Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadamczikovo vánoční přání: Chtěl bych, aby se celý národ zklidnil

Sport

  19:30
PRAHA - Trenéra hokejové reprezentace Aloise Hadamczika čekají perné Vánoce. S blížícím se termínem nahlášení konečné nominace na olympijský turnaj v Soči se jen těžko bude zbavovat myšlenek na hokej. Připustil, že alespoň na Štědrý den dokáže vypnout, ale skutečně jen nakrátko.

Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik foto: ČTK

"Vypnu, ale asi tak na dvě hodinky při večeři. Pak si stejně sedneme a bavíme se, co a jak bude v hokeji. To už je taková deformace. Když děláš celý život hokej, stejně se o tom bavíš. A zvlášť před olympiádou se to člověku neustále honí hlavou," řekl Hadamczik. Na předvánoční přípravy mu příliš času nezbude. Se svými svěřenci absolvuje o nadcházejícím víkendu zbývající dvě utkání turnaje Channel One Cup v Soči, kam se v únoru vrátí i na olympijské hry.

"Letos jsem toho hodně nacestoval, byl jsem pár dní doma, teď přijedeme den před Štědrým dnem, tak budu stíhat koupit akorát tak nějaké dárky a o zbytek jako stromek, jídlo a další se musí postarat rodina," uvedl. Vánoce má rád. "Je samozřejmě krásné vidět děti, když rozbalují dárky," připomněl Hadamczik s tím, že si potrpí na tradice. "Kapra na stole míváme, ale já osobně si dávám rybí filé. K tomu samozřejmě salát. Tradice každopádně dodržujeme se vším všudy," ujistil.

"Na Vánocích je špatná jen jedna věc - člověk si uvědomí, že je zase o rok starší," dodal s úsměvem jednašedesátiletý kouč. V životě už dostal spoustu dárků, ale jeden má v jeho paměti zvláštní místo. "Už je to opravdu hrozně dávno, byl jsem ještě kluk, bylo mi tehdy asi dvanáct. Brácha mi tehdy koupil hokejové rukavice. Koukal jsem na to a byl vyjevený. Pamatuju si to moc dobře dodnes, i když je to už padesát let," pousmál se Hadamczik. Rád vzpomíná i na období, kdy ještě věřil, že dárky naděluje Ježíšek. "Nejdříve je člověk nadšený, stojí tam v pozoru a srdce mu buší s tím očekáváním. To je na tom hrozně krásné, když jsi přesvědčený, že dárky nosí Ježíšek, to nejhezčí, co může být," domnívá se Hadamczik.

"Do roku 2014 bych si přál, abychom měli zdravé hráče"

"To procitnutí přichází přirozeně s věkem. Pak už dárky přijímáš s tím, že víš, kdo je třeba koupil. I to je hezké, ale určitě jiné než očekávání s velkýma rozzářenýma očima, co přinese Ježíšek," řekl. Připojil i přání do nového roku. "Tento rok už bych po té sportovní stránce chtěl ukončit co možná nejrychleji, protože se nám moc nevedlo. Neuhráli jsme dobré výsledky na MS a ani v Euro Hockey Tour to nebylo dobré," přiznal bývalý kouč Třince, Vítkovic a Sparty, jenž má s reprezentací ve sbírce stříbro z olympiády 2006 a stříbro a dva bronzy z MS.

Poradu českého týmu režíruje trenér Hadamczik.

"Do roku 2014 bych si přál, abychom měli zdravé hráče a k tomu také kopu štěstí, aby za práci, kterou odvedeme, přišla zasloužená odměna," dodal. Po osobní stránce by pak chtěl, aby všichni zůstali zdraví. "Nejen v rodině, ale aby bylo co nejméně nemocí, co nejméně extrémního násilí. A aby k sobě měli lidé více úcty a nebyli tak prostořecí a zlí. Lze se k sobě chovat úplně jinak, věci jdou přece řešit i jinou cestou," prohlásil Hadamczik. "Život je krátký a člověk nikdy neví, kdy se mu to zase negativně vrátí. Přál bych si, aby se celý národ trochu zklidnil, protože tu vidím spoustu závisti a nenávisti vůči druhému. A myslím, že to sbližování lidí je nejdůležitější věc, která by tu měla být," uzavřel Hadamczik.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!