Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Jak zastavit Růžičku? Přemýšlejí ve Vítkovicích

Sport

  14:54
OSTRAVA - Střelecká potence třineckého hokejisty Martina Růžičky v letošním play off vyvolává obavy soupeřů. Pětadvacetiletý útočník Ocelářů nastřílel už čtrnáct branek a je pravděpodobné, že překoná devatenáct let starý rekord Žigmunda Pálffyho, který v play off sezony 1991/92 dosáhl 26 bodů v kanadském bodování.

Třinec (Martin Růžička). foto: ČTK

Růžička na to má minimálně čtyři finálová utkání. Na slovenského kanonýra se dotáhl v pátek a jeho bodový účet z třináctí zápasů aktuálně činí 14 gólů a 12 asistencí. "Má úplně neskutečnou fazonu, puky si ho hledají. On je šikovný a sebevědomý hráč, hraje mu to moc dobře. Má i spoustu nahrávek. Ale myslím, že takových sedmdesát procent z toho bylo v přesilovkách," řekl vítkovický útočník Viktor Ujčík.

Čtěte také

Právě Ujčíka třinecký střelec letos z rekordních statistik vymazal, když na přelomu základní části a play off skóroval v deseti utkáních po sobě. "Dávat góly v každém zápase není jednoduché. Musí pomoct i štěstí, že člověk dá někdy takového 'náhodňáka' a ta série pokračuje dále. Ale jinak si to určitě zaslouží, dokazuje to svými výkony v play off," řekl Ujčík, jehož předchozí historické maximum bylo devět gólových zápasů v řadě.

Ve Vítkovicích si lámou hlavu jak Růžičku eliminovat. "Máme svoje teorie, vymýšlíme," pousmál se trenér Mojmír Trličík. Růžička je symbolem třinecké ofenzivy. Podle soupeře se však veškerá pozornost nemůže upřít pouze na něj. "Soustředit se jen na něho a třeba ho zdvojovat, to by bylo hloupé. On je tak inteligentní hokejista, že když ho zdvojíme, nahraje to někomu jinému. Musíme se soustředit na svoje, znepříjemnit jim to po celém hřišti," řekl zkušený vítkovický obránce Marek Malík.

Bodování play-off

Bodování play-off
1. Růžička Martin (Třinec)
13 zápasů - 26 bodů (14 + 12)
2. Svoboda Tomáš (Slavia)
19 zápasů - 17 bodů (9 + 8)
3. Vondrka Michal (Slavia)
19 zápasů 15 bodů (4 + 11)

Tak jako Růžička suverénně vládne ofenzivním statistikám, vítkovický gólman Roman Málek kraluje brankářům s úspěšností zákroků 95,39 procenta, průměrem 1,49 inkasované branky na zápasy a čtyřmi čistými konty z jedenácti zápasů.

Třeba třineckého ostrostřelce zkrotí zrovna on. "Není to souboj Málek versus Růžička, ale Vítkovice proti Třinci. Oni mají čtyři vyrovnané útoky a další hráče, kteří umějí dát gól," namítl Málek.

Podle slov třineckého Radka Bonka se však souboj nejlepšího kanonýra s nejlepším brankářem konat nebude. "Oba jsou přece v jednom týmu," usmíval se Bonk a vyzdvihl tak slovenského gólmana Ocelářů Petera Hamerlíka. "Náš gólman nás podržel, když jsme potřebovali. Nedá se říkat, kdo je lepší," doplnil centr elitní formace Ocelářů.

Bonk věří, že se Růžičkova forma projeví i ve finále. "Doufám, že Růža Málka prolomí. Má fazonu, takže kdy jindy, když ne teď," prohlásil Bonk. "Na každého brankáře je recept a doufám, že je i ten na Málka. Dneska jsou tak dobří, že když vidí, tak puky pochytají. Je to o tom jít do brány a trošku ho rozhazovat," dodal Bonk.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!