Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitán Rolinek: Co bylo, bylo. Teď jsme favorité

Sport

  9:00
PRAHA/BRNO - Když se útočník Tomáš Rolinek (31) připojil k reprezentaci, skromně prohlašoval: "I já musím bojovat o nominaci na šampionát." Kdepak, tenhle chlapík bude jednou z klíčových postav národního týmu. Vždyť ho jako kapitán dovedl už k loňskému zlatu. Teď před ním stojí stejná výzva. "Cítím trochu chvění. Je pravda, že už se to blíží," přiznává.

Česko - Rusko (Tomáš Rolinek). foto: Reuters

LN Berete to tedy vy osobně jako velkou výzvu? Všichni mají v souvislosti s vámi velká očekávání.
Ale očekává se od více hráčů, že tým potáhnout, nejen ode mě. To není jen o tom céčku na prsou... Marek Židlický, Radek Martínek, Jarda Jágr, Patrik Eliáš, Martin Havlát... To jsou všechno jména, která ten tým musí táhnout. Je nás tu víc, kteří mají zodpovědnost, abychom ho dotáhli k úspěchu.

LN Takže přiznáváte, že berete pozici mužstva jinak než na

Rolinek řekl o...

... stadionu Ondreje Nepely
Hala se mi moc líbí. Kvůli fanouškům je škoda, že není větší, stejně tak kabina. Led byl kvalitnější než v O2 areně. Zatím za ten první den nebyly žádné problémy.

... Lotyšsku
Je to první utkání, Lotyši mají hodně sil a budou chtít vyhrát.

... obhajobě zlatých medailí
Určitě patříme letos mezi favority, ale na to se koukat nebudeme. Podle jmen ten tým vypadá hodně kvalitně.

... síle národního týmu
Síla v našem týmu určitě je. Ale jen jména úspěch nezaručí. Musíme to potvrdit na ledě.

... slovenském výběru
Jsou tam velká jména, navíc se na domácí turnaj těší. Na druhou stranu je to velký závazek vůči fanouškům. Po psychické stránce to bude těžké, musí zvládnout ten tlak.

loňském šampionátu v Německu...
Já myslím, že po minulé sezoně musíme být pasováni mezi favority. Ale musím i říct, že turnaje se nevyhrávají podle sestavy, což jsme dokázali minulý rok, kdy jsme titulu dosáhli s bezejmenným týmem, kde byli pouze Jarda Jágr a Tomáš Vokoun. Letos máme výborný tým i podle jmen. A když si to sedne, bude klid v kabině a dobrá atmosféra, můžeme ten úspěch zopakovat.

LN Jaromír Jágr už před pár dny řekl, že tenhle výběr je silnější než ten loňský. Souhlasíte s ním?
Souhlasím, podle jmen a předvedené hry na turnaji v Brně zatím určitě. Ale rozhodne se až na mistrovství. Všichni víme, že v moderním hokeji se musí hlavně bojovat.

LN Ukázala vám právě ta bojovnost loni v Německu tu správnou cestu? Vryla se podle vás do mentality hráčů?
Záleží, jak je tým složen, pokud v něm jsou bojovníci, bojovat budeme. A neříkám, že v něm nejsou.

LN Jak se vám tedy to mužstvo zatím jeví?
Je vyvážené. Vyvážené zkušenými hráči, hráči na přesilovky, hráči na oslabení... Je prostě dobře složené. My samozřejmě chceme loňský úspěch zopakovat, jenže nikdo jiný nám k němu nepomůže. Musíme se zkrátka jen dobře připravit a zase mít kus štěstí jako loni.

LN Cítíte větší zodpovědnost?
Větší... Nedá se říct, jestli větší, je to vlastně pořád stejné. Nechceme zklamat naše fanoušky, nechceme udělat žádnou ostudu. Teď patříme mezi favority a nemůžeme se té role zříkat, když jsme úřadující světoví šampioni. Budeme se snažit hrát dobře a vyhrávat.

LN Když jste tedy favorité - s čím byste byli spokojeni?
Jak to mám říct... Já tu nechci dělat nějaká prohlášení, každý, kdo se v tom hokeji pohybuje, tak vám řekne, že... (přemýšlí) Řeknu to takhle: Vždycky musíte postoupit přes čtvrtfinále. A pak už se uvidí.

LN Co bude kromě zmiňované bojovnosti rozhodovat nejvíce?
Já zůstanu u našeho týmu: hlavně to, aby byly jasně rozdělené role. Aby hráči věděli, kdo jde na přesilovku a kdo jde na oslabení. Aby nikdo nekoukal na to, jestli jeden hraje víc a druhý míň. To je totiž strašně důležité pro klid v kabině. Každý v týmu musí znát svoji pozici. A když se tohle dodrží, je to dobrý základ pro to, aby vládla pohoda.

Tomáš Rolinek.

LN Týmová pohoda, to je tradiční výhoda Čechů. Vidíte ještě nějakou další?
Výhoda může být v tom, že když přijde nějaká porážka, tak nesložíme zbraně a budeme vždy připraveni na další zápas. Tak jako před rokem v Německu.

LN Vzpomenete na Německo, až nastanou v turnaji těžké chvíle?
Nebudu. I kdybych si vzpomněl, stejně vám to nepomůže. Co bylo, bylo. My tam jedeme kvůli tomu, abychom uspěli, ne jen vzpomínali. Jasně, s kluky, kteří tam byli, ještě občas padne nějaká řeč, ale já osobně se tomu budu snažit na Slovensku vyvarovat. Čas běží dál.

LN Váš loňský proslov kolem omluvenek hráčů z NHL vyvolal u některých nevoli. Když jste se letos po sezoně v Rusku vrátil domů, říkal jste, že nemáte problém si to třeba s Patrikem Eliášem vyříkat. Nastala ještě tahle situace?
Možná jsem tuhle otázku čekal, ale řeknu k tomu jenom jedno: Už se o tom nechci bavit. Jestli jsme si to vyříkali, nebo ne, to zůstane v kabině. Ale můžu všechny ujistit, že v tomhle žádný problém není. A vůbec to není tak, že bychom na sebe koukali skrz prsty. Nebojte.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat