Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Philadelphii opouští podivín Bryzgalov. Klub neváhal obětovat miliony

Sport

  13:20
PHILADELPHIA/PRAHA - Sezonu hokejistů Philadelphie Flyers skončila neúspěchem. Tým se v NHL neprobojoval ani do play off. Fanouškům ale udělala velkou radost zpráva, že odchází ruský brankář Ilja Bryzgalov. "Zbavili jsme se zátěže. Je to, jako bychom posílili," píše řada z nich v internetových diskuzích zámořských webů.

Ruský brankář Philadelphie Flyers Ilja Bryzgalov foto: Reuters

Abyste rozuměli: vedení Flyers Bryzgalova předčasně vyplatilo ze smlouvy. Ze smlouvy na devět let, díky které si podivínský Rus přemítající o fungování vesmíru či schvalující jednání bývalého sovětského vůdce Josifa Stalina měl vydělat ohromujících 51 milionů dolarů. A to celé po pouhých dvou sezonách. Naplnila se tím slova skeptiků, kteří zpochybňovali Bryzgalovovy kvality i tah manažerů Philadelphie, kteří ho do klubu přivedli. "S ním Flyers nemůžou nikdy vyhrát Stanley Cup," kritizovali.

Slavná chyba Bryzgalova:

Skutečnost brzy ukázala, že to nebyly jen hospodské řeči přiopilých chytráků. Ano, ruský gólman měl i světlé momenty. Jako třeba když neinkasoval 249 minut a 43 vteřin gól, čímž vytvořil nový klubový rekord Philadelphie. Takových chvil však bylo málo. Bryzgalov na sebe většinou upozorňoval spíš minelami a hloupými kiksy, kvůli kterým se mu soupeřovi fanoušci smáli a ti vlastní na něj dokonce bučeli. "Ilja, Ilja," skandoval například celý stadion ve Winnipegu, když inkasoval několik laciných gólů.

Ilja Bryzgalov

  • Do Philadelphie přišel jako držitel Stanley Cupu z roku 2007 (získal ho s Anaheimem).
  • Jeho životopis vypadal opravdu slibně, vždyť kromě toho je mistr světa z roku 2009, o rok později skončil druhý v anketě o Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana NHL a byl i mezi pěti kandidáty na Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráčem.
  • Bryzgalov je však přesnou ukázkou toho, že na papíře se hokej nehraje.

Nejslavnější hrubku předvedl v loňském play-off a Philadelphii stála vyřazení. Obránce Kimmo Timonen tehdy sjížděl do vlastního pásma pro sražený puk a před dotírajícím protihráčem ho raději poslal Bryzgalovovi. Ten měl moře času. Mohl kotouč poslat doprava na volného spoluhráče, za branku, do rohu nebo ho pro jistotu schovat pod lapačkou. Zvolil však tu nejhorší možnou variantu. Nahrával zpátky na Timonena, místo toho trefil jen napadajícího Davida Clarksona, od jehož hole kotouč zapadl do sítě.

Zámořská média mu tehdy dala přezdívku Bryzaster, což je jakási slovní hříčka skládající se z jeho jména a anglického slova disaster (pohroma, katastrofa).  Pan Katastrofa se výrazněji nezlepšil ani v uplynulé sezoně, a tak vedení muselo uznat manažerskou chybu v hodnotě 23 milionů dolarů. Přesně takovou částku totiž musí klub během 14 let Bryzgalovovi vyplatit, aby se ho zbavil. Je jasné, že příště si už majitelé dají větší pozor, koho angažují. Ti ostatně po sezoně vyplatili také útočníka Daniela Briera, jenž měl platný konktakt na další dva roky. Tahle sranda je vyšla "jen" na pět milionů dolarů...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!