Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Doping v NHL? Je naivní si myslet, že v ní není, říká šampion Toews

Sport

  12:09
Jonathan Toews, kapitán posledních vítězů Stanley Cupu, nepřímo vznesl vážné obvinění svých kolegů. Podle kanadského hokejového útočníka je naivní tvrzení, že ve slavné NHL nikdo nedopuje. Toews proto volá po ještě přísnějších kontrolách.

Jonathan Toews během finále NHL. foto: Reuters

V atletice či cyklistice je bohužel doping skoro běžnou věcí. Ale hokej? Tady je potvrzených hříšníků mininum, i když se možná jenom čeká, kdy praskne nějaká velká bublina tajemství. A historie zná dost případů, kdy si doping na hokejistovi vybral tu nejkrutější daň - život.

Už v roce 2005 tehdejší šéf světové antidopingové organizace WADA Dick Pound přišel s obviněním, že zakázané látky bere v zámořské soutěži až třetina hráčů. "NHL je zdrogovaná. Myslíte, že těm chlapcům narostly svaly z máminy ovesné kaše? Těžko," prohlásil.

Vedení ligy se sice nařčením bránilo, ale vzápětí spustilo antidopingový program - minimálně dvě neohlášené kontroly ročně a pro provinilce přísné tresty. Za sedm let neprošel jediný hráč, obránce Sean Hill z New Yorku Islanders dostal za užití nespecifikované látky stop na 20 zápasů.

Jinak byli všichni čistí? Málokdo tomu věří. Pochyby vyjádřil také hvězdný útočník čerstvých šampionů z Chicaga. "Bylo by naivní říkat, že v NHL není nikdo, kdo by se nepohyboval v této záležitosti na hraně," prohlásil Toews ve středečním rozhovoru pro rádio Sportsnet The Fan. "Ať už někoho chytnou, nebo ne, jednou se to provalí, jako se to stalo v NBL."

V profesionální baseballové soutěži totiž v srpnu propukl velký skandál. Hvězdný hráč Alex Rodriguez dostal trest na 211 zápasů za své spojení s floridskou laboratoří Biogenesis of America. Spolu s ním bylo potrestáno dalších dvanáct baseballistů. A nebyly to žádné "čudly", ale pořádně velké ryby. Je to podobné, jako kdyby dopingoví komisaři nachytali třeba Crosbyho nebo Ovečkina.

"Přijde chvíle, kdy si někdo bude chtít zachránit svůj zadek a všechno práskne. S těmi, kdo budou odhaleni, už se ponese, že jsou to podvodníci a berou podpůrné prostředky," myslí si pětadvacetiletý Kanaďan. Sám Toews s přísnějšími kontrolami problém nemá. "Chrání to kluky, kteří jsou poctiví a používají pouze povolené prostředky," tvrdí.

Kanadský útočník se tak připojil ke skupině kritiků vedení NHL, z nichž nejhlasitější je už zmiňovaný Pound. Podle něj šéfové zámořské soutěže před dopingem jen zavírají oči. A před časem známý bitkař Georges Laraque ve své knize napsal: "Steroidy v NHL nebrali jen bitkaři, ale i talentovaní hráči."

Nová kolektivní smlouva mezi vedením ligy a hráčskými odbory počítá s častějšími kontrolami, hlavně během play-off a v době letní přípravy. Rozšíří se také seznam zakázaných látek. Zástupce komisaře NHL Billa Dalyho však tvrdí: "Celkově si myslím, že můžeme říct, že hokej je sport, kde není doping součástí kultury."

Autor: