Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hertl bojuje v NHL o novou smlouvu: nasadil dietu, změnil přípravu a září na buly

Sport

  15:37
VANCOUVER/PRAHA - Tomáš Hertl udělal za uplynulé dva roky ve grafu svého hokejového života pořádnou sinusoidu. Bývalý útočník Slavie se po báječném vstupu do NHL minulou sezonou protrápil. V San Jose ztratil pevné místo v sestavě. Teď chce 21letý Hertl křivku nasměrovat zase nahoru. Pomoct mu má několik změn.

Tomáš Hertl ze San Jose tečuje puk před brankářem Edmontonu Benem Scrivensem. foto: ČTK/AP

Po nepovedeném mistrovství světa v Praze odjel na dovolenou, kde si vyčistil hlavu. Vyhledal i psychologickou pomoc, změnil letní přípravu, do Kalifornie přiletěl s měsíčním předstihem.

A také se vzdal oblíbeného rituálu, kdy si před zápasem dával vajíčka. Hertl sáhl po dietě, když vysadil ze svého jídelníčku mléčné a pšeničné výrobky.

„Minulá sezona už je mnou, člověk se v tom nemůže víc hrabat. Pár věci jsem změnil a udělal maximum, abych letos přijel lépe připraven,“ řekl po přípravném utkání ve Vancouveru.

V prvním utkání se neprosadil, ale v dalším duelu se stejným soupeřem byl vyhlášen třetí hvězdou za gól a asistenci. Ideální začátek mise, v němž musí Hertl přesvědčit vedení klubu, aby s ním prodloužilo smlouvu. Nováčkovský kontrakt mu vyprší na konci ročníku 2015/2016.

Z komety utrápencem. Hertl vyhledal psychologa a znovu se mu vrací úsměv

Jako jeden z mála hráčů Sharks máte za sebou hned z kraje přípravného kempu dva zápasy ve dvou dnech, jak jste se cítil?
První zápas byl mnohem horší. Byl jsem brzo hotový, nohy mi vůbec nešly. V druhém utkání jsem se cítil mnohem lépe. Dařilo se mi mnohem víc, což se promítlo i do statistik.

Na ledě jste byl při všech čtyřech gólech svého týmu a u všech jste se pohyboval v předbrankovém prostoru, kde létalo hodně střel od vašich beků. Jste překvapený, jak často vás tam trenér využívá?
Právě naopak. Trenér se mě sám zeptal před sezonou, kde bych chtěl na přesilovkách hrách. Co mi nejvíce vyhovuje. Hned jsem vypálil, že před brankou se mi daří nejvíc. Padá tam v dnešním hokeji nejvíce branek. Dobře cloním brankáři a reaguju na dorážky. Pořád se tam snažím tlačit, člověk to nesmí vzdávat. Těch hezkých gólů už v sezoně moc nedám, většina bude takových vydřených, ale o to důležitějších.

Říkal jste, že jste už s novým trenérem Petem DeBoerem mluvil. Jak na vás působí?
Rozhodně s námi hodně komunikuje. Je tu nový, tak se snaží všechny dobře poznat. Celkově přístup všech nových trenéru je zatím hodně pozitivní. Je teprve začátek, takže brzo hodnotit. Uvidíme, jakou hrou se budeme prezentovat, protože zatím nacvičujeme úplně všechno a speciální detaily přijdou až těsně před startem sezony.

V prostoru před brankou to bolí. Nebojíte se tam stát, když od modré pálí třeba váš obránce Burns, který má jednu z nejtvrdších střel v lize?
Popravdě mám. Minulý rok mě párkrát trefil a nebylo to vůbec nic příjemného. Byl jsem hodně obouchaný. Co mi ale zbývá, tam jsem nejplatnější a tohle tomu musím obětovat. On má nejen tvrdou, ale i hodně přesnou střelu, takže když se tam dobře postavím, tak to je často pro brankáře hodně složitá situace a pro mě ideální šance, jak udeřit.

Loni jste různě putoval sestavou. Co vám víc vyhovuje - hrát na křídle, nebo na centru?
Jsem na to už zvyklý. Hodně se mi teď na centru dařilo. Vyhrál jsem většinu vhazování. Proti Sedinovi jsem neprohrál ani jedno, což je pro mě důležitá známka do dalších zápasů.

V přípravě si zatím po každém utkání můžete vyzkoušet novinku, kterou NHL zavedla - prodloužení tři na tři. Co na to říkáte?
Je to hrozně náročné. Po šedesáti minutách to dá člověku hodně zabrat. Musíte si to šíleně hlídat, abyste se neutavili. Navíc stačí jedna malá chyba a hned jedou dva hráči na jednoho, či sám na branku.

Češi zazářili v přípravě na NHL. Kindl 2 asistence, Mrázek chytil 16 střel

Dá se na tohle prodloužení nějak speciálně připravit?
Budeme mít na to ještě hodně porad. Ono se totiž zdá, že tam najednou máte hrozně moc místa, ale úplně tomu tak není. Pak se začne bránit osobně, každý se toho svého hráče drží jako klíště a je to abnormálně náročné na fyzičku. Hráč musí jít na led na dvacet vteřin a hned dolů, protože jinak by se tam ztratil a soupeř toho dokázal rychle využít.

Jak se cítíte vy osobně. Letos jste zkrátil přípravu v Česku a už začátkem srpna jste se hlásil v San Jose. Proč jste se rozhodl k této změně?
Chtěl jsem být tady s ostatními dřív. Člověk během léta dost vypadne z angličtiny a v tomhle mi to hodně pomohlo. Navíc noví trenéři nás tu chtěli mít dřív, abychom byli víc pod dohledem.

Sáhl jste také k dietě. Co vás k tomu vedlo?
Už jsem o tom přemýšlel dřív. Jen doma by to bylo trochu těžší. Vysadil jsem mléčné výrobky, na což tady v Americe máte hrozně moc náhradních výrobků. Obrovské množství kokosového mléka, mandlové... Navíc mi to začalo hodně chutnat. Vysadil jsem také pšeničné výrobky a zatím si vůbec nemůžu stěžovat. Měl jsem z toho dopředu trochu hrůzu, ale už jsem si to oblíbil.

BRANKÁŘ V AKCI. Reto Berra zlikvidoval příležitost Tomáše Hertla.
Útočník Tomáš Hertl.

Pociťujete už rozdíl, jste například na ledě rychlejší?
To bych zatím úplně neřekl, ale snad to pomůže. Ale rozhodně vypadám líp (směje se). Hodnota tělesného tuku mi šla výrazně dolů, přibyly svaly. Na váze jsem tolik neztratil, spíš zpevnil tělo a zbavil se části přebytečného tuku.

Přes léto trénujete s kamarády z národního týmu Vladimírem Sobotkou a Romanem Červenkou. Překvapilo vás, že Sobotka se nevrátil do NHL a Červenka nakonec skončil v extraligovém Chomutově?
U Soba jsem čekal, že se vrátí. Bavili jsme se, že bychom si zas rádi proti sobě zahráli. Ale nakonec zůstal ještě na rok v Rusku a zatím se mu daří skvěle, což mu přeju. U Červuse to bylo těžší, ale myslím, že teď v Chomutově bude hodně spokojený, je ve známém prostředí, což potřebuje. Pořád bude patřit k největším hvězdám české soutěže.

Autor: