14. října 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

'Jagr!' Fanoušci Flyers vítali doma číslo 68

Jaromír Jágr (vpravo) se v NHL snaží prostrčit puk za záda brankáře Vancouveru Canucks Roberta Luonga  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr (vpravo) se v NHL snaží prostrčit puk za záda brankáře Vancouveru Canucks Roberta Luonga | foto: ČTK

Připomíná to typický americký venkov. Rodinné domky, okolo příroda – a žádný dopravní ruch kolosální metropole… Také se do Voorhees, toho nenápadného městečka ve státě New Jersey, nedostanete od centra Philadelphie ani po železnici, ani autobusovou linkou. Ti rychlejší taxikáři vás sem hodí zhruba za půl hodiny.

Je něco kolem jedenácté dopoledne místního času a halou s dlouhým názvem Virtua Center Flyers Skate Zone se ozývá dunění mantinelů. Právě tady Jaromír Jágr a další hvězdy pravidelně trénují.

Včerejší bruslení sledovalo něco kolem tří desítek lidí, většina novinářů. Ale úsměvy na tvářích hráčů leccos vysvětlovaly – Flyers předchozí večer totiž přehráli 5:4 letošního finalistu Vancouver Canucks a v NHL zůstávají neporaženi.

Jaromír Jágr v prvním zápasu po návratu do NHL
Boston - Philadelphia (Jágr)

Jágr má za dva zápasy na kontě dvě asistence. Na gól stále čeká.

"Byl to vzrušující hokej, v němž padlo hodně gólů," hodnotil unaveně Jágr. "Ale jsem rád, že jsme pro fanoušky vyhráli." No právě…

Tým kolem čísla 68 sice v nové sezoně odehrál už třetí duel, ale ten v noci ze středy na čtvrtek byl prvním v jejich Wells Fargo Center. Pro místní fanoušky hotový svátek.

V té elektrizující atmosféře skoro 20 tisíc diváků jste měli možnost vidět hodně dresů s Jágrovou jmenovkou. Však se tu slavný Čech po povedené přípravě stal novou modlou publika. Ale ne tou největší.

Hokejisté jsou nadějí města

Kanadská stanice TSN to vystihla, když úvodní nástup hráčů popisovala: "Lidé tady teď mají notný důvod fandit. Ale těch vůbec nejhlasitějších a nejdivočejších ovací se dočkal kapitán Chris Pronger."

Prongera ve Philadelphii opravdu milují. Také se jim obr zadních řad odvděčil hned gólem.

Prvnímu po návratu do NHL byl blízko i Jágr, jenž nepřekonal položeného gólmana Roberta Luonga… "Trefil jsem mu špičku nohy. Ke gólům potřebuješ i štěstí, snad se to otočí," neztrácel hlavu slavný hráč.

I tak bodoval, když asistoval právě u Prongerovy branky. Druhý gól v sezoně si připsala jiná česká posila – Jakub Voráček.

V hale ho sledovali i rodiče, jenže tenhle okamžik věnoval někomu jinému. "Honzovi Markovi a Karlovi Rachůnkovi… Nebylo ještě dne, abych si na ně nevzpomněl," vyjmenoval reprezentační kamarády, kteří zahynuli při neštěstí v Jaroslavli.

Jako by opravdu bojoval i za ně.

Voráček s Jágrem jsou už nastěhováni do svých nových bytů, oba bydlí nedaleko sebe v Old City, půvabné staré části Philadelphie.

Když se ve čtvrtek ukázali poprvé svým fanouškům, jeden z nich v euforii vyhrkl: "Come on, Flyers! To vy jste teď naše jediná naděje!"

Baseballu a americkému fotbalu se totiž teď v lize nedaří, ta basketbalová kvůli výluce ani nezačala.

"Ať hraješ ve Philadelphii, nebo proti ní, vždy nechají znát, že jsou tady. Oni jsou blázni," řekl Jágr na adresu příznivců, kteří na něj dříve v nevraživosti jen bučeli.

Ale v sobotu proti LA Kings to bude už zase jako ve středeční noci. Jiné.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.