25. prosince 2014 14:33 Lidovky.cz > Sport > Hokej

V přípravě Češi neoslnili, cíle zůstávají. Startuje juniorský šampionát

Radost českých hokejistů do 20 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost českých hokejistů do 20 let | foto: Reuters

TORONTO/PRAHA Postavili před sebe smělý cíl: vrátit se ze šampionátu v Kanadě s medailí. Takový kousek se české hokejové dvacítce na juniorském mistrovství světa podařil naposledy před deseti lety, od té doby mladíci maximálně proklouzli do čtvrtfinále. Teď chtějí Pastrňák, Vrána a spol. výš a svou misi zahájí v pátečním duelu se Švédskem.

Hokejová reprezentace odletěla do Kanady již minulý týden a odehrála tam i dva přípravné zápasy, které prohrála. Nejprve prohrála 1:2 po samostatných nájezdech s obhájci zlata Finskem a poté nestačili na Slovensko (1:3).

Švédové dostali deset gólů

„Závěrečná příprava v Kanadě byla standardní, jako v minulých letech. S Finskem jsme sehráli velmi dobré utkání, druhý zápas se nám nepovedl. Ale sledovali jsme i další zápasy, které byly divoké. Bylo vidět, že každý zkouší. Švédové například prohráli 5:10 s USA,“ hlásil trenér Miroslav Přerost přímo z dějiště turnaje.

„Proto z přípravných utkáních nedělám žádné velké závěry. Na našich hráčích bylo například proti Slovensku vidět, že už měli v hlavách mistrovství světa a mysleli na první zápas,“ podotkl kouč.

Švédsko obhajuje v Torontu a Montrealu stříbro z předešlého šampionátu v Malmö a papírově je tak nejsilnějším týmem v základní skupině B. „Mají výborné mužstvo. Přestože měli špatné výsledky v přípravných zápasech, tak budou aspirovat na nejvyšší mety,“ uvědomuje si Přerost. Seveřané vedle USA prohráli i s Kanadou (2:5).

Česká a švédská dvacítka se v průběhu sezony pravidelně potkává na turnajích v Evropě. Oba týmy se tak znají. „Je to mužstvo, které nás asi těžko herně překvapí, protože jsme s ním odehráli řadu zápasů. Hraje agresivní pohyblivý hokej. Navíc v Kanadě mají mužstvo posílené o hráče, kteří působí v zámoří. Budou určitě nepříjemní,“ varoval Přerost, který povede dvacítku již na pátém juniorském MS.

V bráně by měl začít Vaněček

Reprezentace neměla před odletem na MS jasně určenou brankářskou jedničku, turnaj by však měl začít liberecký Vítek Vaněček. „Odchytal jeden a půl přípravných utkání velmi dobře, takže by to měl být on,“ přiznal Přerost.

Zatímco útočník David Kämpf již před odletem prohlásil, že by mělo být výhodou, že se Češi utkají se Seveřany hned na začátku turnaje, kdy nebudou tolik rozehraní, Přerost tento fakt nepovažuje za důležitý. „Je jedno, jestli je to na začátku nebo na konci. Takhle byl turnaj rozlosovaný a my chceme odstartovat dobře, což se nám v minulosti nedařilo. Chceme udělat vše proto, aby vstup do šampionátu byl co nejlepší.“

„Samozřejmě, že chceme postoupit přes čtvrtfinále. To by byl úspěch. A pak už je všechno možné. Dvakrát jsme k tomu byli velice blízko a pak by i předešlé týmy byly velmi úspěšné,“ říkal Přerost už před odletem do zámoří.

Základem pro možný úspěch je podle něj týmový výkon. „Bude záležet na tom, jak ti takzvaní klíčoví hráči nebo hvězdy přinesou pro tým oběť, která je důležitá. Oběť pro týmový úspěch...“

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!