Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Finové porazili po nájezdech Švédy a vyhráli České hokejové hry

Olli Määttä s pohárem pro vítěze Českých her. foto: ČTK

České hokejové hry vyhrálo po pěti letech Finsko, v přímém souboji o turnajové prvenství porazilo vítěze celého seriálu Euro Hockey Tour Švédy 4:3 po samostatných nájezdech. Vítězný gól zaznamenal sedmnáctiletý útočník Konsta Helenius, jenž doplnil mužstvo kouče Jukky Jalonena v průběhu turnaje
  16:37

Helenius, který má za sebou úspěšnou sezonu na klubové scéně v dresu Jukuritu Helsinky, reprezentoval Finsko na domácím mistrovství světa do 18 let v Espoo, kde jeho tým ve čtvrtek vypadl po porážce ve čtvrtfinále se Švédskem 1:2. V příštím týdnu před MS doplní kádr Finů ještě obránce Mikko Lehtonen z týmu švýcarského mistra Curychu.

Už ve čtvrté minutě měl obrovskou šanci Suomi, zkoušel tváří v tvář Erssonovi chytré zakončení mezi betony, švédský gólman se však překvapit nenechal. V 18. minutě však právě Suomi tečoval Rissanenův pokus a poslal Finy do vedení. Zanedlouho ho mohl i navýšit, jenže zblízka při zakončení do takřka prázdné branky minul.

Souboj ve švédském brankovišti. Fin Patrik Puistola atakovaný Rasmusem Dahlinem ze Švédska. Branku střeží Samuel Ersson..

V končící 23. minutě Švédové vyrovnali, když se povedenou tečí Dahlinovy nabídky prosadil Friberg. Uběhly jen dvě minuty a deset sekund a Finy vrátil do vedení Kaski: prostřelil Erssona rychlým zakončením po buly. Ve 28. minutě ale sklepl Unger Sörum Brodinovu ránu zpoza kruhu a bylo to 2:2.

O necelé dvě minuty později šli Finové potřetí do vedení. Bengtssonovu snahu o rozehrávku ve vlastním obranném pásmu zblokoval Hyry a Puistola precizním blafákem překonal Erssona. Týmu Tre kronor se podařilo i potřetí vyrovnat, protože na začátku 52. minuty úspěšně dorážel Frödén.

Když v prodloužení nerozhodl ve velké šanci Raymond a Švédové v krátké přesilovce nepotrestali Kapanenův faul, musely o vítězi zápasu i turnaje rozhodnout nájezdy, do nichž dospěl zápas EHT v tomto ročníku poprvé. Finové uspěli třikrát z pěti pokusů, za soupeře se prosadil jen Dahlin ve třetí sérii. Vítězný gól si připsal Helenius.