16. dubna 2015 7:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Holík: Rodiče nemají do hokeje co kecat. Růžičku ale do nebes nevynáším

Jaroslav Holík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Holík | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Jaroslav Holík, kdysi vynikající útočník a sedminásobný medailista Československa, se kauze reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky moc nediví. „Jestli se potvrdí přijetí peněz, tak mě to nepřekvapuje. U nás je to naprosto normální,“ řekl Holík.

Podobná kauza dosud nemá v českém sportovním odvětví obdoby. Odstartoval ji Miroslav Palaščák, otec mladého hokejisty, jenž dal trenéru Růžičkovi půl milionu korun za to, že jeho syn bude hrát.

Slavia se od případu distancovala. Růžička přišel následně s vysvětlením, že se mělo jednat o půjčku, kterou dotyčnému vrátil. Stalo se tak z účtu jeho manželky.

Kauza v sobě skrývá řadu nejasností. Jiří Mouček, zprostředkovatel transakce a Růžičkův kamarád, si ve výpovědích protiřečí. Nejasně hovoří i sám kouč.

Hokejový svaz se za trenéra národního týmu postavil a uklidňuje rozdmýchanou situaci, zato Jaroslav Holík volil poněkud ostřejší slovník.

Lidovky.cz: Co říkáte na kauzu, která řeší, jestli Vladimír Růžička přijal od jednoho z rodičů úplatek?
V našem sportu je uplácení naprosto normální. Jestli se to potvrdí, tak mě to vůbec nepřekvapuje. V hokeji jsem dělal dlouho a moc dobře vím, jak to vypadá a co se děje. Je to ostuda.

Lidovky.cz: Je tedy v Česku podobné jednání běžné?
Nevím, jestli běžné, ale rozhodně to není nic nového. Rodiče, kteří hodně vydělávají, chtějí své děti protlačit na nejlepší místo v týmu. Jak jsem řekl, nepřekvapuje mě to.

Lidovky.cz: Dá se tomu zabránit?
Je potřeba říct jedno: V žádném případě nemají rodiče co kecat do toho, jak to který trenér vede. To mě přijde úplně neuvěřitelné. Každý trenér postaví hráče, který bude hrát dobře. A když hraje špatně, tak na to nemá. Třeba v Kanadě je naprosto nemyslitelný, aby rodiče chodili za trenérama a prosili je, ať syn hraje.

Lidovky.cz: Stojíte v kauze za panem Růžičkou?
Nevím, na tohle nemám názor. Jeden říká, že si úplatek vzal, druhý tvrdí opak. To ať rozhodnou ti naši odborníci, kteří bývají vždycky ohromně chytří. Nedávno mě pobavil trest pro fotbalistu Davida Lafatu, který za nafilmovanou penaltu dostal pokutu 50 tisíc. Říkal jsem si, že to snad není pravda. To ve výplatě ani nepozná.

Lidovky.cz: Souhlasíte s rozhodnutím hokejového svazu, který před domácím MS trenéra ve funkci podržel?
Jo, to jo. Proč odvolávat trenéra před mistrovstvím světa? Tohle je blbost. Ale nechci se ho zastávat. Trenérů jako on máme hodně, jen se o nich neví a nemají takovou protekci.

Lidovky.cz: Protekci?
Říká se, že Růžička je úspěšný trenér, co má respekt. To teda nevím... Co olympiáda ve Vancouveru? A loňské mistrovství světa? Tam jsme neuspěli. U trenérů to tak je, že něco vyjde a něco ne. Rozhodně bych ale Růžičku nevynášel do nebes.

Holíka také vinili z přijetí úplatku

Holík je dlouhodobým kritikem poměrů v českém hokeji. V roce 2010 se však provalilo, že kouč dvacítky Holík před MS 2002 požadoval od obránce Jana Platila úplatek 50 tisíc. Tvrdil to aspoň Platilův agent Jaroslav Jiřík. Holík se hájil tím, že hráče jen zkoušel. „Vždycky jsem jim tohle (o penězích) řekl, a když odvětili, že to nedají, věděl jsem, že ten hráč stojí za h... Ale peníze jsem nikdy nebral. S mojí hlavou se to ani neslučuje,“ řekl Holík.

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky