Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hadamczik: Marek už chtěl jít kvůli dítěti domů

Alois Hadamczik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alois Hadamczik. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

S velkými obtížemi vstřebávají informace o pádu letounu Jak-42 s týmem ruské hokejové ligy KHL Lokomotiv Jaroslavl, v jehož troskách zahynula i trojice českých hokejistů Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek, jejich přátelé a další představitelé českého hokeje.

V šoku je i kouč české reprezentace Alois Hadamczik, který s útočníkem Markem mluvil před 14 dny. Jak Hadamczikovi prozradil, chtěl se prý vrátit do Česka, protože se stal otcem. Sám Marek v úterý řekl, že manželka společně s malým Honzíkem za ním měli do Ruska přibližně za měsíc letět.

"Nemám slov, protože na to se nedá nic říct. Honza Marek se mnou mluvil před 14 dny a říkal mi, že se mu narodilo dítě. Že tam nechce být a že půjde domů, že půjde do Sparty, co na to říkám. Já mu říkám: 'Honzo už jsi dlouho venku. To záleží jenom na tobě, jak se rozhodneš. No a nakonec tam kluk zůstal'," litoval jeho rozhodnutí Hadamczik v rozhovoru pro Radio Impuls.

Jan Marek (na archivním snímku z 8. května 2010)
Karel Rachůnek (na archivním snímku ze 14. prosince 2010)
Josef Vašíček (na archivním snímku z 24. dubna 2003)

Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček zemřeli při pádu letadla. Všichni tři byli mistři světa

"Mám problémy vůbec mluvit. Sledujeme další vývoj v médiích," řekl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.

"Zpráva o jejich smrti nás šokovala," uvedl v oficiálním prohlášení svazu jeho prezident Tomáš Král. "Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček se významnou měrou podíleli na největších úspěších našeho hokeje v posledních letech, především na zisku zlatých medailí ze světových šampionátů 2005 a 2010. Byli to nejen vynikající hokejisté, ale i výborní kamarádi a lidé. Takové si je budeme pamatovat." Český svaz ledního hokeje zároveň vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým, rodinám a příbuzným obětí tragédie.

Prohlédněte si fotogalerii z leteckého neštěstí

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Památku Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka si při zahájení sezony připomene veřejnost na všech extraligových stadionech a v dalších hokejových soutěžích v České republice.

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Poblíž ruského města Jaroslavl havarovalo letadlo s týmem Jaroslavle. Zahynuli i čeští hokejisté Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek.

Trenér Vladimír Vůjtek, který v Jaroslavli ještě na jaře působil, podotkl, že letadlo za jeho působení v klubu nemělo jediný náznak problému.

Zpráva o pádu letadla zastihla Vůjtka během cesty na Slovensko, kde má uznávaný kouč převzít tamní reprezentační tým. "Potkalo mě to na cestě a od té doby jedu sotva poloviční rychlostí. Je to hrozné. Měl jsem tam spoustu blízkých známých, stýkali jsem se s rodinami... A ty kluky jsem ještě před půlrokem trénoval...," řekl ČTK Vůjtek zcela zlomeným hlasem.

Možnosti špatného technického stavu letadla či jeho stáří by ale katastrofu nepřipisoval. "S tím letadlem jsme s týmem létali všude a nebyl jediný náznak nějakého problému," poznamenal Vůjtek. "Je to jedno z nejbezpečnějších letadel a bylo o něj perfektně pečováno. Letecké katastrofy se ale bohužel i tak stávají," dodal Vůjtek.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!