Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejové bašty z Brna a Pardubic se střetnou v lednu pod širým nebem

Sport

  14:48aktualizováno  17:09
PARDUBICE - Hokejisté Pardubic se v historicky prvním extraligovém utkání pod širým nebem střetnou 2. ledna 2011 s Kometou Brno. Souboj v rámci 36. kola české nejvyšší soutěže se bude hrát od 12:30 na plochodrážním stadionu ve Svítkově, jehož kapacita bude přibližně 25 tisíc diváků.

Fanoušci Komety Brno. foto: ČTK

"My sami jsme ten projekt zvažovali dlouhá léta, nicméně jsme pro to neměli finanční prostředky, ale ani možnosti, odpovídající technickým požadavkům, které jsou pro tento projekt stěžejní," řekl  generální manažer klubu Zbyněk Kusý. "O projektu bylo rozhodnuto zhruba před měsícem, a byť jsme zvažovali i některé jiné soupeře pro toto utkání, nakonec jsme se rozhodli pro 2. ledna a za soupeře zvolili Kometu Brno," dodal.

Prodej vstupenek bude zahájen v pondělí 6. prosince na pokladnách pardubické ČEZ Areny. Lístky budou k dostání v cenových relacích od 450 do 1000 korun. V prodeji budou také VIP vstupenky za 1500 a 5000 korun. Zápas, který bude mít doprovodný program včetně utkání legend obou týmů na 3x15 minut, bude živě vysílat ČT4, jejíž přenos začne ve 12 hodin.

Duel, oficiálně nazvaný Open Air Game 2011, bude zároveň pokusem o překonání diváckého rekordu novodobé historie české soutěže. "Není to standardní záležitost, ale je to věc, které je podle našeho názoru potřeba všestranně pomoci. Je na místě ocenit ten entuziasmus a odvahu do něčeho takového jít," vyzdvihl snahu Východočechů ředitel extraligy Stanislav Šulc. "Potom stojí za to překonat některá úskalí," doplnil.

Plzeň - Pardubice (radost hostí).

Návštěvnost by měla být kolem 25 tisíc fanoušků
Z celkové kapacity přibližně 25 tisíc míst bude více než 17 tisíc vyhrazeno k sezení a osm tisíc k stání. Nejvyšší návštěva v historii tuzemské nejvyšší soutěže přišla v roce 1962 na utkání Spartak Sokolovo - ZKL Brno, kdy do nové otevřené Sportovní haly zavítalo 18.500 diváků. Nejvyšší návštěvou české extraligy je pak 17.123 diváků, kteří předloni dorazili do pražské O2 areny při rozhodujícím sedmém finále mezi Slavií a Karlovými Vary. Svítkovský stadion sportovní fanoušci dobře znají z každoročního prestižního klání plochodrážníků o Zlatou přilbu.

"Jako Pardubák jsem to uvítal. Pardubice mají takový klenot, jako je Zlatá přilba, a jestliže teď udělají tento zápas venku, tak budou první, a to už jim nikdo nevezme," poznamenal ředitel automotoklubu Zlatá přilba Evžen Erban. Souboj pod širým nebem ale zároveň bude "běžným" extraligovým zápasem o body a z toho pohledu musí také splňovat obvyklé náležitosti.

Chybět budou videorozhodčí
"Na druhou stranu bude potřeba jít tomu naproti některými drobnými úpravami, například tím, že se utkání odehraje za pomoci klasických brankových rozhodčích bez videosystému, ale to jsou drobné záležitosti. Důležité je, že budeme moct být tady u nás svědky něčeho, co jsme dosud mohli vidět jen v televizi," nastínil Šulc. Náklady na uspořádání zápasu se podle Kusého pohybují mezi 15 a 16 miliony korun bez DPH. "Většinu pokryje prodej vstupenek a naši obchodní partneři.

Pardubice - HC Mountfield.

Je to obrovská částka, i kvůli technologiím, které my si musíme koupit a postavit je na jiném než našem stadionu," uvedl Kusý s tím, že materiál se začne do dějiště zápasu navážet již tento týden. "Od příštího týdne se začne připravovat a stavět. Ledovou plochu bychom měli mít k dispozici někdy koncem prosince," přiblížil Kusý.

"Začneme 9. prosince, následovat bude rozvinutí chladícího koberce a poté připojení chladících jednotek. Na závěr bude montáž mantinelů, 29. prosince bychom chtěli mít hotovo," nastínil Zdeněk Mokroš, generální manažer BaP Holding, dodavatele ledové plochy pro zápas. Teplota podle něho může dosáhnout až k hranici 15 stupňů, aniž to významně ovlivní kvalitu ledu. "Problémem může být teplý déšť," připustil Mokroš.

Jediné nebezpečí: počasí
Právě počasí je jediným faktorem, který může celou událost zhatit. "Nelze odhadnout, jaké to počasí může být, ale podle dlouhodobé předpovědi by ta teplota mohla být mezi nulou a pěti stupni Celsia. Nemělo by pršet ani chumelit. Jestli to tak bude, to nikdo neví, je to na 65 procentech," uvedl Kusý s tím, že vedení klubu je připraveno i na plán B.

Hlavní slovo, zda se zápas při nepřízni počasí odehraje či nikoliv, bude mít rozhodčí. "To necháme na něm, je povinen ty podmínky vyhodnotit stejně jako v každém jiném utkání. Plán B však myslí i na to, kdy by se případně hrálo a kde. Po dohodě obou oddílů a za souhlasu ředitele ligy bychom zápas případně přesunuli na večer nebo na jiný den," řekl Kusý.

Kometa Brno.

Zatím velmi pragmaticky vyhlíží v tuzemsku výjimečnou událost trenér pardubického týmu Josef Jandač. "Zatím se tím zápasem až tolik nezaobírám. My teď hrajeme v hrozně rychlém sledu. Pochopitelně se na to utkání všichni těšíme, ale že bychom ho teď nějak rozebírali, to ne. Pro mě jako pro trenéra bude důležité, aby mužstvo odvedlo výkon, na který se dá dívat, a aby to bylo i s nějakým bodovým ziskem. To bude prioritní, to ostatní kolem až tak neřeším," prohlásil Jandač.

Kluby si venku také zatrénují
Eaton bude moct poprvé trénovat v nově vzniklé aréně na Silvestra a pak na Nový rok. Podle Jandače ještě není jisté, zda mužstvo využije oba termíny. "Pokud však počasí dovolí, 1. ledna bychom tam trénink chtěli absolvovat určitě. V den utkání už pak i s ohledem na začátek tréninku ani rozbruslení nebude," řekl Jandač.

O den dříve dorazí také soupeř z Brna. "Nabídli jsme Kometě možnost fungovat v Pardubicích již den předem, měla by přijet 1. ledna večer," uvedl Kusý. V první třetině zápasu nastoupí Pardubičtí v historických dresech. "Vybrali jsme dresy z hluboké klubové historie a doufám, že se divákům budou líbit. Dresy pak budou použity pro charitativní účely. Tento samý nápad patrně využije i Kometa," řekl Kusý.

Autor: