Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Centr? Jeden z nejtěžších postů, ale nemůžu si stěžovat, říká Hertl

Sport

  14:31
NEW YORK (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - První rok vlétl do NHL jako zářivá střela. Druhou sezonu se spíš trápil a teď vstoupil do té třetí, před níž si v hlavě srovnal spoustu věcí. Díky tomu by se Tomáš Hertl mohl v San Jose znovu dostat do ideální formy. A navíc hraje zpět na svém oblíbeném postu uprostřed útoku.

Tomáš Hertl v dresu San Jose Sharks. foto: ČTK/AP

„Letos začínám od začátku na centru a nemůžu si stěžovat. Hrál jsem třetí lajnu, až teď se Logan Couture zranil, takže jsem se posunul do druhé,“ popisuje český mladík. „Zatím se mi celkem daří na buly, aspoň průměrně. Za to jsem rád, snažím se na nich pořád pracovat.“

Vladimír Sobotka cvičil vhazování na speciálním trenažéru. Jak pilujete buly vy?
Po každém tréninku ty bule cvičíme a Mike Ricci, který byl výborný centr, nám s dalším mladíkem Chrisem Tiernym radí, jak to máme hrát, co máme udělat. Snažím se na tom pracovat, zkouším různé věci a chci být každý zápas nad 50, nebo minimálně na 50 procentech. To se zatím daří a jsem za to rád.

Co se v San Jose změnilo po příchodu kouče Petera DeBoera?
Systém je jiný a trenér hraje všechny čtyři lajny. Dřív to bylo tak, že na nejlepší útoky soupeře šla naše první nebo druhá pětka. On to točí na čtyři a všichni máme skoro stejný čas na ledě, když se odečtou oslabení nebo přesilovky. A my mu oplácíme tím, že všechny ty lajny hrají dobře.

U Islanders jste dostali šest gólů, ale předtím ve čtyřech duelech jen dva. Zlepšila se pod novým koučem defenziva?
Nedostáváme tolik gólů v oslabení, kde jsme minulý rok patřili k nejhorším. Nějaké věci se změnily, v defenzivě se nám daří. Ale hodně je to i věc gólmana Martina Jonese, který nám vychytal hodně bodů. Do sezony vstoupil neskutečně.

Máte na centru defenzivnější úkoly než dřív?
Centr je jeden z nejtěžších postů. Převážně bráníte, pak jste v útoku a musíte umět bule. Ale defenziva mi nevadí, snažím se pomoct bekům, komunikovat. Myslím, že se mi tam zatím celkem daří a to je pro mě velké plus.

Trenér vám dává důvěru i při prodlouženích tři na tři...
Jo, my jsme to už před sezonou trénovali na tři dvojice útočníků a já jsem v jedné z nich, takže jsem moc rád, že jsem dostal důvěru.

Zdá se, že v nové sezoně si na ledě na rozdíl od té minulé užíváte a máte radost ze hry. Čím to je?
Není to jen o mě. Celý tým hrajeme výborně, minule to přitom celému týmu nešlo. Taky jsem měl jsem štěstí, že mi tam padly dva góly, to zvedne sebevědomí. Když sbíráte body, logicky si víc věříte. Doufám, že to bude pokračovat i dál.

S každým dalším odehraným zápasem nabíráte zkušenosti i sebedůvěru. Cítíte to tak?
Ještě těch zápasů nemám tolik. Ať už je to hra v obranném pásmu, bule, útočné pásmo, střelba... Ještě mám čas a pořád se učím. Jsem hrozně rád za každého, kdo mi něco poradí. Vezmu si to k srdci a budu na sobě pracovat.

Není to i tak, že jste se smířil s tím, že nemusíte být za každou cenu hvězda? Že na sebe nevytváříte takový tlak?
Určitě. Minule jsem si toho asi hodil na hlavu moc, chtěl jsem pomalu zlomit rekordy. Ale teď když se podívám na náš tým, máme tu plno velkých lídrů, kteří by to měli táhnout. A já můžu hrát uvolněně.

To jste si uvědomil díky psychologovi, kterého jste v létě plánoval navštívit?
Já jsem to nakonec časově nezvládal, protože jsem letěl brzo do Ameriky. Ale hlavně jsem si to musel srovnat v hlavě sám. Snažím se nechodit do zápasu s tím, že bych myslel na to, jestli to je moje poslední sezona, jestli musím udělat tolik bodů nebo tolik. Chci odvést pořádný výkon, aby se vyhrávalo a udělalo play off. Nějaký pořádný výsledek mě potěší víc, než kdybych bodoval a my zůstali mimo play-off. Nechci na ty góly myslet, chci hrát uvolněně a když to tam padne, budu jenom rád.

V létě jste změnil stravu. Pomohlo to k lepší fyzičce?
Snažil jsem se mít tu stravu jinou. Kondiční trenér byl se mnou spokojený, protože jsem shodil asi dvě procenta tuku a změnil jsem je na svalovou hmotu. V jídle se držím, i když tady v NHL je to těžké, protože po zápase máme hned v kabině pizzu a podobně. Ale já se snažím si to hlídat, třeba počkat s jídlem až na hotel. Zatím se cítím dobře a doufám, že mi to pomůže.

Jakub Voráček loni zhubl a říkal, že víc energie cítí hlavně ve třetí třetině a v závěrech zápasů. Máte to taky tak?
Určitě. Když jste trošku lehčí a jíte zdravěji, pak se vám hraje líp. Každému může vyhovovat něco jiného, někdo si může dát dvě čokolády a být v pohodě. Já teď zkouším tohle a zatím se cítím dobře ve všech zápasech. V tom je právě ten rozdíl - v minulé sezoně jsem se jeden zápas cítil fajn a druhý jsem byl unavený. Teď je to zatím dobré ve všech.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...