Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágr z Ruska potěšil české fanoušky: Chci hrát za Kladno, možná už za rok

Sport

  13:32
OMSK - Po dvou letech v Omsku nedá Jaromír Jágr na Rusko dopustit a pochvaluje si stoupající úroveň Kontinentální ligy, která zlákala i další legendu českého hokeje Dominika Haška. Na počátku své třetí sezony v omském Avangardu Jágr svůj další osud ještě neřeší, věří však, že se s Haškem ještě utká na českém ledě.

Omsk - Spartak (Jágr). foto: ČTK

"Sezona teprve začala. Ale určitě nebudu někde zůstávat jenom do počtu. Odehraju tuto sezonu a uvidíme, jak to půjde," řekl Jágr českým novinářům po sobotním vítězném duelu s "Dominátorovým" Spartakem. "Jestřábi" zdolali moskevský klub 4:3, i když hlavní omská hvězda se do pořádné šance před Haškovou brankou nedostala.

"Dokud mi zdraví vydrží, tak chci hrát, určitě ještě na Kladně. A určitě budeme hrát (s Haškem) ještě spoustu zápasů proti sobě v Čechách," slíbil Jágr. "Možná bude chytat za Kladno," zažertoval. Ještě neví, zda - až skončí s hokejem - bude mít chuť na stoprocentní nasazení v jiném oboru, než je hokejový útok. "Vím, jak je to těžký v hokeji. Musím trénovat šest sedm hodin denně, jenom abych mohl hrát," dodal.

DÁLE ČTĚTE

"Nechci dělat věci, abych byl pro smích," odpověděl na otázky, zda po odchodu z ledu míní prosazovat své představy o českém hokeji, ať už jako činovník, manažer nebo trenér. "Nejsem tak naivní, abych si myslel, že se rozhodnu a budu v tom dobrý. Konkurence je obrovská nejen v hokeji, ale v jakékoli práci (...) Vím, že se musí začít od základů, od maličkých věcí. Trvá to hrozně dlouho, stojí to hodně dřiny a nevím, jestli jsem na to připravený," řekl.

"Třeba skončím, dám si na chvíli volno a začnu mít chuť. Určitě nebudu někde sedět. To unaví ještě víc než práce. Mít kvalitní práci a radost, to dodá strašně moc energie. Musíš ale mít vizi, cíl, bez toho to nejde, ať trénování či šéfování," poznamenal Jágr. Právě v Rusku však sleduje, nakolik jsou mladí hráči na sobě ochotni pracovat, jen aby se prosadili.

Omsk - Spartak (Hašek v akci).

"Tady jsou blázni. To se nedá vůbec srovnat (...) Prostě nemají žádnou jinou šanci," tvrdí. Podobné to prý bývalo za Jágrova mládí i v Čechách, než přišly "internety, televize a spoustu dalších věcí, které za naší doby nebyly". "Bavili jsme se sportem. Hlavně bylo v našich letech daleko obtížnější se prosadit. Konkurence i v český lize byla obrovská. Cíl všech hráčů byl vůbec se dostat do ligy. Teď někdo vyletí nahoru a už kouká po NHL, protože ligou pohrdá," podotkl.

Sám je přesvědčen, že z chudších podmínek pocházejí daleko větší bojovníci. "Tam se to láme. Bohatší rodina nebude kluka honit. Chudší rodiny musí projít úplně jiným životem - musí se nadřít, váží si daleko víc věcí, vědí, že jen tvrdou prací se mohou prosadit." Změnilo Rusko v něčem i Jágra? "Určitě v postoji k církvi a k víře," odpověděl; přece sami ruští hráči se dožadují návštěvy kněze v kabině.

Omsk - Spartak (Hašek v akci).

"Vždy jsem byl silně věřící, ale říct u nás, že věřím v boha, tak by si všichni klepali na hlavu. To je asi největší změna - nemám takový ostych, nesmyslnou obavu, nestydím se, není to problém a cítím, že jsem to já." Averze vůči Rusům, daná léty komunismu, v Česku stále přetrvává. Ale Jágr soudí, že se nejspíše týká lidí, kteří nepoznali život a lidi v Rusku, jinak by názor změnili.

"Pořád jsme Slovani a máme k nim daleko blíž než k Američanům, jsme jako bratranci. Většina lidí v Rusku má obrovský srdce. Kdo tu byl, ten to pozná," tvrdí o svých zkušenostech. Připouští však, že doma nejspíše narazí na nepochopení. Na Rusech se mu líbí i úcta k autoritám, začínající nejspíše pokorou vštípenou vírou. Ale potlesk hlediště provázel jak projev omského gubernátora před sobotním zápasem, tak příchod soupeře na led.

Omsk - Spartak (Hašek v akci).

"Hašan měl aplaus větší než někteří naši hráči. Vždy to tak tady bylo. Daleko více si váží člověka, který něco dokázal," upozornil Jágr. Nepamatuje si něco podobného v Česku, kde politiky neprovází ani tak potlesk jako pískot a bučení, jakkoli si je lidé sami zvolili. "Ale jak jeden zapíská, píská i druhý a ani neví proč. Pokud chceš být vítěz, musíš respektovat vítěze. Jinak jím nikdy nebudeš. Vždy když vyhraju, tak chci, ať mi ten kluk podá ruku, aby měl šanci taky být jednou vítězem," vysvětlil svou filozofii.

"Třeba tady zůstanu," žertuje Jágr v odpovědi, zda mu ruský respekt jednou nebude chybět. Ale rychle dodává, že do Ruska se dá vždy zaletět.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat