Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadamczik: V Haškovi končí jedna z hokejových legend

Sport

  16:32
PRAHA - Jedna z největších legend českého hokeje končí podle názoru současného kouče národního týmu Aloise Hadamczika s uzavřením kariéry Dominika Haška. Jeho předchůdce na reprezentační střídačce Vladimír Růžička, jenž ještě na ledě z pozice kapitána vedl před 14 lety český tým s Haškem v brance ke slavnému olympijskému triumfu, ho považuje za suverénně nejlepšího gólmana světa.

Dominik Hašek. foto: ČTK

Oba by si ho v budoucnu přáli vidět, jak své obrovské zkušenosti předává dál mladým gólmanům. "Mladým hráčům jsem ho dával za příklad - pro jeho bojovnost a vůli, díky nimž se dokázal prosadit až na úplný vrchol. Končí jedna z největších legend českého hokeje. Vynikající brankář, velký bojovník, příkladný člověk," řekl Hadamczik a připomněl v této souvislosti především nelehké Haškovy začátky po odchodu z Evropy do zámoří v roce 1990, kdy mu bylo 25 let.

K TÉMATU

Haška si již v roce 1983 vybralo během draftu Chicago, ale až jako 199. hráče v pořadí. "Pak tam přišel a jakožto nejlepší gólman Evropy se musel tři roky prokousávat nahoru a prokazovat, jak je dobrý, i na farmě. Musel tehdy ukázat velké odhodlání," poukázal Hadamczik na Haškovo období strávené v nižší IHL na farmě Blackhawks v týmu Indianapolis Ice.

"To nebylo o tom, že by pak byl lepší brankář; on chytal pořád stejně dobře. Jen k tomu ještě navíc dokázal, jak dokáže být odolný. Když tam jde někdo mladý, hned naskočí a dostane šanci, kterou se mu podaří využít, nemusí po této stránce zdaleka ukázat tolik, co ukázal on," dodal Hadamczik.

"Hašek vždycky měl ty nejvyšší cíle"

Po předchozích odchodech a návratech na scénu má současný Haškův konec za definitivní. "Myslím, že to tak bude. Ten věk už je taky pokročilejší oproti minulosti," podotkl Hadamczik, přičemž chápe i Haškovo rozhodnutí nezamířit kamkoli jinam mimo NHL. "Kdyby řekl třeba v Pardubicích, že bude chytat, určitě by ho brali všemi deseti. Ale on má - a vždycky měl - ty nejvyšší cíle," konstatoval Hadamczik.

Byť respektuje Haškovo rozhodnutí nepůsobit v budoucnu jako trenér, myslí si, že český hokej by v případě opaku hodně získal. "Hrozně rád bych byl, kdyby změnil názor. Dominik není jen brankář, ale viděl bych ho i jako velkého člověka. A kdyby tohle všechno předával dál, pro český hokej a mladé hráče by to bylo hrozně přínosné," uvedl Hadamczik. Bývalý kanonýr a nyní úspěšný trenér Růžička prožil s Haškem léta v národním mužstvu včetně největšího triumfu na olympijských hrách v Naganu 1998.

"Pro mě byl Dominik suverénně nejlepší brankář na světě. Pro mě byl gólman, kterému jsem nejhůře dával góly. Nemohl jsem na začátku pochopit, že v NHL nechytá. Pak mu dali velkou šanci, on ji chytil a ukázal, že je nejlepší. V té době určitě suverénně byl," prohlásil Růžička na adresu šestinásobného držitele Vezinovy trofeje, udělované nejlepšímu brankáři NHL.

Pro český hokej udělal spoustu práce, říká prezident svazu Tomáš Král

Růžičku nepřekvapilo, že Haškův pokus o návrat do slavné soutěže v 47 letech nevyšel. "V tomto věku už to není jednoduché. Brankář je trošku jiný post, ale stejně. Samozřejmě je důležité, jak se on sám cítí, ale věk nezastavíš a pořád běží," připojil Růžička. Rovněž on by rád viděl v budoucnu brankářskou legendu zpět u hokeje. "Je škoda, že se nechce věnovat trénovaní mladých brankářů. Ale je to každého věc. Nevím, co ho bude naplňovat. Dělá různé další sporty, umí se zabavit," konstatoval Růžička.

V paměti mu utkvěly ze společných působení nejen medailové úspěchy včetně zlata z Nagana. "S Hašanem byla vždycky sranda a už od prvního soustředění, kdy jsem ho poznal v šestnáctce. Nejvíce vzpomínám, jak jsme v Leningradu na mistrovství světa po každém tréninku na něj jezdili s Petrem Rosolem asi padesát nájezdů," vybavil si tréninkovou píli z turnaje dvacítek z roku 1983.

"Vždycky na to vzpomínáme, když se potkáme. Zůstávali jsme tam navíc půl hodiny na ledě," dodal Růžička. "Dominik Hašek se rozhodujícím způsobem zasloužil o největší úspěch našeho hokeje, zlaté olympijské medaile v Naganu," uvedl prezident svazu Tomáš Král. "Pro českou hokejovou školu odvedl spoustu práce, ať už v zámořské soutěži nebo v reprezentačním dresu. Úspěchy, kterých dosáhl, jsou úžasné, stejně jako talent a úsilí, které ho k nim dovedly," ocenil Král pětinásobného vítěze ankety Zlatá hokejka, jenž se dvakrát stal i českým Sportovcem roku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!