Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Už je to hotové. Dominik Hašek se upíše Spartaku Moskva

Sport

  22:06
MOSKVA/PRAHA - Jako by to byla tajuplná mise, v níž hlavní postava má mlčet až za hrob. Kdepak, z Dominika Haška v těchto dnech nedostanete jediné konkrétní slovo. Přesto se jeho přestup do Spartaku Moskva zdá býti ještě jasnější než před pár dny.

Dominik Hašek (vpravo) představuje nový pardubický dres. foto: ČTK

Legendární hokejový gólman je prý už domluvený na podmínkách smlouvy, za nichž má odejít z Pardubic do KHL. "Souhlasil se všemi detaily ročního kontraktu, který podepíše v pondělí," prohlásil pro list Sovětskij Sport generální manažer klubu Andrej Jakovenko.

Ta dohoda je uzavřena. Tedy tvrdí to alespoň ruská strana, kde bývá už zvykem předčasně se chlubit velkými rybami. A Hašek velkou rybou stále je.

Vždyť z NHL odešel jako dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, během kariéry vyhrál olympiádu v Naganu. A když se loni potřetí vrátil do velkého hokeje, v 45 letech výrazně pomohl Pardubicím k extraligovému titulu. Český hokej mu najednou znovu ležel u nohou...

Nyní má před sebou jinou motivaci, i jeho osobní kouč Josef Bruk LN řekl: "Rád přijímá nové výzvy. Gagarinův pohár mu ještě chybí."

"Na druhou stranu může i zklamat a nikdo si ho nebude pamatovat jako Haška, který odešel na vrcholu. Já si nedokážu představit, že bych v jeho věku ještě takhle riskoval svou čest," tvrdí bývalý brankář Jiří Holeček. "Ale Dominik je asi velký hráč, má plno sebedůvěry. I proto mu držím palce."

Rusko pro něj nebude tak cizí

Sice přestoupí do téměř 1700 kilometrů vzdálené Moskvy, ale ve skutečnosti si Dominik Hašek zase v tak cizím prostředí připadat nebude.

Právě to byl jeden z hlavních bodů v rozhodování, kam směrovat své další angažmá. "Cizina? Klidně. Ale tak, aby to vyhovovalo mně i celé rodině."

Spartak je klubem, co jeho požadavky může v klidu splnit – a ­navíc klubem, jehož celek vede český trenér Miloš Říha, který už s Haškem promlouval a v neděli má odcestovat do ruského působiště spolu s ním. "Ale na Dominikův věk se nedívejte. Stále patří k nejlepším gólmanům na světě," prohlásil nedávno.

Kolem Říhy se však pohybují další lidé se zkušenostmi s českým hokejem. Příklad? Trenérův asistent Andrej Potajčuk.

V 90. letech se v dresu Sparty dravě proháněl v extralize. Stejně jako jiný člen trenérského štábu – bývalý obránce Vladimir Kapulovskij, jenž v sezoně 1993–94 sehrál 47 duelů za Pardubice.

Mezi hráči Hašek krajany nenajde, ale v týmu působí hned pětice Slováků – Baranka, Radivojevič, Cibák, Obšut a Ružička.

Fanoušci se ale těší především na Haška. "Zatím není jasné, kdy se jim poprvé představí. Bude záležet na plánu trenérů," uvedl manažer klubu Andrej Jakovenko.

Své miláčky dokážou hlasitě podporovat, ovšem běda jak se nedaří! Když poslední sezonu zakončil tým doma debaklem 1:8, zapalovali na tribuně bengálské ohně a led zasypali odpadky.