Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Henrik Zetterberg o olympiádě: Je paráda být součastí švédské výpravy

Sport

  13:02
Kapitána slavného klubu Detroit Red Wings právě trýzní vyhřezlá ploténka. Při léčbě Henrika Zetterberga žene též touha být fit pro únorové zimní hry v Soči. Rozhovor vznikl v New Yorku těsně před jeho zraněním.

Česko - Švédsko (Zklamaný Zetterberg) foto: Reuters

Už jsou chvilky, kdy myslíte na olympiádu?
Ještě je to docela daleko. Musím se soustředit na svou práci v Detroitu.
Ale už tu za námi několikrát byli švédští trenéři, takže jsme se o Soči bavili. A po Vánocích se nám bude připomínat čím dál víc.

Co vás teď napadne, když vyslovím Soči? Šance získat zlato jako v roce 2006 v Turíně?
Pro mě je krásná už jen představa, že zase zažiju olympijskou atmosféru. To bych přál každému. Nejde jen o hokej. Je paráda být součástí švédské výpravy a potkávat se s dalšími sportovci. Už se mi to párkrát poštěstilo a znovu se těším.

Jak vzpomínáte na bujaré oslavy ve Stockholmu po příletu z Itálie?
Těch 24 nebo 48 hodin mám trochu v mlze. Vybavuju si, že byla spousta legrace. Bylo nádherné, že tým ještě chvíli zůstal pohromadě, že jsme mohli vítězství oslavit s příbuznými a lidmi v hlavním městě. Mohli bychom si to zopakovat.

Dala se ta veselice srovnat třeba s triumfální jízdou vítězů Stanley Cupu v Detroitu?
To se porovnává těžko. Oba zážitky jsou neuvěřitelné. A přitom je každý jiný.

V Soči vás hned na úvod čekají Češi. Co vás napadne, když zmíním vaše porážky ve Světovém poháru 2004 nebo ve čtvrtfinále loňského mistrovství světa?
My si raději v hlavách promítáme zápasy, které jsme vyhráli! S nadcházející olympiádou má minulost jen málo společného. Bude to nový turnaj, nové týmy. Švédsko má hodně mladých kluků, kteří se prosazují do reprezentace. U vás to bude podobné.

Český hokejista Detroitu Red Wings Jakub Kindl (vpravo) a jeho spoluhráč Henrik Zetterberg

To se úplně neshodneme. Okolo roku 2000 náleželi Češi ke špičce, k favoritům mistrovství světa a olympiád. Nové generace jsou slabší. Nevidíte ten pokles?
Ne. Pořád jste nahoře. Na podobných akcích potřebujete být v ideální formě od čtvrtfinále. Když se vše poskládá, můžete porazit kohokoli.

Jaké jsou české přednosti?
Vždycky hrajete dobře dozadu, obvykle výborně chytá gólman. Jakmile dostanete nějakou šanci k přečíslení, umíte ji využít. Taky míváte šikovné hráče na přesilovku.

Co byste řekl o Švédsku? Zdá se, že jste čím dál silnější. Máte bohatý výběr na každý post. Souhlasíte?
Věříme si. Zkušené hráče, kteří už něco vyhráli, doplní nová krev a čerstvá energie. Bude to super turnaj.

A vy ho můžete ovládnout jako před osmi lety?
Rozhodně! A pokud se to povede, vydáme se znovu do Stockholmu.

Jste kapitán v Detroitu. Dostanete céčko i v nároďáku?
Ještě nevíme.

Počítáte však s pozicí tahouna, když se s kariérou v minulých letech rozloučila esa jako Sundin, Forsberg a Lidström, nebo ne?
V té roli se cítím stále pohodlněji. Bude to moje čtvrtá olympiáda, v Detroitu se na mě spoléhá, takže to pro mě bude přirozené.

Za Red Wings s vámi válí řada krajanů. Váš kouč Babcock přitom na hrách povede Kanadu. Není to pro Švédsko nevýhoda?
Čekám, že nás těsně před olympiádou nechá hrát okolo 35 minut na zápas, aby nás uštval.

Zastavilo ho zranění

Potíže se zády skolily Zetterberga v nevhodnou chvíli. Byl v tu dobu nejproduktivnějším hráčem Detroitu v NHL. Stihl posbírat 30 bodů ve 28 zápasech. Pro Švédy by měl být v Soči jedním z tahounů. Do penze se odebrali Sundin, Forsberg i Lidström, jenže nahrazuje je nová vlna: Landeskog, Karlsson, Zibanejad či Hedman

Autor:

Mohlo by vás zajímat