11. října 2013 12:06 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hertla se zastal kapitán: Až dám čtyři góly já, vytáhnu penis

Hertla sestřelil Edler. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hertla sestřelil Edler. | foto: ČTK

Tomáš Hertl, nová česká hvězda, ve svém čtvrtém zápase za San Jose v NHL poprvé nebodoval, ale stále budí emoce jeho kousek ze středečního zápasu proti New York Rangers. O gólu mezi nohama se pouze vášnivě nediskutuje, útočník Thomas Vanek z Buffala ho rovnou napodobil.

Už to trochu připomíná hádku malých kluků na písečku o hračku. Debata neustává ani po několika dnech. "Krása! Nádhera!" jásá nad Herltovým gólem většina hokejové veřejnosti. Ale čím dál tím víc je i kritiků, kteří 19letého mladíka z Čech obviňují, že zesměšnil soupeře.

Naposledy se vyjádřil k Hertlově čtvrté brance proti Rangers washingtonský trenér Adam Oates. "Jsem naštvaný. Mluvil jsem s našim generální manažer a on říkal, že to dnes mladí takhle dělají. Ale udělal by to Hertl, kdyby to byl jeho první gól?"

Hit

Tomáš Hertl už poznal, že v NHL ho nečeká jen štěstí a sláva. Českého mladíka si teď budou soupeři víc všímat a někteří po něm prostě půjdou.

Dánský obránce Alex Edler z Vancouveru ve druhé třetině trefil Hertla ramenem do hlavy, až českému nováčkovi spadla helma. Na video se podívejte v článku. 

A zase se strhla slovní přestřelka: "Edler by měl dostat trest! Ne, Edler hrál čistě, Hertl byl moc nízko." Tak si zase vyberte.

Oates stejně jako někteří zámořští experti naráží na to, že Hertl zakončil nájezd na brankáře střelou mezi nohama ke konci utkání za rozhodnutého stavu. Něco takového by si prý neměli hráči dovolovat. Podle bývalého útočníka to vycítil i kouč San Jose, který po čtvrtém gólu Hertla neposílal na led. "Neznevažujme tuhle soutěž. Jsem si jistý, že to byla začátečnická chyba," citoval Oatese deník Washington Post.

Ale Hertl má rovněž velký zástup svých zastánců, jedním z nich je i spoluhráč Joe Thornton, kapitán Sharks. Hvězdný útočník v dobrém rozmaru před utkáním s Vancouverem prohlásil: "Když dám čtyři góly já, vytáhnu penis. Vytáhnu ho a začnu si ho hladit!"

Kdo ví, jestli by to opravdu udělal. Thornton však zatím Hertlův počin nezopakoval, i když San Jose zase vyhrálo. Ale exhibiční kousek bývalého slávistického útočníka ve čtvrtek znovu připomněl Rakušan Vanek.

Podívejte se na Vanekův gól mezi nohama

Útočník s českými kořeny dával jediný gól Buffala proti Columbusu také s hokejkou mezi bruslemi. Po přihrávce z rohu Vanek na brankovišti pouze nastavil hůl a nasměroval puk za záda ruského brankáře Sergeje Bobrovského a vyrovnal na 1:1. Blue Jackets nakonec zvítězili 4:1. "Nerad se bavím o gólech, které dostanu," řekl držitel Vezinovy trofeje s úsměvem. "Prostě vystřelil a skóroval. Jsme rádi za vítězství, ostatní není důležité."

Vanekův gól rozhodně takové vášně nevzbudil, pouze v zámoří - pro mnohé opět nepochopitelně - debatují, která branka byla hezčí. Posuďte sami.

Michael Bereň

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?