10. prosince 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hit Giroux. Jágr těží z dvorních centrů

Claude Giroux (vlevo) a Jaromír Jágr v dresech Philadelphie zvítězili proti proti Carolině vysoko 5:1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Claude Giroux (vlevo) a Jaromír Jágr v dresech Philadelphie zvítězili proti proti Carolině vysoko 5:1 | foto: ČTK

Není důvod nijak zpochybňovat vydařený comeback Jaromíra Jágra. Jedno se však zdá být jisté: bez svého centra by v NHL neměl průměrně téměř bod na zápas.

Když se čísla 68 ptali před sezonou na spolupráci s Claudem Girouxem, slavný útočník řekl: "Je to génius. Malý Mario Lemieux."

A mnozí se pak nad jeho odpovědí jenom lehce pousmáli…

Jenže těmito slovy Jágr zrovna nežertoval, jak je jeho dobrým zvykem. Ta odpověď byla celkem trefná. Před dvěma dny ji zopakoval.

Významní centři v kariéře Jágra

 • MARIO LEMIEUX
  Díky kanadské legendě Jágr vyrostl v Pittsburghu v takové eso a s ním také nasbíral nejvíce bodů. V 90. letech platili za nejúdernější dvojici.
 • MARTIN STRAKA
  Nejoblíbenější český parťák provázel číslo 68 v Pittsburghu, v New York Rangers i v národním týmu, kam ho Jágr dlouho přemlouval k návratu.
 • MICHAEL NYLANDER
  Dokonalá souhra se Švédem platila dva roky v New Yorku. Jágr pak stál o jeho příchod jak do Omsku, tak ke Flyers, ani jednou to však nevyšlo.
 • CLAUDE GIROUX
  Hrají spolu čtvrt roku, ale Jágr ho už přirovnává k Lemieuxovi. Při návratu do NHL si nemohl přát lepšího centra. Ten je přitom o celých 16 let mladší.

"Mé předešlé srovnání jeho a Lemieuxe opravdu není nijak nadnesené. Claude dělá svou řadu o jeden až dva stupně lepší. A já mám velké štěstí, že si s ním na sklonku své kariéry můžu ještě zahrát."

Právě Giroux se v letošní sezoně dostal do čela kanadského bodování, v 27 zápasech nasbíral 37 bodů za 16 gólů a 21 asistencí. Na vedoucího Čecha Milana Michálka ztrácí v soutěži střelců dvě branky. V posledních 11 utkáních nebodoval jenom dvakrát a nasbíral 18 bodů.

V noci na včerejšek přidal další za přihrávku na gól a znovu přispěl k triumfu své Philadelphie 3:2 nad Pittsburghem. Byl to první vzájemný souboj od Jágrova návratu proti jeho bývalému klubu lákajícímu ho v létě k sobě. Následným odmítnutím si proti sobě poštval fanoušky Penguins, gólově se ale neprosadil.

Stěžovat si ani tak nemůže.

Hvězdné křídlo, známé svou náchylností na centry, kteří dokonale vyhovují jeho stylu, má v tomto pohledu štěstí i u Flyers. Také si Jágr vybíral z nabídek rozvážně.

O Girouxovi slyšel, ale sám nejspíš málo tušil, co je opravdu zač. "Je budoucností ligy. Už v přípravném kempu jsem viděl, že se jedná o výjimečného hráče, ale co předvádí teď v sezoně, je ještě daleko lepší," prohlásil 39letý veterán.

Když se Flyers v létě zbavili největších hvězd Mikea Richardse a Jeffa Cartera, mnozí valili oči. Generální manažer Paul Holmgren ale sakra dobře věděl, že může v týmu stavět právě na Girouxovi.

Hráči Philadelphie slaví. Zleva: Jakub Voráček, Claude Giroux a Scott Hartnell

Nevystřelil však až letos, už loni si v 82 zápasech připsal 76 bodů. Je teď jen víc na očích. Po boku Jágra o něm vědí už i v Česku…

Třeba spoluhráč Maxime Talbot, jenž do klubu přišel z Pittsburghu, kde předloni získal Stanley Cup se Sidneym Crosbym, označil už Girouxe za stejně velkou star. "Ne, on je v lize od nového ročníku vlastně ze všech nejlepší," řekl Talbot.

23letý Kanaďan skutečně řídí celou ofenzivu Philly. Žádný urostlý hromotluk, zato pohybem na ledě představuje neúnavný motor. Nejvíce ovšem fascinuje svou nápaditostí a herním přehledem.

Skromností se zase vymyká národní hokejové povaze, o sobě prakticky nemluví. Několikrát ale nezapomněl vychválit zkušeného Jágra. "Je stále skvělý. Hlavně tým si drží charakter, náladu a vnitřní sílu."

Jágrově kariéře pomohli v minulosti tři významní centři. Giroux je čtvrtým. A nejspíš i posledním.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!