Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Haškův dres vstoupí v Pardubicích do dějin, slávu chystají i v Buffalu

Sport

  9:20
PRAHA - V neděli se ocitne dres s číslem 9 a jménem Hašek u stropu pardubické hokejové arény. Před extraligovým zápasem se Spartou tak vzdají nejslavnějšímu českému hokejovému brankáři všech dob Dominiku Haškovi v jeho rodišti hold a poděkují mu tím za vše, co pro klub učinil. Od 1. prosince už nikdy nikdo nebude smět hrát za Pardubice s číslem 9.

"Strašně moc si téhle pocty vážím," říká pro LN osmačtyřicetiletý gólman, který se může pyšnit zcela výjimečnou kariérou. V zámoří získal kupříkladu dvakrát Hartovu trofej pro neužitečnějšího hráče NHL, šestkrát přebíral Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře soutěže a dvakrát zvedl nad hlavu bájný Stanley Cup. Loni ho navíc časopis The Hockey News vyhlásil nejlepším evropským hokejistou v historii NHL!

Čeští fandové ale Dominátora, jak se mu přezdívá, začali zbožňovat zejména po olympiádě v Naganu, kde vychytal české reprezentaci památné zlato.

"V Pardubicích jsem se narodil, naučil se tam hrát hokej a jsem šťastný, že jsem se sem na sklonku kariéry vrátil a pomohl týmu k titulu," pokračoval Hašek.

Mimochodem, třetímu, který v roce 2010 přidal k předchozím, již poněkud zaprášeným, z let 1987 a 1989. "Hokejová tradice je v Pardubicích výjimečná, ostatně tenhle klub od roku 1948 ani jednou z nejvyšší soutěže nesestoupil," doplňuje.

Legendárního brankáře ocení i v Buffalu

U příležitosti blížící se slávy se ale také nabízí otázka, jestli na Haška trochu nezapomněli v zámoří, zejména pak v Buffalu, kde odehrál devět sezon…

Jeho dres s číslem 39, s nímž putoval po severoamerických hokejových arénách, mu totiž ve městě nedaleko Niagarských vodopádů jeho Sabres dosud nevyvěsili… "Zástupci klubu se mi už v souvislosti s touhle záležitostí před časem ozvali, jenže já chtěl ještě hrát hokej," vysvětluje Hašek situaci. "Tak se vlastně čekalo, až definitivně skončím, což se stalo před rokem. Chtěl jsem si loni zahrát už jen NHL, ale s nikým jsem se nedomluvil, takže jsem řekl – konec. Nadobro." Podle informací z Buffala, Haškovi už velkou slávu chystají.

Takřka jistě ho pozvou již v této sezoně a sympatické nevelké město se ocitne vzhůru nohama. Protože Hašek tam pro místní dodnes zůstal bohem.

Přestože Hašek sehrál v dresu Buffala poslední zápas před dlouhými dvanácti roky, do města se občas stále vrací. Má tam totiž kromě spousty přátel také svůj charitativní program nazvaný Hasek’s Heroes, tedy Haškovi hrdinové.

Jeho princip spočívá v tom, že Hašek zajišťuje pro stovky sociálně znevýhodněných dětí od šesti let do doby, než zamíří na střední školy, jakousi hokejovou školu. Zdarma! "Děti mohou dvakrát až třikrát týdně trénovat, mají k dispozici dva stadiony, zajišťujeme jim i odvoz, výzbroj, prostě téměř vše," vykládá spokojeně legendární gólman.

Autor: