Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Trenér Jandač hodnotí Světový pohár: Ostudu jsme na něm neudělali

Josef Jandač na české střídačce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Jandač na české střídačce. | foto: ČTK/AP

PRAHA Trenér českých hokejistů Josef Jandač stále lituje, že jeho celek nevyužil možnost postoupit na úkor týmů Evropy a Spojených států amerických do semifinále Světového poháru v Torontu. Je ale rád, že jeho výběr popřel prognózy o roli outsidera a podle jeho slov rozhodně ostudu na turnaji neudělal.

„Věděli jsme o prognózách, jak nás laická i nelaická veřejnost posuzovala, že na turnaji nebudeme patřit k nejlepším týmům. V celkovém hodnocení jsme v žádném případě ostudu neudělali. Řekl jsem před turnajem, že nemáme ani černé brýle, ani si nenasazujeme růžové, to se potvrdilo,“ řekl Jandač, jehož tým po prohrách s Kanadou (0:6) a Evropou (2:3 v prodloužení) a výhrou nad USA (4:3) skončil v turnaji celkově šestý.

Litoval, že tým nezvládl proti Výběru Evropy prodloužení, v kterém by jej získaný bod nasměroval k boji o semifinále proti USA. „Po výhře Evropy nad Amerikou se nám otevřela možnost, že bychom v případě úspěchu s Evropou mohli jít dál, navíc proti Švédsku, které vůbec neodvádělo hokej, na který se cítili. Šance tam byla. Jsou to jen dedukce, ale chyběl nám bod k postup do semifinále, kde nemusela být konečná,“ uvedl Jandač.

Pochvaloval si fungování širšího realizačního týmu, jehož složení bude s vedením svazu řešit v nadcházejících týdnech. Pro Euro Hockey Tour v něm jistě zůstanou asistenti Jiří Kalous a Jaroslav Špaček, trenér brankářů Petr Jaroš a videokouč Denis Havel.

Jandač by rád dál spolupracoval i s asistentem Václavem Prospalem a hlavním skautem Jiřím Fischerem a generálním manažerem Martinem Ručinským, kteří byli jmenováni pouze pro Světový pohár.

„Všichni projevili zájem pokračovat a budeme to dolaďovat, na které turnaje by byli. Podmínka bude, aby absolvovali všechny velké turnaje. Jirka Fischer je smluvně vázán v Detroitu, Venca Prospal trénuje v Tampě juniory,“ řekl Jandač.

Má představu, že by Euro Hockey Tour mohl absolvovat menší realizační tým a na mistrovství světa či další velké akce v příštích letech by se rozšířil. „Budu požadovat, aby tam ti lidé byli, pokud to bude aspoň trošku možné a pro svaz únosné,“ doplnil Jandač.

O možné roli Ručinského, který po Světovém poháru ještě zůstal v Severní Americe, u týmu na celou sezonu mají rozhodnout další jednání. „Je potřeba, abychom měli požehnání svazu. Já si můžu sice něco nadiktovat, ale je třeba, aby to mělo i nějakou kontinuitu a bylo to i v rámci finančních možností svazu,“ dodal ke složení realizačního týmu.

Jandač chce ze zkušeností ze Světového poháru vytvořit výstup, který by rád předal na semináři zájemcům z řad dalších trenérů. „Abychom pomohli víc českému hokeji a posunuli se dál, protože kanadsko-americký svět nám trošičku uniká, nejen Čechům, ale celé Evropě,“ podotkl Jandač.

„Pokud budeme chtít být konkurenceschopní severoamerickému hokeji, tak budeme muset asi tady v Evropě víc spolupracovat, abychom se jim přiblížili,“ uvedl Jandač, podle něhož by se mělo v Evropě sáhnout ke zmenšení hřišť po vzoru NHL.

„Doporučoval bych, abychom sjednotili šířku a délku kluzišť aspoň do podobných rozměrů. Hrajeme v Evropě tu na úzkých a tu na širších kluzištích. Hokej na širokém a úzkém kluzišti je jiný. Hokej se poslední dobou vyvíjí jednoznačně do rychlosti. Když na užším hřišti budou hráči vyrůstat, tak budeme schopní produkovat i kvalitnější hokejisty,“ dodal.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...