20. května 2011 8:32, aktualizováno  10:05 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Do Winnipegu se vrací NHL, Pavelec se stěhuje

Do Winnipegu se vrací NHL. Příznivci oprášili staré dresy bývalého klubu Jets a oslavovali zprávu v centru Winnipegu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Winnipegu se vrací NHL. Příznivci oprášili staré dresy bývalého klubu Jets a oslavovali zprávu v centru Winnipegu. | foto: Shaun BestReuters

WINNIPEG Do kanadského Winnipegu se vrací NHL. Na sever se bude stěhovat klub Atlanta Trashers, jehož branku hájí český brankář Ondřej Pavelec. Cena, za níž kanadští investoři klub NHL koupili, nebyla zveřejněna. Kanadský hokej slaví po letech námluv první úspěch i na ekonomickém poli. Do země posedlé hokejem se vrátí jeden z klubů NHL.

Finanční konsorcium True North Sports and Entertainment podle informací listu Globe and Mail koupilo klub Atlanta Trashers. A hodlá tým přestěhovat do Winnipegu, kde působil tým Jets až do roku 1996.

Do Winnipegu se vrací NHL. Příznivci oprášili staré dresy bývalého klubu Jets a oslavovali zprávu v centru Winnipegu.

Bohatý jih válcoval chudý sever

Mluvčí společnosti potvrdil, že probíhají jednání, k dohodě podle něj ale ještě nedošlo. "Ještě to není hotové," citovala agentura Reuters mluvčího Scotta Browna.   

POHLED EXPERTA

"Pokud se to stane skutečností, tak je to pro NHL jen dobře. Sice se dlouho spekulovalo hlavně o Phoenixu, ale ten je po vstupu města do organizace nyní zachráněn, o Atlantě slyším prve. Ten krok ale má logiku. Kanadská ekonomika posiluje, navíc v Kanadě je hokej sportem číslo jedna. Určitě stěhování klubu do Winnipegu, který je tradiční hokejovým městěm, může jen prospět. Vždy v tom hrají hlavní roli finance, a pokud se jedná o klub, který je tradičně v mínusu, tak soutěž hledá možnost, jak organizaci pomoci a toto jedna z variant."

Robert Spálenka, licencovaný agent pro NHL ze společnosti Sport Invest Hockey.

V devadesátých letech minulého století došlo k odlivu klubů NHL z "chudšího", převážně kanadského severu na bohatý jih USA, kde sice jen málokdo rozumí hokeji, ale sídlí tam silní investoři. Stěhování tehdy podporovalo vedení NHL, které chtělo hokej rozšířit v USA.

Tento osud postihl právě Winnipeg (přestěhoval se do Phoenixu a přejmenoval se na Coyotes), Hartford (Colorado Avalanche), Minnesota (Dallas Stars).

Atlanta dlouhodobě strádala

Prodej klubu by měl být oznámen v úterý. Jde o vyvrcholení dlouholetých snah kanadských finančníků a přání celé Kanady vrátit NHL do kanadských měst. Mluvilo se o přestěhování Caroliny Hurricanes či o prodeji Phoenixu, společnost True North Sports and Entertainment údajně zprvu chtěla koupit právě Phoenix, ale nakonec získala Atlantu.

Trashers ekonomicky strádali a i podpora diváků byla podprůměrná, přestože ikonou klubu byl osm let ruský bohatýr Ilja Kovalčuk. Podle amerických médií už rada guvernérů NHL transakci schválila. První volbou Atlanty na draftu NHL byl v roce 1999 český útočník Patrik Štefan, který se stal po Romanu Hamrlíkovi druhou českou jedničkou draftu v zámořské lize.

Ondřej Pavelec v akci.

Atlantou z českých hráčů prošli mimo jiné i Bobby Holík či Pavel Kubina, v poslední sezoně její dres oblékala česká jednička na posledním MS Ondřej Pavelec. Toho v březnu před uzávěrkou přestupů doplnil z Floridy i veterán Radek Dvořák. Nyní čeká stěhování oba - na daleký sever.

mprMartin Prachař

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ŠERIF

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč