Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hokejová Slavia řeší jeden problém za druhým. Pitter: Tohle není normální

Sport

  12:14
PRAHA - Hokejová Slavia má za sebou šílené období, jež skončilo hromadným odchodem nejlepších hráčů. Dokonce se spekulovalo, že klub kvůli kritickému nedostatku peněz zkrachuje. Nejhorší scénář se sice nenaplnil, přesto tradiční celek svírá řada nejistot.

Vladimír Pitter (uprostřed). foto: Profimedia

Ty by měl vyřešit současný šéf Vladimír Pitter, muž, který je pro fanoušky jasným viníkem úpadku. Jenže všechno není tak jasné, jak se může na první pohled zdát.

Proč to ve Slavii dospělo tak daleko?
To byste se museli zeptat pana Bukače, on moc dobře věděl, že pokud budeme muset hráčům snížit smlouvy, tak jsem připraven mu poskytnout součinnost při vysvětlování.

Bývalý manažer Luděk Bukač tvrdil, že hráči měli velké sociální problémy. Bylo snížení platů tak drastické?
Myslím, že v tohle se s panem Bukačem názorově hodně lišíme, protože sociální problémy si představuju jinak. Přestože nejsme extraligový klub, tak jsme se přes léto snažili držet podmínky, aby měli hráči na placení složenek. Pak jsme museli snížit výdaje o určitou sumu, ale určitě to nebylo tak, že si každý hráč musí ze svého platu strhnout tolik a tolik.

Na jaké úrovni byly platy hráčů? Šlo o prvoligový standard, nebo to byl hodně velký nadstandard?
Byl to hodně velký nadstandard. Hráči, kteří teď odešli, měli extraligové podmínky. I hráči, kteří tu zůstali, mají pořád velmi slušné podmínky na první ligu.

Co se stalo v hokejové Slavii

  • O špatné finanční situaci ve Slavii se ví delší dobu. Vše vyvrcholilo v pátek 7. října, kdy klub oznámil, že není schopný dál platit nejdražší hráče a umožní jim odchod
  • O den později vydali hráči společné prohlášení, následně hromadně onemocněli a neodcestovali na zápas do Prostějova. Ten odehrála slávistická juniorka.
  • V pondělí rezignoval sportovní manažer Luděk Bukač, který se postavil na stranu hráčů. Pouze však předběhl šéfa klubu Vladimíra Pittera, jenž ho chtěl stejně vyhodit.
  • Další den Slavii opouštějí první hráči. Nakonec zmizeli všichni tahouni, se kterými klub pomýšlel na návrat do extraligy. Ten se nyní minimálně oddaluje. Trenéři mají k dispozici průměrnou sestavu, jež však dokázala v sobotu porazit dosud vedoucí Kladno.

Měli hráči, kteří Slavii táhli, platy přes sto tisíc korun?
Já nevím, jestli vám na to mám odpovědět, ale v podstatě je vidět, že jste v obraze.

Je pravda, že v první lize je výborný plat šedesát tisíc korun?
Přesně tak.

Byla Slavia jediným týmem v první lize, který dával hráčům takové podmínky, nebo je to podobné v Kladně a Českých Budějovicích?
Když máte sportovní cíl postoupit do extraligy, tak je jasné, že musíte mít v týmu hráče, kteří jsou v extralize konkurenceschopní. Proto jim musíte dát dobré podmínky. Jestli má Kladno a Budějovice ambice postoupit, tak odhaduju, že tam budou podobné podmínky. Byť to samozřejmě nevím.

Jak bylo možné, že Slavia nastavila takové podmínky, když za měsíc soutěže zjistila, že je není schopná plnit?
Rozpočet se tvoří v podstatě druhý den po konci předchozí sezony, jinak se vám hráči rozutečou po jiných klubech. Takže máte poměrně rychle vytvořenou výdajovou stránku. Mezitím probíhají jednání s partnery. Podstatná část se vám podaří dokončit před sezonou a zbytek v první polovině. Sponzory ale běžně získáváte v průběhu celého ročníku. Když jsme třeba hráli baráž, tak se nám podařilo sehnat další peníze, protože je zvýšený divácký zájem. Tím pádem je zvýšený i zájem sponzorů.

Tenhle postup sestavování rozpočtu je normální ve všech klubech v extralize i v první lize?
Vím, že to tak je běžné i v ostatních klubech. Nejde o nic výjimečného. Akorát se o ostatních nemluví, respektive to nikdo neřeší tak, jak je momentálně řešena Slavia.

Jak vidíte budoucnost klubu?
Kdybych nemyslel na budoucnost, tak bych tenhle krok neudělal. Pokud bude záležet jenom na mně, tak tvrdím, že Slavia bude hrát dál první ligu a také ji dohraje.

Dá se v tuto chvíli hovořit o dlouhodobých cílech?
To je předčasné, ale přál bych si pro Slavii to nejlepší. Pro mě byla tragédie, že spadla z extraligy. Nechybělo moc, abychom se tam nevrátili. Slavia tam patří a není mi lhostejné, že bude brázdit prvoligové vody. Momentální ekonomická situace ji ale bohužel nedovoluje pomýšlet výš.

Jak těžké je v dnešní době shánět peníze? A dokázala Slavia v tomto směru vynaložit dostatečné úsilí?
Od mého příchodu do klubu měl obchod na starosti jeden člověk, což obecně považuju za chybu. Někdo říká, že se v Praze shánějí peníze snadněji, ale já tvrdím, že to není pravda. Právě naopak: příležitostí je tu pro sponzory mnohem víc. V tomhle si troufnu říct, že mám čisté svědomí.

Co s vámi dělá, že vás mají fanoušci za viníka problémů?
Snažím si to nepřipouštět. Samozřejmě mě to mrzí, na druhou stranu vím, že to nezměním. Chápu je, mají právo být naštvaní, protože neúspěch jde za vedením. Ale já vím, že dělám maximum, aby byla situace lepší.

Není to dané tím, že jste považovaný za většinového majitele, což není pravda?
Já vám rozumím, ale to jsou interní věci, které nepatří na veřejnost. Chápu, že jsou lidé rozladění a může to působit pochybnosti a nejasnosti. A jelikož je pravda, že to může škodit pověsti Slavie, tak si myslím, že je potřeba to v nejbližší době vyřešit.

To znamená?
To znamená, že by pro tenhle klub bylo vhodné, aby se jeho struktura definitivně dořešila.

Jaký očekáváte vývoj a jaké máte ambice?
Ambice? Pro mě je důležité, aby to dopadlo dobře ve prospěch Slavie.

Chtěl byste být většinovým majitelem vy?
Na tom jsem nikdy nelpěl. Když jsem sem vstupoval, koupil jsem 20 procent akcií a bral za výhodu, že je v klubu víc akcionářů, jelikož se tím diverzifikuje finanční riziko. To byl právě důvod, proč jsem sem šel. Takže moje ambice určitě nebyla a ani není být majoritním majitelem. Myslím, že Slavia potřebuje soudržnost, fanouškovské zázemí a partnery, kteří jsou s klubem spojení. Všichni musí být na jedné vlně.

Proč jste převzal řízení klubu, když se vládnutí ve Slavii vzdal Richard Benýšek? A chápu to dobře, že se firma OIN Gama, která vlastní 69,9 procent akcií o Slavii nestará a všechno je na vás?
To je otázka. Já odpovím protiotázkou: A kdo by to tady tím pádem dělal?

Takže jste cítil povinnost?
Možná. Ale určitě to nebyla moje ambice.

Dává do chodu klubu většinový vlastník nějaké peníze?
Vždycky to je tak, že by se akcionáři měli podílet na chodu klubu. A to sehnáním partnerů, případně vlastními vklady, což jsme v minulosti bohužel učinili. Není nic neveřejného, že jsme klubu poskytovali půjčky, aby měl vyrovnaný rozpočet. Ale to také nejde donekonečna. Proto rozumím rozhodnutí, že to už někdo nechce financovat. A proto je potřeba se k situaci nějak postavit a vyřešit ji. Jinak se klub nikam neposune.

Vlastnil pan Benýšek původně 69,9 procenta nebo byl od začátku jen předseda představenstva OIN Gama, která Slavii ovládá?
Ono to tak bylo od začátku, že Slavii kupovala právnická osoba, kterou on zastupoval.

Takže je situace pořád stejná?
Je to pořád stejné.

Benýšek se ke Slavii už nehlásí. Zastupuje tedy vlastníka někdo jiný?
Ne, on ho stále zastupuje, vždyť je stále předsedou představenstva.

Takže je v podstatě pořád majitelem Slavie?
On není majitel. Respektive říká, že není majitelem, ale jde o akciovou společnost, kterou zastupuje. Což říká správně. On vystupuje na valné hromadě za akcionáře, který vlastní 69,9 procent klubu.

To je trošku bizarní situace.
(úsměv)

Tuhle situaci byste tedy rád vyřešil?
Rád bych ji vyřešil ve prospěch Slavie.

Podnikáte v tomhle směru nějaké kroky, když vaše vztahy s panem Benýškem nejsou dobré?
Mě překvapuje, že se objevilo, že jde mezi námi o souboj eg. Já vám to řeknu takhle: S Richardem se bavíme normálně, je to vztah dvou lidí, kteří se potkali v jednom klubu a řeší pracovní věci. Pokud jsme se spolu bavili, tak o HC Slavia. Spojuje nás tohle téma. Nevím o tom, že bychom mezi sebou měli nějaký problém.

V jaké časovém horizontu by se měla situace rozseknout?
Vzhledem k situaci a míře sebemrskačství chci mít jasno v poměrně krátké době. Aby to takhle plynulo další roky, to je pro mě nepředstavitelné. A nechtějte po mně, jestli tu budu já, nebo někdo jiný.

Máte signály, že by se pan Benýšek chtěl o klub víc starat?
Odpovím takhle: Nevím o tom. Kdyby měl někdo zájem se o klub starat, tak by možná neodešel z představenstva klubu.

Takže by sem měl přijít někdo jiný?
(smích) Já nevím. Já vím, že jsou pro vás některé věci možná nepochopitelné, ale to i pro mě. Tenhle stav není normální.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...