Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Takový tým už nebude, musíme z toho vytřískat co nejvíc, burcuje Evropu Sekera

Sport

  15:15
TORONTO (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Patří mezi šestici Slováků, kteří jsou součástí unikátního hokejového "projektu" s názvem Tým Evropy. A Andrej Sekera po nedělním postupu do finále Světového poháru tuší, že tohle mužstvo bude mít omezenou životnost. "V minulosti nic takového nebylo a myslím, že ani v budoucnosti nic takového nebude. Takže se snažíme z té přítomnosti vytěžit co nejvíc," říká 30letý bek.

Marian Gáborík puk v brance Švédska. foto: ČTK/AP

Co stojí za největším překvapením na Světovém poháru?
Vynikající týmový výkon. Mám z toho velmi příjemný pocit. Nikdo nám nedával šanci a najednou jsme ve finále. Tak snad nás teď ve světě budou brát vážněji. Je před námi ještě jeden soupeř a to ten nejsilnější. Porazit ho hned dvakrát (finále se hraje na dva vítězné zápasy) nebude lehké, ale zkusíme Kanadě znepříjemnit cestu za vítězstvím.

Co říkají další Slováci

Brankář Jaroslav Halák: „Dostali jsme se do finále, kde je ještě těžší soupeř než Švédsko. Dneska si to musíme užít, ale zítra už jdeme zpět na led pracovat. Když jsme dali v prodloužení gól a Švédi se šli podívat na video, každý byl zaskočený. Ale odvedli jsme dobrou práci, protože v prodloužení je to mnohdy o jedné střele. A naštěstí pro nás to byla ta naše.“

Obránce Zdeno Chára: „Jsme rádi, že můžeme jako Slováci přispět. Jsme tým a každý pomáhá z nějaké části. Když ale vidíte, že se daří slovenským jménům, tak to může jen pomoct slovenskému hokeji. Teď nás čeká Kanada, což bude obrovská motivace. Každý je porazitelný. Každý má své silné stránky, každý má i slabiny. A když my budeme hrát podle těch našich silných stránek, tak...“

Útočník Marián Hossa: “Mnoho lidí nám nevěřilo a nakonec se objevíme ve finále proti nejlepšímu týmu světa. Je to obrovský úspěch a uděláme maximum, abychom vyhráli. Snažíme se reprezentovat naše malé Slovensko a lidi už nám fandí víc. Děkujeme za podporu.“

Porazit současnou Kanadu , která připomíná basketbalový tým snů, není to tak trochu mission impossible?
Pokud budeme mít štěstí a budeme hrát tak, jak máme, můžeme porazit každého. Ale Kanada je poslední roky jinde. Tady v Torontu jsou kvalitní mančafty, i tak Kanada jasně ukazuje, že silnější než všichni ostatní. Je to hokejová velmoc, má čtyři pětky, z nichž každý dokáže dát gól. Dokáže bránit, má vynikajícího brankáře, hrají vynikajícím systémem. Takže ano, porazit je bude velmi těžké, ale nic není nemožné (impossible). Když budeme hrát dobře, budeme mít den a štěstí, je to otevřené.

Trenér Ralph Krueger řekl: Tohle je tým bez minulosti, nemá ani žádnou budoucnost. Má prostě jen přítomnost.
Skvělá a pravdivá myšlenka. V minulosti nic takového nebylo a myslím, že ani v budoucnosti nic takového nebude. A my se snažíme z té přítomnosti vytěžit co nejvíc.

Máte ohlasy ze Slovenska, jestli roste popularita vašeho týmu?

Tenhle hokej sledují. Samozřejmě větší popularita by byla, kdyby šlo o národní mužstvo, ale určitě nám drží palce. Každým zápasem, který jsme vyhráli, nám začalo fandit víc a víc lidí. A to nejen na Slovensku.

Vraťme se k zápasu se Švédskem. Jaký byl z vašeho pohledu?
Celé mužstvo hrálo skvěle. Od brankáře, přes obránce až po útočníky. Hůř jsme se rozjížděli, ale po první třetině už jsme hráli svoji hru. I když jsme ztráceli, tak jsme pořád věděli, že to můžeme dát. A i když jsme přišli o vedení, tak jsme do poslední vteřiny věřili, že vyhrajeme.

Zleva: Henrik Sedin, Daniel Sedin a Carl Soderberg.
Gólman Švédska Henrik Lundqvist (30) inkasuje po střele Tomáše Tatara.

Což se podařilo. Co jste si vlastně říkali před prodloužením?
Že hrajeme dál stejně jako doposud. A že si to užijeme, protože nevíme, jestli tohle mužstvo bude ještě někdy pohromadě. A že musíme bojovat jeden za druhého a vytřískat z toho maximum. Je to stejný recept, který platí i pro finále.

Jak moc důležitý je pro váš tým kouč Krueger?
Je to skvělý kouč, dobrý motivátor a výborný řečník. On je ten důvod, proč hrajeme tak, jak hrajeme. Pod ním jsme se postupně zlepšovali a ukázali, že dokážeme porazit každého. Navíc se umíme postupně učit z předchozích chyb, což je důležité.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...