Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Já a Soči? Zvládnu jakoukoliv roli, hlásá Novotný

Sport

  9:00
PRAHA - Z posledních 14 zápasů dokázali ve 13 bodovat, a navíc nadchnout v duelu s bohatým Petrohradem a naposledy udolat CSKA Moskva. Pražský Lev zažívá své nejúspěšnější období v KHL. I díky kapitánovi Jiřímu Novotnému.

Lev Praha - Dynamo Moskva. Marek Kvapil z Dynama Moskva (vlevo) a Jiří Novotný ze Lva foto: ČTK

Tým stále jako by se v českém prostředí a v očích fanoušků úplně nezavedl. "Pořád to není ono. Víme, že nejsme v Praze sami, navíc klub je jen chvíli na světě. Ale výsledky můžeme lidi nalákat," říká kapitán Lva i reprezentace Jiří Novotný. Vedle Tomáše Kaberleho jediný hráč českého klubu, který může věřit nominaci do Soči.

S těmi diváky to chce čas?
Ano. Je tu konkurence a já nebudu lhát, že je stejné hrát před 11 tisíci nebo před třemi. Hodně lidí sem třeba cestuje, mají v Praze zastávku, a tak přijdou i na hokej. Celkově je návštěvnost dobrá a na zvučné soupeře si lidi najdou cestu.

Nebylo by lepší složit tým hlavně z Čechů a Slováků?
Asi by si fanoušek přál, aby tu hráli jen Češi, ale v létě na trhu takoví hráči nebyli. Loni na začátku nás tu bylo víc, ale teď se management rozhodl, jak se rozhodl. Přivedl hodně kvalitní hokejisty, což se odráží na výsledcích. A nepodepsat třeba takového hráče jako Švéd Thörnberg by byl hřích.

Když jste poprvé před čtyřmi pěti lety slyšel, že by se v Česku mohla hrát KHL, věřil jste tomu?
Ne, asi jako každý. Ale taky jsem nevěřil, že KHL může hrát Slovan či Jokerit, absolutní špička v Evropě. Bude to jeden z největších gigantů na scéně. Prostě je vidět, že hokej není jen sport, ale taky obrovský byznys.

Nehrozí hokejová studená válka?
Jako válku bych to nebral. Rusové prostě chtějí vytvořit ligu, kde se bude hrát nejlepší hokej v Evropě. Nevím, jestli chtějí soupeřit s NHL, protože to jsou dvě odlišné ligy a tak to bude vždycky.

Rozdělit fanoušky dokážou. Mnozí milují zámořský hokej plný střetů, jiní chválí KHL za technickou hru na širokém hřišti.
Já se taky rád podívám na NHL. Hřiště je menší, je tam víc kontaktů i střel, protože od mantinelů je to kousek k bráně. V KHL nemá cenu střílet bezhlavě, když před brankou není hráč. Obě soutěže jsou kvalitní. Třeba naše utkání proti Petrohradu bylo na vysoké úrovni, pak jsou zápasy, které té kvalitě neodpovídají. Ale i v NHL jsem byl na pár zápasech, které nestály za nic.

Novináři teď rádi sestavují nominaci do Soči. Co vy hráči?
Koukám, jak to skládáte. Jezdím reprezentovat několik let a trenér nejlépe ví, jak hráč týmu prospěje.

A vy zvládnete jakoukoliv roli.
Asi to je výhoda. Častokrát jsem začínal turnaj ve čtvrté lajně, ale skončil ve druhé. Trenér mě dával na oslabení, přesilovku… Takže se rvu, jak to jen jde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat