Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Dominik Hašek: Věřím, že nejsem jenom reklamní trik...

Dominik Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Hašek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Poslední hodiny před dnešním odletem do žhnoucí Moskvy strávil hokejový gólman Dominik Hašek (45) v náležitě kvapíkovém tempu. V pátek v poledne kupříkladu ještě v ruce nedržel ani víza, bez nichž by se na cestu za novým angažmá ve Spartaku Moskva ani nemohl vydat.

Jak jste strávil páteční den, v němž jste ještě naposledy mohl slyšet ze všech stran češtinu? 
Den to byl pořádně ulítaný. Musel jsem zařídit spoustu věcí... Zašel jsem do banky, zařizoval pojistky a taky "maličkosti", jako jsou třeba víza, která musím při cestě do Ruska mít. Člověk pořád čeká, než mu je vyřídí; nakonec jsem pro ně tedy zašel až den před odletem... Jo a pracoval jsem také ještě na asi nejdůležitější věci – lapačce.

Právě pro vás nezvyklý "střih" nové lapačky se nejspíš podepsal pod naštípnutý prostředník na vaší levé ruce. Co jste na lapačce potřeboval upravit?
Po úpravách teď už skoro věrně připomíná loňskou lapačku. Mám třeba rád, když má rovný spodek. Paradoxně ale někdy bývá na škodu, když má moc chráničů. Puk se o ně totiž může zachytit, zaseknout a po prudké střele klidně i vyvrátit prst. Těžko se to vysvětluje, ale zkrátka – puk se na určitých místech musí smeknout, aby brankáře nezranil.

Dá se tedy předpokládat, že by vás už podobná nepříjemná záležitost při tréninku anebo při zápase neměla potkat?Vyloučit se nedá nic, ale riziko se určitě tak o 90 procent snížilo. Na lapačce jsme pracovali intenzivně poslední tři dny; chtěl jsem aby nakonec byla perfektní.

V Česku ale máte na rozdíl od Ruska spoustu šikovných známých. Neobáváte se, že v Moskvě proto s úpravou nové výstroje můžete mít jisté problémy?
No právě. Nemám tam konexe jako doma, trochu se téhle věci bojím. I proto, že nevím, jak to tam chodí, jsem se snažil ještě před odjezdem udělat maximum pro to, abych měl všechno pokud možno co nejlépe připravené.

Anebo si případně můžete při svých cestách do Česka vzít výstroj s sebou, ne? Vždyť často připomínáte, že letadlem to máte z Moskvy do Prahy jen dvě a půl hodiny...
Že bych jezdil do Česka na návštěvy během sezony nějak často, to si tedy zrovna nemyslím...


Dobré to ještě není. V zásadě mě ale už problém v normálním životě nelimituje. Dlahu jsem sundal, mažu si na prst všelijaké masti, ale bolest pořád cítím.

Jak zdárně se vám hojí zranění prst?

Kdy asi tak začnete po zranění naplno trénovat?
Byl bych rád, kdyby to šlo už příští týden, ale jistý si stoprocentně nejsem. Chci zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o vážné zranění, ale zatím nevím, jestli se náhodou při nějaké střele neprojeví podmíněný reflex a ruka, namísto aby šla proti puku, uhne... Dneska si teda ještě nedovedu představit, že bych měl ruku nastavit proti střele příklepem.

Kam povede vaše první cesta z moskevského letiště Šeremetěvo?
Tak to vím přesně – z letadla míříme rovnou na trénink Spartaku.

Ruská mentalita je přece jen trochu jiná než česká. Tušíte už, co vás v nové, pro vás dosud víceméně nepoznané zemi čeká?
Teď především vnímám, že v novém mužstvu hrají hodně mladí kluci. Samozřejmě že mířím směrem na východ, takže se dá čekat, že mě tam asi čeká něco jiného. Zatím ale nemá smysl rozebírat, v čem konkrétně.

Bývalý ruský brankář Andrej Trefilov před několika dny prohlásil, že vaše angažmá ve Spartaku Moskva považuje pouze za reklamní trik a že náročný program KHL nezvládnete. Četl jste jeho slova?
Nečetl. S Andrejem se ale známe, vždyť jsem s ním dřív hrával. Za prvé – kolik odchytám v KHL zápasů, to přece nemůžu dopředu vědět. Za druhé – doufám, že ze strany Spartaku to reklamní trik snad není. (rozesměje se) No, doufám... Já tomu věřím. A za třetí – z mé strany to v žádném případě taky není reklamní tah. (směje se)

Hned ve druhém zápase v KHL se v Omsku potkáte na ledě s Jaromírem Jágrem. Povídali jste si někdy v létě o tomhle přitažlivém zápase?
Jsem rád, že tam hrajeme už na začátku září, protože bude ještě přívětivé počasí. S Jardou jsme se náhodou potkali v restauraci u jednoho kamaráda, ale nešpičkovali jsme se. Nevěděli jsme totiž ještě, že proti sobě nastoupíme tak brzy.

Sledujete zprávy o tom, jaké děsivé požáry sužují v těchto dnech i Moskvu?
Vím o tom, je to fakt hrozný...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...