Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těžký úkol pro hokejové juniory. Buď výhra nad Ruskem, nebo blamáž

Sport

  11:01
TORONTO (Od našeho zpravodaje) - Česká hokejová dvacítka si v úvodu mistrovství světa zadělala na pořádné problémy a proti Dánům byla dokonce pouhé tři minuty od bojů o záchranu v elitní divizi, dokázala však průběh dotáhnout k úspěšnému prodloužení. Ani tak není vyhráno, po vítězství Dánska nad Švýcarskem na nájezdy musejí Češi pro postup do čtvrtfinále bezpodmínečně porazit Rusko.

Přetahovaná u branky. Ke kotouči se snaží prodrat Dominik Mašín. foto: ČTK/AP

„Zápas s Dánskem byly obrovské nervy, ale ukázal se charakter týmu. Všichni jsme se semkli a šlapali jsme do poslední minuty. Na tom musíme proti Rusku stavět,“ burcuje své spoluhráče před důležitým soubojem obránce David Němeček.

Právě předchozí vítězství by podle něj proti Rusům mělo být tolik potřebnou mentální vzpruhou. „Věříme, že by se to teď mohlo zlomit. Vyhraný zápas proti Dánsku by nás mohl posunout dál, zvládli jsme totiž psychicky neuvěřitelně náročný průběh,“ připomíná.

Hokejový trenér Miroslav Přerost.
Jan Štencel (20) slaví gól proti Dánsku.
Český brankář Vítek Vaněček.
Dánové slaví další gól v české síti.

„Zápas s Dánskem byly obrovské nervy, ale ukázal se charakter týmu. Všichni jsme se semkli a šlapali jsme do poslední minuty. Na tom musíme proti Rusku stavět,“ burcuje své spoluhráče před důležitým soubojem obránce David Němeček.

Právě předchozí vítězství by podle něj proti Rusům mělo být tolik potřebnou mentální vzpruhou. „Věříme, že by se to teď mohlo zlomit. Vyhraný zápas proti Dánsku by nás mohl posunout dál, zvládli jsme totiž psychicky neuvěřitelně náročný průběh,“ připomíná.

Také asistent trenéra Pavel Trnka si všímá, že dosavadní neúspěchy zůstávaly hráčům v hlavách. „Sebevědomí kluků vlivem špatného vstupu do turnaje nebylo úplně optimální, ale po výhře nad Dánskem se zase trošku zvedlo,“ věří.

Karty jsou ve skupině B zamíchány skutečně neúprosně. Jistotu první příčky mají s devíti body Švédové, které ještě čeká poslední duel se čtyřbodovými Švýcary.

Stejný zisk jako Švýcarsko, ale už žádný zbývající duel, to je vizitka Dánů, a současné druhé místo s pěti body drží Rusové, které už stejně jako Švédsko postup nemine. Vše ostatní se ale ještě může změnit.

V této konkurenci jsou Češi s pouhými dvěma body aktuálně poslední a čeká je nelehký úkol. Podle Němečka musí tým vylepšit hlavně souhru, která dosud na šampionátu příliš neklape.

„Zatím jsme nevystupovali jako tým, právě to je klíčem k úspěchu. Nejsme tu sami za sebe, hokej hraje všech dvacet hráčů, a právě s tím jsme na turnaji měli hlavní problém,“ přiznává.

ČTĚTE TAKÉ

Přestože před mistrovstvím světa patřila česká dvacítka k adeptům na medaili, v současnosti visí nad propastí. Může se také klidně stát, že bude muset v Torontu bojovat o udržení v elitní divizi.

Existuje také možnost, že by k postupu do vyřazovacích bojů stačila také výhra v prodloužení nebo po nájezdech, to by ale Švédové museli ztratit byť jediný bod se Švýcary. Pak by Česko bodově vyrovnalo Dánsko.

Takové propočty však hokejisté odmítají, nehodlají se spoléhat na pomoc z jiné strany. „Chceme zvítězit, pak nebude co řešit. Jdeme do zápasu s tím, že chceme vyhrát za tři body a uhrát co nejlepší pozici,“ říká David Němeček.

Ve hře je i druhé místo

Že to nebude nijak snadné, je mu zcela jasné. „Mají hráče, kteří jsou individuálně výborní, ale pokud chceme myslet na úspěch, musíme porážet všechny soupeře. Když se budeme držet svého systému, můžeme Rusko v klidu ubránit, ale záleží dost na nás, kolik do toho dáme elánu a energie,“ burcuje před zápasem.

O motivaci navíc se stará fakt, že mohou čeští mladíci ve skupině skončit dokonce druzí, pokud Švýcarsko nezíská ani bod proti Švédsku a oni zároveň Rusko porazí. Tím by si zajistili přijatelnější výchozí pozici do dalších bojů.

To ale David Němeček také raději neřeší. „V případném čtvrtfinále už není žádný lehký soupeř, ať bychom proti sobě měli Ameriku, Kanadu nebo Finsko,“ říká. „Celé to teď je o našem přístupu,“ uzavírá.

Pro realizační tým nyní vyvstává otázka, zda provést na soupisce nějaké úpravy, nebo nechat sestavu ve stejném složení, jako proti Dánsku. Zatím však o svých záměrech mlží. „Změny do dalšího zápasu vám předem říkat nebudu, na to si počkejte,“ zůstává Pavel Trnka tajemný.

Utkání s Ruskem je na programu ve středu 31. prosince od 23.00 hodin SEČ. Může se tedy stát, že českým fanouškům vstup do nového roku pořádně zhořkne.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!