Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tlustý: Carolina mi doporučila, ať jedu reprezentovat

Sport

  22:30
PRAHA - Suverénně nejlepší sezonu v NHL prožil hokejový útočník Jiří Tlustý a dostal se díky tomu do hledáčku kouče Aloise Hadamczika při skládání týmu pro světový šampionát. Ve středečním přípravném utkání proti Slovensku by si měl čtyřiadvacetiletý hráč Caroliny odbýt premiéru v seniorské reprezentaci.

Střídačka Caroliny Hurriacanes gratuluje českému hokejistovi JIřímu Tlustému foto: ČTK

Tlustý se zařadil mezi klíčové hráče Caroliny - díky 36 bodům za 17 branek a 19 asistencí byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem mužstva. Je v podobné pozici jako brankář Ondřej Pavelec ve Winnipegu - je chráněným volným hráčem, ale na příští ročník NHL nemá smlouvu. Oproti Pavelcovi, který se právě z těchto důvodů reprezentační pozvánky vzdal, měl Tlustý jednodušší rozhodování.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Prošel jsem testy a dali mi svolení. Jednáme o nové smlouvě a naopak mi řekli, že by byli rádi, abych si to jel vyzkoušet, i když to je jiný druh hokeje," řekl Tlustý na reprezentačním srazu v Praze. Už jen účast v přípravě týmu bere jako dobrou zkušenost.

Rozhodl se přijet i proto, že jeho pozice při vyjednávání o smlouvě je mnohem lepší než v minulosti. "Ty dva roky zpátky to bylo vždycky po operacích. Prodělal jsem operaci křížového vazu kolena, bylo mi 22 let a bylo to těžké. Teď se bude vyjednávat lépe," uvedl s optimismem Tlustý.

Už je to dlouhá doba, co měl na sobě reprezentační dres

V NHL prožil průlomový ročník. Hrál v první útočné formaci, na ledě dostával hodně prostoru a vynechal jen tři zápasy základní části. "Prožil jsem sezonu jen s jedním malým zraněním a pár menšími. Člověk se pak může naplno soustředit na hokej," pochvaloval si Tlustý. Litoval jen, že se klub opět nedostal do play off. Stejně jako v ročníku 2009/10, v jehož průběhu přišel z Toronta, i sezoně následující.

Jiří Tlustý (nahoře), Tomáš Plekanec a trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik

Reprezentaci bere jako příjemné zpestření. "Už je to dlouhá doba, co jsme měl na sobě reprezentační dres. Hrozně se těším," uvedl Tlustý, jenž prošel mládežnickými týmy do 16, 17, 18 i 20 let. Ve středu v O2 areně proti Slovákům chce určitě hrát. "Myslím, že už je to osm, devět dnů, co nám skončila sezona, takže je na čase se dostat zpátky do zápasového tempa." V týmu zná pár hráčů, některé nikdy neviděl. Určitý přehled o nich však má.

"Sleduji veškerý hokej a dění v zahraničních ligách," řekl kladenský odchovanec. O své roli v týmu zatím s koučem Hadamczikem nehovořil. "Ale jakákoliv ta role bude, bude pro mě výborná a budu se snažit probojovat na šampionát," uvedl Tlustý.

Po čtvrtečním návratu domů stihl i večeři s velkým kamarádem Pavelcem. Jeho rozhodnutí nejet na šampionát chápe. "Nikdo mu to nemůže dávat za zlý, protože je to jeho tým a oni si nepřáli, aby dorazil a třeba se zranil," řekl Tlustý.

Autor: