Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Soči jsou sportoviště připravená, jenže okolo je stále staveniště

Sport

  21:00
SOČI - Do startu olympijských her zbývá 48 dní a v dějišti vrcholné sportovní akce nadcházejícího roku v Soči panuje i o víkendu čilý pracovní ruch. Zbrusu nové stadiony ve městě i další nově vybudované zázemí jsou připravené a v noci září barvami, ale přesto ještě organizátorům zbývá spousta práce. Areál a okolí připomíná stále jedno velké staveniště.

Olympijské hry v Soči. Úpravy okolo stadionů, kde dějiště her vypadalo 21. prosince jako staveniště foto: ČTK

Rusko chce uspořádat zimní olympijské hry ve velkém stylu a investovalo do příprav údajně okolo 50 miliard dolarů. V dějišti je nachystaných všech šest zbrusu nových stadionů, Mezinárodní vysílací centrum a hlavní tiskové středisko. Podobně vzniklo šest areálů pro sporty na sněhu v horském středisku Krasnaja Poljana, vzdáleném necelých 50 kilometrů od Soči. Zatímco sportoviště jsou připravená, v olympijské vesnici se dokončují drobné práce. Přístupové cesty ke sportovištím a okolí ale příliš nepřipomínají, že olympiáda už klepe na dveře.

Dokončují se chodníky, bagry rovnají půdu i přes víkend, vysazují se další palmy, které zdobí přímořské letovisko. "Všechno je hotové a děláme dokončovací práce, sázíme palmy. Sportoviště i všechno v olympijské vesnici máme postavené a doděláváme okolí. A také chodníky. Všechno bude připravené, aby se sportovci cítili dobře," řekl Peter Topper, stavbyvedoucí ruské pobočky firmy Strabag, která finišuje s tím, aby se Soči za necelé dvě měsíce představilo světu v nejlepším světle.

"Vypadá to, že je tu ještě hodně práce na dodělání různých věcí. Mají na to ale dva měsíce, navíc je tu pěkné počasí a nemrzne, tak by jim to mělo jít," řekl hokejový útočník Jiří Novotný, který reprezentuje na Channel One Cupu. "Určitě budou mít olympijské hry úroveň. Rusové si vybrali dobré místo. Vyhlašovali, že to bude nejlepší olympiáda v historii, jsem na to sám zvědavý," doplnil obránce Ondřej Němec. Jako poslední z šesti nových stánků v Olympijském parku byl dokončen v listopadu Olympijský stadion Fišt, kde 7. února proběhne slavnostní zahájení a který bude využit i v roce 2018 při fotbalovém mistrovství světa.

"Kontroly jsou pečlivé kvůli terorismu"

V hale Bolšoj je generálkou na hokejový olympijský turnaj právě třetí díl série Euro Hockey Tour za účasti domácího Ruska, Česka, Švédska a Finska. Už nyní v areálu probíhá zpřísněná kontrola v olympijském režimu. "Kontroly jsou pečlivé kvůli terorismu. Hlídáme, aby se nic nestalo. Je tu strach z Čečenců," naznačil českým novinářům jeden z policistů, hlídající dění už za uzavřeným vstupem, jaké obavy panují v černomořském letovisku na úpatí Kavkazu. Do areálu se dá dostat jen hlídanými branami s rentgenovými kontrolami, odkud si hokejoví fanoušci při Channel One Cupu projdou stále rozestavěným areálem k hale Bolšoj tříkilometrovou trasu.

Hala v Soči Bolšoj.

Důkladné kontroly neminou ani hokejisty. Už cestou na páteční trénink musel celý český tým vystoupit, projít kontrolou a policisté mezitím zkontrolovali autobus se psy vycvičenými na hledání bomb. "Trochu mě to překvapilo, ale oni to asi berou jako generálku na olympiádu. Nic s tím ale nenaděláme," doplnil Novotný. Prostředí v Soči se ale českým reprezentantům líbí. "Když jsme přijížděli z letiště, tak jsme viděli palmy, moře, promenády. To není v Rusku moc obvyklé," prohlásil Němec. "Zázemí a všechno tady vypadá nádherně," doplnil Petr Nedvěd.

Český tým se cestou z hotelu Vesna vyhnul všudypřítomným ruským dopravním zácpám, v kterých se i v Soči auta pohybují krokem. Sportovci to ale budou mít při olympiádě z vesnice k areálům kousek, fanouškům mají zjednodušit přesun nově vybudované vlakové spoje. Ty vedou z letiště do hlavního dějiště olympijských her i do horského střediska Krasnaja Poljana.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...