Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejoví obránci do Soči: základ z NHL a také vytrvalci z Evropy

Sport

  8:30
PRAHA - Brankáři jsou základ a obrana jistota. Druhý díl seriálu o hokejové nominaci na olympiádu se týká právě tvrdých chlápků v zadních řadách. Ve hře jsou borci z NHL, ale i několik jmen z Evropy.

Zklamaní Češi. foto: ČTK

6. leden, tedy datum uzávěrky hokejové nominace, začíná pomalu klepat na dveře. Předvánoční turnaj podniku Euro Hockey Tour mohl trenérům při výběru hráčů hodně napovědět. Nesmírně důležitým faktorem bude správné složení zadních řad, bez toho nemůže český tým pomýšlet na úspěch.

Olympijská nominace

Do širší nominace zařadil "šéf" Alois Hadamczik dvaadvacet obránců. Většina z nich působí v zámoří, bez šance však nejsou ani borci z Evropy. O místo na věhlasném turnaji si říká spolehlivý bek Petr Čáslava, Jakub Nakládal nebo Tomáš Kaberle. Ten by dokonce mohl do konečného výběru proklouznout přímo z české extraligy. "Je to jeden z hráčů, který by na tak velké akci rozhodně neměl chybět," pousmál se jeho mladší bratr František v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Držitel Stanley Cupu z roku 2006 práci zadáků na mezinárodní scéně bedlivě sleduje, byť se už hokeji na vrcholové úrovni nevěnuje. A jaké kritérium bude pro olympijský úspěch nejdůležitější? "Samozřejmě forma, ale při nominaci by měl trenér zohlednit také dlouhodobou výkonnost. Pokud se hráči povede pár zápasů, tak to určitě není rozhodující faktor. Jedním z nich ale jsou určitě zkušenosti," pravil Kaberle.

Tip redakce Lidovky.cz

Marek Židlický, Roman Polák, Zbyněk Michálek, Radko Gudas, Ladislav Šmíd, Jakub Kindl, Michal Rozsíval, Petr Čáslava, Tomáš Kaberle, Jan Hejda.

Prim budou hrát především beci zpoza oceánu, za nimiž se Hadamczik při inspekční cestě také osobně vydal. Místo má téměř jisté produktivní bek Marek Židlický, Zbyněk Michálek či Roman Polák. A hlasitě se mluví i o Radku Gudasovi, vousatý bojovník by si přitom v národním týmu odbyl svoji premiéru. "Všichni hráči to mají podvědomě v hlavách už několik měsíců předem. Vědí, že bojují o pozvánku. Ale že by třeba zvýšili své tréninkové dávky? To určitě ne. Spíš na to myslí a kalkulují," myslí si František Kaberle.

Jisté je, že by na velkou akci měli jet pouze ti nejlepší. Tvrdá střela, spolehlivá rozehrávka, nebojácná práce před vlastní klecí a možná i odvaha shodit při vyhrocených situacích rukavice - to je ideální vizitka beka, jenž by se na olympiádě neztratil. "V dnešním hokeji je i nesmírně důležitá podpora útoku. Hraje se tak, že celá pětka útočí i brání. V ideálních případech by se měli všichni hráči na ledě zapojovat do všech situací," tvrdí kladenský rodák, který svoji kariéru spojil s Atlantou i Carolinou.

Jenže v Soči může hráčům komplikovat situaci i jiná skutečnost. A sice široké kluziště, na němž se budou hokejisté prohánět. Často diskutované téma může hrát zásadní roli, vždyť borci z NHL mnohdy opustí zámořské hřiště jen párkrát za sezonu. "Co se týče práce obránců, tak ti si na to budou první zápasy určitě zvykat. Je to rozdíl hlavně při orientaci. Neodhadnou vzdálenost, někdy se nechají vylákat k mantinelu a chybí před brankou. Znám to z osobní zkušenosti," nastínil úspěšný hokejista. "Podle mého názoru jsou v tomto ohledu domácí Rusové ve výhodě, jelikož poskládají mužstvo se zřejmě největším zastoupením v Kontinentální lize," dodal.

Širší nominace obránců do Soči

Radko Gudas (Tampa Bay Lightning/NHL), Jan Hejda (Colorado Avalanche/NHL), Jakub Kindl (Detroit Red Wings/NHL), Tomáš Kundrátek (Washington Capitals/NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix Coyotes/NHL), Roman Polák (St. Louis Blues/NHL), Michal Rozsíval (Chicago Blackhawks/NHL), Ladislav Šmíd (Calgary Flames/NHL), Marek Židlický (New Jersey Devils/NHL), Zdeněk Kutlák (Davos/NLA) Tomáš Mojžíš (HC Slovan Bratislava/KHL), Jakub Nakládal, Ondřej Němec (oba HC Lev Praha/KHL), Miroslav Blaťák (Avangard Omsk/KHL), Petr Čáslava (Severstal Čerepovec/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Filip Novák (Dynamo Moskva/KHL), Michal Barinka (HC Vítkovice Steel), Petr Zámorský (PSG Zlín), Tomáš Kaberle (Rytíři Kladno), Radek Martínek (NY Islanders/NHL), Filip Kuba (bez angažmá).

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....