2. května 2008 10:59 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Je moudré, aby se hrálo každý rok?

Nechybí už motivace? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nechybí už motivace? | foto: ČTK

PRAHA Občas se zdá, že každoroční rozdávání medailí světový šampionát mírně dusí. Jako by i český fanda, hokej zbožňující jako máloco, najednou pociťoval lehkou přesycenost. Nadšení z turnaje v posledních letech poněkud vychládá a rozmělňuje se.

Existuje ale vůbec recept, jak přitažlivost mistrovství světa znovu oživit? A jak vrátit fandům pravidelné třeštění třeba už jen z faktu, že se turnaj blíží, či euforické prožitky z jeho průběhu?


"Mistrovství světa by se nemělo hrát každý rok,“ myslí si kouč pražské Slavie Vladimír Růžička. "Jednou za dva roky by to stačilo. A navíc bych zvolil ještě pozdější termín. Klidně od poloviny, nebo dokonce až od konce května. Aby na šampionátu mohli hrát všichni nejlepší. A úplným nesmyslem pak je mistrovství ve stejném roce jako olympiáda. Jednou za čtyři roky se pravidelně ocitá v úpadku.“
Růžičkovi je jasné, že mezinárodní hokejová federace (IIHF) chce především na šampionátu vydělat. "Na to se ale musíte zeptat Fasela...“ dodal.


Prezident IIHF René Fasel před časem každoroční periodu vysvětloval skutečně ekonomickými zájmy. "Ze zisku z turnaje financujeme šampionáty mladších kategorií. I proto je tak důležité, aby se o medaile hrálo každý rok,“ obhajoval zavedenou zvyklost.
Sekretář českého svazu Martin Urban hovoří ve stejné tónině jako Fasel. "Nevidím důvod, aby se mistrovství nekonalo každoročně,“ soudí. "Vždyť tak pravidelně získáváme peníze od sponzorů, které pak můžeme použít třeba na mládež.“


Kapitán české reprezentace Tomáš Kaberle se k Faselovi a Urbanovi nepřiklání; naopak se mu líbí Růžičkova vize. "Taky si myslím, že mistrovství by se mělo hrát jen jednou za dva roky. Hokejisté, kteří hrají v NHL, toho musí zvládnout každou sezonu skutečně dost. O dobrých třicet zápasů víc než v Evropě. A pak ještě mnohé z nich čeká rok co rok světový šampionát, což pro ně není zrovna jednoduché.“

Jiří Šlégr, muž, jenž se ve své bohaté kariéře dočkal Stanley Cupu, titulu mistra světa i olympijského zlata, vnímá i fakt, že čeští fandové se po odchodu slavné naganské party teprve snaží poznávat jejich nástupce. "Dříve si kluci hráli hlavně na Jágra a Haška, ale teď mnohé reprezentanty ani neznají. Do zámoří totiž někteří z nich odešli ještě dřív, než si zahráli extraligu,“ všímá si. "Formuje se nová generace. Spousta hokejistů navíc reprezentaci odmítá a to všechno možná utváří trochu skeptický náhled fandů. Myslím si ale, že je dobře, když se mistrovství světa hraje každý rok. Aspoň mají hráči ještě nějakou motivaci na konci sezony. A kdyby se v Kanadě vyhrálo, nepochybuju o tom, že se vše rázem změní.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!