě strany došly k číslu, které podle nich bude fér," uvedl k hlavnímu bodu sporu při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě.

"Úřad komisionáře (Garyho Bettmana) i Donald Fehr a hráčská asociace, to jsou všechno velmi inteligentní lidi. Jde o to si sednout a domluvit se," konstatoval Gretzky, jenž ukončil kariéru v roce 1999 a poté byl koučem a spoluvlastníkem Phoenixu Coyotes. "Věřím, možná proto, že jsem takový fanoušek, že se 1. ledna bude hrát," uvedl.

Víkendová jednání nepřinešla žádný pokrok

Start NHL se po třídenních jednáních mezi zástupci zámořské hokejové ligy a hráčské asociace NHLPA ale nijak nepřiblížil. V rozhovorech v centrále soutěže v New Yorku se za celý víkend nedostalo na žádné klíčové problémy kolem nové kolektivní smlouvy, výsledkem nebylo ani datum příští schůzky. "Nehovořili jsme o ekonomických aspektech, ačkoliv jsme to měli v plánu," uvedl vyjednávač hráčů Steve Fehr po nedělním rokování.

"Mluvilo se o otázkách zdraví a bezpečnosti, dopingových kontrolách a lékařské péči," shrnul náplň víkendových jednání Fehr. "Nic z toho, o čem jsme v těchto dnech jednali, k uzavření (kolektivní) smlouvy nevede, ale všechno to byly důležité prvky té smlouvy," řekl zástupce komisionáře NHL Bill Daly. "Obě strany teď musejí vypracovat spoustu domácích úkolů," dodal.

Jádrem sporu mezi majiteli klubů a hráči je rozdělování výnosů z ligy, které v minulé sezoně činily 3,3 miliardy dolarů. Majitelé chtějí snížit podíl hráčů ze současných 57 procent na 49 a časem až na 47, zatímco návrh NHLPA nabízel postupný pokles z 54,3 procenta na 52,7.

Kvůli výluce zamířila velká část evropských hokejistů zpět do svých mateřských soutěží či jiných lig v Evropě, postupně se k nim připojují i zámořští hráči. Ve čtvrtek vedení NHL zrušilo zbytek plánovaných přípravných zápasů, nyní se očekává i odložení startu ligy naplánovaného zatím stále na 11. října.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!