Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadamczik odcestoval do zámoří. Zajímá ho forma Čechů v NHL před OH

Sport

  10:30
PRAHA - Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik odletěl do zámoří. Na inspekční cestě uvidí sedm zápasů NHL a bude vybírat hráče pro olympijské hry v Soči.

Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik foto: ČTK

Jaké duely uvidí reprezentační kouč

 • 25.11. Florida vs. Philadelphia (Fleischmann - Voráček)
 • 27.11. Tampa Bay vs. Philadelphia (Gudas, Šustr, Palát - Voráček)
 • 30.11. Phoenix vs. Chicago (Klesla, Z. Michálek, Hanzal, Vrbata vs. Rozsíval)
 • 3.12. Washington vs. Carolina (Neuvirth, Erat vs. Tlustý, Dvořák)
 • 5.12. St. Louis vs. NY Islanders (Polák, Sobotka vs. Martínek)
 • 6.12. Carolina vs. San Jose Sharks (Tlustý, Dvořák vs. Hertl, Havlát)
 • 7.12. NY Rangers vs. New Jersey Devils (nikdo - Židlický, Jágr, Eliáš)

Hráči označení kurzívou nejsou v širší nominaci pro olympijské hry v Soči.

To utkání je naplánováno sice až na konec Hadamczikovy zámořské mise, ale až 7. prosince v New Yorku bude reprezentační kouč sledovat trojici předpokládaných olympijských opor. Proti domácím Rangers nastoupí New Jersey Devils, za které teď válí obránce Marek Židlický, útočník Patrik Eliáš a hlavně Jaromír Jágr. Jednačtyřicetiletý veterán ve čtvrtek dal 690. gól v NHL, čímž dorovnal svého "učitele" Maria Lemieuxe a 121. vítěznou trefou dotáhl v historické tabulce rekordní počin legendárního Gordieho Howea.

Díky Jágrově formě se Devils po špatném začátku sezony zvedají. "Jsem tady moc spokojený, výborná parta, a hokej mě tu baví," řekl Jágr spolupracovníkovi Lidových novin. Hadamczik s ním do Soči počítá, ale sám Jágr tvrdí, že na olympiádu teď nemyslí: "Soči je ještě tři měsíce daleko, ani nevím, zda pojedu, zda mně vyberou, a jak se mi bude dařit a jakou budu mít formu. Uvidíme." V rozhovoru pro deník Star Ledger nicméně nevyloučil ani účast na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu 2018, kdy bude Jágrovi už 46 let!

"Musím zůstat zdravý a pak můžu mít tu touhu. Chris Chelios to ve 44 letech dokázal. Když jsem říkal, že chci hrát na mistrovství světa 2015 v Praze, tak se mi všichni smáli. A teď do šampionátu zbývá jen něco přes rok." Ano, teď už by si nikdo nedovolil smát. Pokud Jágrovi vydrží střelecké štěstí, měl by dokonce patřit mezi ty vytoužené hráče, kteří českému týmu pomohou z gólové nemohoucnosti. "Doufám, že u nás doma nikdo nepochybuje o tom, že si Jarda zaslouží na olympiádu jet," tvrdí i jeho parťák Eliáš, s nímž by Jágr mohl nastupovat na centru první formace. I když Hadamczik přemýšlí dát na toto místo Tomáše Plekance z Montrealu.

Tito hráči mají nominaci do Soči takřka jistou, Hadamczik s nimi bude probírat spíš roli v týmu. "Chci hráče vidět v zápasech i s nimi mluvit. Zvědavý jsem hlavně na ty mladší, například na Gudase, Paláta a Šustra z Tampy. Jsem si ale samozřejmě vědom, že podle jednoho zápasu se toho moc posoudit nedá," řekl trenér národního týmu ČTK. Obránce Andrej Šustr v širším seznamu pro Soči chybí, ale tvrďák Radko Gudas má naději. Takový typ beka reprezentaci chybí. Jestli ukáže Hadamczik i na útočníka Ondřeje Paláta, také jisté není, protože se už dříve vyjádřil, že nechce při nominaci riskovat a brát nevyzkoušené hráče.

Nominace by měla být hotová na Silvestra

Koho Hadamczik neuvidí?

Několik hráčů, u nichž možná má Alois Hadamczik otazník, během zámořské cesty neuvidí. Aleš Hemský z Edmontonu nebo ottawský Milan Michálek kdovíjak neválí, ale na olympiádě nejspíš budou hrát. A co obránce Jan Hejda? "Prožívá asi svou nejlepší sezonu za poslední léta. Neuspokojila mě jeho výkonnost na MS, ale určitě nemá zavřené dveře."

Ve Phoenixu se Hadamczikovi představí také dvojice Martin Hanzal, Radim Vrbata. Oběma se v NHL daří, statný centr Hanzal je dokonce druhý nejproduktivnější Čech, ale na květnovém mistrovství světa svými výkony nepřesvědčili. Na hraně je i útočník Vladimír Sobotka ze St. Louis. Jiří Tlustý a Jakub Voráček, dva nejlepší čeští střelci v loňské zkrácené sezoně, zase nemají formu a mohou o Soči přijít. Situace mezi obránci je ještě složitější. U Židlického či Zbynka Michálka není pochyb, ale třeba Michal Rozsíval ani Radek Martínek nejsou ve svých klubech moc vytěžovaní. Oba zkušení borci však jsou Hadamczikovými oblíbenci.

Otázka brankářské jedničky je i přes slabší výkony Ondřeje Pavelce taky vyřešená. Ale kdo dál? Michala Neuvirtha z Washingtonu možná reprezentační kouč ani v brance neuvidí. O to víc může Hadamczika mrzet, že mladý gólman Marek Mazanec, který se chytil v Nashvillu, není na seznamu, z nichž musí vybrat vyvolenou pětadvacítku. Oproti původnímu záměru to vypadá, že až 90 procent hráčů v českém týmu bude ze zámoří. Šance "Evropanů" snížil hlavně nepovedený turnaj Karjala, ale v prosinci o nominaci mohou zabojovat ještě na Channel One Cupu, který se letos z Moskvy přestěhoval do Soči, dějiště olympiády.

Podle posledních zpráv od Mezinárodní hokejové federace by měla být olympijská nominace 22 hráčů a 3 brankářů zveřejněna nejpozději poslední den roku. Změny se pak mohou dělat jen v případě zranění. "Ale ještě se jedná," upozornil Hadamczik, který chce oznámit nominaci 27. prosince. Jeho plánovaná lednová cesta do NHL by pak už byla zbytečná.

Autor:

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat