1. května 2011 1:49 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Je to jako v NHL, samé vyrovnané týmy, říká Eliáš o MS

Česko - Lotyšsko (radost Eliáše). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Lotyšsko (radost Eliáše). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Německo porazilo Rusko, Slovinci potrápili domácí Slováky, Norové otočili zápas se Švédském a Lotyši dlouho vzdorovali proti českému týmu. "To je to samé jako v NHL, tam máte taky třicet kvalitních týmů. Na MS klobouk dolů před všemi soupeři. Už je jedno, proti komu hrajete," hodnotil po výhře nad Lotyšskem Eliáš.

Lotyšsko dvakrát vedlo. Důležité asi bylo nezpanikařit a zůstat u své hry, že?
Určitě. Já myslím, že jsme měli i víc ze hry, měli jsme šance, naše lajna tři vyložené, ale nedali jsme. Třetí třetinu jsme hráli dobře zezadu, možná jsme se mohli ještě více zajišťovat, protože obránci v pěti už byli unavení. Na tom musíme ještě zapracovat.

Jak si pochvalujete spolupráci vaší lajny s Michálkem a Havlátem?
Dobrý. Udělali jsme jednu chybu, ale měli jsme pět vyložených šancí, ani přesilovka nebyla z naší strany špatná. Můžeme být všichni spokojení.

Viděl jste zákrok na Radka Martínka?
Myslím, že to hrál loktem. To je přesně zákrok, co se teď řeší v NHL - do hlavy a následuje automatické suspendování. Když se tohle stane, kluci jsou zranění.

Neovlivní váš výkon, když vidíte, jak vašeho spoluhráče odváží na nosítkách? 
Je nepříjemné pro nás všechny to vidět. Já v té situaci byl také. Nejdůležitější je v životě zdraví, tohle do žádného sportu nepatří.

Radek Martínek na turnaji zřejmě pokračovat nebude...
Byl pro nás důležitým obráncem, já doufám, že bude v pořádku. Přeju mu hodně štěstí. Jinak je to pro ostatní výzva, mají šanci se dostat do základní sestavy. Tým doplní i Zbyněk Michálek.

Co jste říkal na atmosféru v Orange Aréně?
Úplně fantastická. Pro mě je to jeden z nejlepších zápasů s atmosférou, za posledních 15 let od té doby, co jsem odešel, kromě možná finále (Stanley Cupu). Musíme být za to vděční, tohle nám pomohlo.

Vnímal jste i české písničky?
Jo, připadali jsme si jako doma. Trefili se do mého vkusu, nejen české, ale i zahraniční. Člověka to trochu uvolní.

V přesilovce jste nastoupili i s Jágrem. Šlo o improvizaci?
Nějaké rozestavení jsme nacvičovali. Jsme chytří, musíme si vyhovět. Já přesilovku většinou řídím, teď jsem clonil před bránou. Ale vůbec mi to nevadí. Je to o tom, abychom se obětovali pro úspěch.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.