Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

7:44aktualizováno  9:42
NEW YORK - Hokejový obránce Ladislav Šmíd přispěl v sobotním utkání NHL svým prvním gólem sezony a asistencí k výhře Edmontonu 4:0 nad Vancouverem. Defenzivně laděný obránce produktivním večerem zdvojnásobil svůj letošní počet získaných bodů, neboť před startem utkání měl na svém kontě jen dvě přihrávky.

Český hokejista Ladislav Šmíd z Edmontonu Oilers (vlevo) a Chris Stewart ze St. Louis Blues foto: Reuters

Šmíd dal druhý gól týmu, když z vrcholu levého kruhu propálil vše, co mu stálo v cestě. Ostatní branky Oilers vstřelil Taylor Hall, který zkompletoval hattrick už po necelých osmi minutách hry a třetím gólem v utkání zvyšoval na 4:0. Jedenadvacetiletý útočník tím překonal klubový rekord, který držel legendární Wayne Gretzky, v nejrychleji vstřeleném hattricku od začátku zápasu (7:53). "Kdykoliv vylepšíte jeden z rekordů, které vytvořil The Great One, je to obrovská pocta. Je to mimořádný okamžik, na který nikdy nezapomenu," řekl Hall.

Oilers rovněž měnili klubové rekordy v nejrychleji vstřelených třech gólech od zahájení zápasu. Stihli to za 2:43 minuty, když proměnili první tři střely. "Byl to elektrizující úvod. Hráli jsme s obrovským sebevědomím," dodal Hall, největší hvězda zápasu. "Zaslouží si uznání. Vlétli do nás, byli velmi pohybliví a rychlí, s čímž měla naše obrana velké potíže. Nenašli jsme na jejich hru odpověď, zejména proti jejich elitní lajně," uznal trenér Vancouveru Alain Vigneault, jehož svěřenci propadli i v útoku.

Český gólman Ondřej Pavelec i přes 25 úspěšných zásahů nezabránil domácí porážce Winnipegu 1:3 s Carolinou. Kladenský odchovanec inkasoval dvakrát v úvodních deseti minutách, třetí gól dostal na začátku třetí třetiny, kterým hosté reagovali na snížení Jets. "Musíme se zlepšit ve hře v našem obranném pásmu," nabádal Pavelec. "Oni hráli dobře jako tým a k tomu je podržel brankář (Peters)," dodal. Defenzivní práce českého obránce Jana Hejdy byla oceněna titulem třetí hvězda utkání.

Jakub Voráček si připsal asistenci u vítězné branky Philadelphie

Bývalý slávistický hráč zblokoval šest střel soupeře a i díky němu Colorado v čele s brankářem Semjonem Varlamovem neinkasovalo a Nashville udolalo 1:0 v prodloužení. Jediný gól dal obránce Tyson Barrie. Utkání ale nedohrál Milan Hejduk, který po čtyřech střídáních odstoupil kvůli potížím s ramenem. Jakub Voráček si připsal asistenci u vítězné branky Philadelphie, která doma udolala Boston 3:1.

Stejným dílem pomohl i Tomáš Fleischmann Floridě k výhře 3:2 v prodloužení nad New Jersey. Hokejisté San Jose dvakrát srovnali jednogólový náskok Phoenixu a soupeře nakonec udolali 3:2 po nájezdech. V dresu poražených Coyotes jednou skóroval Radim Vrbata, který ale v rozstřelu ve druhé sérii neuspěl. Hokejisté Montrealu i díky brance Tomáše Plekance porazili NY Rangers 3:0.

Kanadský tým nasměřoval k výhře už po 47 sekundách Michael Ryder. Náskok zvýšil v závěru první třetiny Plekanec, který střelou z pravého kruhu úspěšně dokončil přečíslení dva na jednoho. V polovině utkání přidal třetí gól Brendan Gallagher. Hlavní hrdinou byl ovšem gólman Carey Price, který zlikvidoval všech 34 střel soupeře. "Byl to pravděpodobně jeho nejlepší výkon, co jsem od něho viděl. Samozřejmě jsme se mu snažili pomáhat, blokovali jsme střely, nenechali je dorážet, ale předvedl řadu skvělých zákroků, za které si zaslouží pochvalu," uvedl útočník Montrealu Brandon Prust.

Naopak Rangers, kteří měli před sezonou největší ambice, tápou. Podruhé za sebou nedali ani gól, v tabulce Východní konference drží poslední postupovou příčku a ze zadních pozic se ně na tlačí další týmy. Gólově naprázdno vyšla i Ottawa, která doma podlehla velkému rivalovi Torontu 0:4. Hlavními strůjci úspěch byl Nazem Kadri: vstřelil hattrick a na zbývající gól přihrál. Jeho spoluhráč Joffrey Lupul zaznamenal opačnou bilanci a brankáře James Reimer zneškodnil 31 střel.

Výsledky NHL

Philadelphia - Boston 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 16. Knuble, 24. Read (Voráček), 60. Fedotěnko - 45. Horton. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19.997.

Winnipeg - Carolina 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 22. O. Jokinen - 2. Sjomin, 10. J. Jokinen, 41. E. Staal. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 15.004.

Colorado - Nashville 1:0 v prodl.
Branka: 61. Barrie. Střely na branku: 24:34. Diváci: 15.24.

Buffalo - Washington 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:1, 0:2 - 0:0) Branky: 22. a 31. Leino, 4. Ehrhoff - 23. Ovečkin, 43. Brouwer, 60. M. Green, rozhodující sam. nájezd Hendricks. Střely na branku: 23:38. Diváci: 19.070.

Montreal - NY Rangers 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 1. Ryder, 19. Plekanec, 32. Gallagher. Střely na branku: 26:34. Diváci: 21.273.

Ottawa - Toronto 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 33., 43. a 45. Kadri, 4. Lupul. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20.183.

Florida - New Jersey 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 13. a 60. Matthias (na druhou Fleischmann), 62. Kulikov - 4. a 48. Bernier. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.138.

Minnesota - Los Angeles 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Cullen, 34. Coyle, 49. Parise, rozhodující sam. nájezd M. Koivu - 8. Brown, 24. J. Carter, 32. J. Williams. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.223.

Edmonton - Vancouver 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)
Branky: 1., 3. a 8. Hall (na první Šmíd), 3. Šmíd. Střely na branku: 24:23. Diváci: 16.839.

San Jose - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0) Branky: 31. Pavelski, 55. Vlasic, rozhodující sam. nájezd Couture - 15. Gordon, 41. Vrbata. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17.562.

2. Anaheim 34 23 4 7 106:88 50
3. Minnesota 34 21 2 11 97:86 44
4. Vancouver 35 19 6 10 92:90 44
5. Los Angeles 34 19 3 12 100:86 41
6. San Jose 34 17 6 11 85:84 40
7. Detroit 34 17 5 12 90:85 39
8. St. Louis 33 17 2 14 94:93 36
9. Dallas 33 16 3 14 92:100 35
10. Edmonton 34 14 7 13 87:95 35
11. Nashville 35 14 7 14 87:96 35