Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jak do NHL? Zůstat doma, či odejít? Slávistický talent oživil debatu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: iihf.com

Co je lepší pro mladé hokejisty? Rozvíjet talent v Česku, nebo je blíž do zámořské NHL přes kanadskou juniorku? To časté téma diskuzí mezi hokejovou veřejností.

Nově tuto debatu oživil čerstvý případ slávistického talentu Dominika Mašína, jehož si předminulý týden na draftu vybrala Tampa. Stříbrný medailista z letošního MS osmnáctek a člen nadějného ročníku 1996 neodolal zámořskému vábení, přestože má solidní šanci prosadit se v extralize.

"Myslím, že je to lepší cesta. Do NHL budu mít blíž než přes Evropu," tvrdí Mašín. Pár příkladů z minulosti mu dává za pravdu. Uspěli třeba Jiří Tlustý, Jakub Voráček, Ondřej Pavelec nebo dvojice Ondřej Palát, Radko Gudas, která válí právě v Tampě, kde mladým hráčům dávají dost prostoru.

Proti tomu však hovoří statistika, se kterou přišel svazový šéftrenér Slavomír Lener. "Jsem fanda čísel, takže vím, že z 560 hráčů, kteří odejdou do zámořských juniorek, se do NHL prosadí jen 5 procent. To je dost kruté číslo a obrovská ztráta pro český hokej."

Otázkou však zůstává, jestli by se tito hráči prosadili doma. Nikde totiž není psané, že dostanou prostor v mateřských klubech. A paběrkovat na hraně sestavy v době, kdy se hokejista potřebuje rozvíjet - a tudíž co nejvíc hrát - není ideální. Zvlášť když mu je česká juniorka malá.

Mašín by však ve Slavii, jež momentálně najela na úspornější režim a nemá tak nabitou sestavu, dostal zřejmě hodně prostoru.

"Měli jsme velký zájem ho udržet a nabízeli mu, aby se popral o místo v áčku. Záleželo by na něm samotném, jestli by se v něm udržel. Bohužel přání hráče, jeho rodiny i agenta bylo, aby odešel. Mrzí nás to, ale nic s tím nenaděláme," říká majitel Slavie Vladimír Pitter.

Tvrdit v obecné rovině, že je lepší jedno, či druhé, je nesmysl. Jde o citlivé téma a je nutné posuzovat ho individuálně, což ostatně připouští samotný Mašín. Proč je tedy on tím, pro kterého je lepší odejít?

"Protože si zvyknu na menší hřiště a tvrdší styl hokeje. Jsem silový obránce, tak by mi to mělo vyhovovat, česká extraliga tak tvrdá není. Konzultoval jsem to i na kempu Tampy, kde jsem byl po draftu, a mají stejný názor. Podle skautů jsem typ hráče, kterému zámořský styl bude sedět. A navíc se naučím anglicky."

Aby bylo jasno, s předčasnými odchody nemá problém jenom Česko, začínají se dotýkat i ostatních evropských mocností jako Švédsko, Finsko, Švýcarsko nebo dokonce Rusko, jež si založilo vlastní juniorskou ligu, aby všechny talenty následně stáhlo do KHL.

Jenže NHL je lákadlo, které všechno přebíjí. Mašín patří podle expertů k největším nadějím a má předpoklady uspět, Lener přesto tvrdí: "Aniž bych kritizoval jeho volbu, bylo by lepší, kdyby dozrál doma. Pokud má hráč stabilní místo v národním týmu od osmnáctky až po áčko, pak je v naprosté většině lepší, aby zůstal."

Mašín takový případ je. V osmnáctce byl kapitánem a kouč Vladimír Růžička dopředu vyhlásil, že mladým bude dávat šanci i mezi seniory.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...