Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na Kanaďany? Držet je za vousy. Zarostlí chasníci jsou terčem vtípků

Sport

  17:58
PRAHA - Ani jeden nelze přehlédnout. A nejen kvůli urostlým postavám. Kanaďané Joe Thornton a Brent Burns totiž i po letní pauze udivují fanoušky a experty svými hustými plnovousy. Nejinak tomu bylo během prvního vystoupení Javorových listů na Světovém poháru, ve kterém domácí smetli v Torontu český výběr výsledkem 6:0.

Joe Thornton v zápase s českým týmem. foto: ČTK/AP

Hned na úvod je třeba poznamenat, že nejde o žádné nazdárky a že jejich plnovousy se řeší v hokejových kruzích už nějaký ten pátek. Hokejisté jsou ostatně pověstní tím, že jako důkaz soudržnosti především v play-off (a nejen v NHL) si nechávají narůst husté vousy.

Většina z nich se jich ale velice ráda rychle zbavuje.

Ne tak jednatřicetiletý Burns i o šest let starší Thornton. „Už si je nechávám růst asi rok bez stříhání,“ přiznal letos v červnu prvně jmenovaný, téměř dvoumetrový bek San Jose Sharks. Jeho neméně urostlý parťák z klubu i reprezentace je na tom podobně.

Joe Thornton a Brent Burns (vpravo).

Joe Thornton a Brent Burns (vlevo).

„Moje nová kočka je miluje, ráda si s nimi hraje. Uvidíme, jestli půjdou po sezoně dolů,“ prohlašoval pár týdnů zpět nejlepších nahrávač NHL v posledním desetiletí. Už před Světovým pohárem bylo jasno, že plnovous neshodil.

A na rozdíl od Burnse do něj nesáhl ani nůžkami, aby jej zkrátil. Přitom na otázku zámořských reportérů přiznal, že se cítí být přitažlivější rozhodně dohladka oholený než s vousy, které mu sahají již pomalu po hrudník.

Bývalý kapitán „Žraloků“ se již stal díky svému módnímu výstřelku terčem vtípků i kritiky. Jedni poukazují na to, že na bradě má plnovous hodně bílý jako kdyby neuměl pít mléko, některým expertům pak vadí, že dělá hokeji společně s Burnsem ostudu.

„Jsou ostudou hokeje. Nesnáším to, není to dobrý obraz pro NHL. Nevadí mi, když mají kluci plnovous, ale aby ho měli až na břicho. To už je fakt hodně. Myslím, že už by mělo zasáhnout vedení klubu,“ zlobila se na oba pořízky legenda Montrealu Canadiens Guy Lafleur, podle kterého by se měl přísný dress code pro zámořské soutěže vztahovat nejen na oblečení.

„Je to nechutné. Navíc jsme (hokej) jediní, kdo tuto tradici držíme, v jiných sportech se s tím nesetkáte,“ přidal se už loni expert NBC Sports Mark Lazarus.

Lafleur ale nakonec přešel i na trochu vtipnější notu, když své znechucení odlehčil hláškou, že San Jose prostě nemohou vyhrát Stanley Cup už jen proto, že jejich hráči nevidí na kotouč.

Joe Thornton a Brent Burns.
Joe Thornton a Brent Burns.

Podobně zhodnotil dřevorubecký styl obou kanadských hvězd i komentátor České televize Robert Záruba, který naznačil, že by si měli soupeři dávat pozor na fauly v podobě tahání za vousy. Mimochodem, hokejovými zbraněmi si s oběma čeští hráči příliš rady nevěděli, zástupci „Žraloků“ přispěli k šestibrankové demolici Jandačovy party každý jedním kanadským bodem.

Kdo ví, třeba to nebude trvat dlouho a někdo se jeho slovy nechá inspirovat. A třeba se pak budou i měnit hokejová pravidla. Stejně jako před zhruba osmi lety, kdy se známý provokatér Sean Avery při přesilovce v zápase play-off mezi svými NY Rangers a NJ Devils otočil čelem k legendárnímu Martinu Brodeurovi a snažil se ho zastrašit mácháním hokejky, paží a nakonec i naznačováním úderu holí do jeho masky.

Vedení NHL tehdy reagovalo téměř okamžitě a upravilo pravidlo 75 (to si vysloužilo přízvisko „Avery pravidlo“) takto: „Menší trest za nesportovní chování bude udělen především v situacích, kdy se útočící hráč otočí čelem k brankáři a bude mu před obličejem clonit rukama či hokejkou, aby vyrušoval jeho pozornost.“

Jak by vypadala změna regulí v případě tahání za vousy Thorntona, Burnse a jim podobným „dřevorubcům“?