Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdepak ztráta formy. Hráči létali nesmyslně sestavou a Jandač byl zcela bezradný

Sport

  16:00
Ještě nikdy v samostatné historii nepůsobil český hokejový tým na světových šampionátech tak bezradně jako ve čtvrtečním čtvrtfinále v Paříži proti Rusku. Ano, Češi sice byli v úvodních sedmi minutách aktivnější, pak ale Rusové hráli první přesilovku, dali gól a od té doby byl na ledě už jen jediný tým. Do očí přitom bilo, že Rusové hráli na půl plynu, a kdyby museli, zapnuli by na vyšší obrátky a českému týmu by nasázeli víc než tři góly.

Josef Jandač v zápase s Ruskem jen bezradně sledoval dění na hřišti. foto: ČTK

‚Rusové vyhráli snadno. Žádná přehlídka českých šancí se nekonala‘

O českém týmu se po vypadnutí psalo, že jsou hráči z formy. To se možná dá říct o dlouholetém českém kapitánovi Tomáši Plekancovi, který kvůli tomu zvažuje konec reprezentační kariéry. Ale ne kompletně o celém týmu.

Kdyby na tom kompletní tým či hvězdy z NHL herně špatně, těžko by během pár minut otočil ztracený zápas s Finy, kteří ve čtvrtinále vyřadili Američany. Ty Američany, kteří o dva dny dříve v dosud nejhezčím zápase šampionátu porazili Rusko.

Těžko by snadno přehráli Francouze, kteří si před tím stejně lehce pohráli právě s Finy.

MS v hokeji 2017, Rusko vs. Česko: zleva Alexandr Barabanov a Radko Gudas.
MS v hokeji 2017, Rusko vs. Česko: Tomáš Kundrátek a Nikita Kučerov.

Kritici také tvrdí, že Češi nezachytili moderní trend, který v posledních pěti letech razí týmy z NHL či Kanaďané a Američané. A to hra v absolutní rychlosti, při níž útočí i brání všech pět hráčů.

To je jistě pravda, ale s tím trenéři během šampionátu těžko něco udělají, když na to hokejisté hrající v Evropě nejsou zvyklí. To se musí hráči učit ve svých klubech během sezony, vštěpovat se to musí především všem mládežníkům.

V době, kdy sbírala triumfy zlatá generace či na zlatém šampionátu 2010, se Češi ujišťovali, že jim k dalším vítězstvím bude stačit klasická česká vyčůranost. Jenže tehdy Češi vyhrávali maximální obětavostí a týmovým pojetím, nikoliv herní kvalitou.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Ano, Čechům začal ujíždět vlak, které nyní kvapně honí. Loni za trenéra Vladimíra Vůjtka však šlo poznat, že i tento velký hendikep na startovní čáře, šel dohnat maximálním úsilím a sehraností jednotlivých pětek, které na sebe byly zvyklé z Euro Hockey Tour.

Vždyť Češi s prakticky stejným týmem jako letos (loni navíc chyběl gólman Petr Mrázek, obránce Radko Gudas či současný kapitán Jakub Voráček) dokázali loni ve skupině porazit domácí Rusy, silné Švédy a Švýcary a vyhráli skupinu.

A i když ve čtvrtfinále vypadli v nájezdovém rozstřelu Američanům, byl prakticky totožný tým jako ten letošní chválen ze všech stran.

Tímto se pak dostáváme k hlavního problému. Zatímco loňský Vůjtkův tým, v němž na lavičce stálo současné trenérské trio Jandač, Kalous, Špaček, ladilo celou přípravu souhru pětek směrem k šampionátu a na něm ke čtvrtfinále, letos tomu tak nebylo.

Vladimír Vůjtek mladší (vpravo) se svým otcem.

Úspěšné spojení z přípravy trenéři těsně před šampionátem s příjezdem hvězd z NHL změnili, šachovali s ním po každém zápase, navíc hlavní kouč Josef Jandač po prohře s Rusy přiznal, že chemii jednotlivých útoků po celý šampionát nenašel.

Ono to jde ale velmi těžko, když jednotlivé hráče napříč sestavou neustále přehazujete. Před čtvrtfinále už musíte mít sestavu jasně danou, k tomu slouží právě zápasy základní části. Není možné, aby se před klíčovým duelem šampionátu změnily hned tři útoky.

To se pak nikdo nemůže divit, že si Češi přes dvě šance v úvodu nevypracovali ve zbytku času už nic a jen křečovitě zkoušeli bušit do připravené ruské obrany. A s tím souvisí fafkt, že Češi nedali ani gól. Potřebná souhra jednotlivých útoků byla tatam.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

Nejhorší na tom všem je, že trenér nemohl dát týmu ani impuls v pohodě zúžení sestavy či promíchání útoků, protože tento luxus si vybral před zápasem. Český fanoušek tak stejně jako trenéři musel bezradně a odevzdaně sledovat, jak hokejisté míří k prohře.

Ano, český hokej má velký a dlouhodobý problém v herní, technické a rychlostní vyspělosti, což ukazuje výsledková bída na mládežnických světových šampionátech v posledních dvanácti letech. A s tím souvisí úbytek hráčů při draftech do NHL.

Ale na letošním šampionátu byl mnohem větším problémem herní i taktický chaos. Rozdíl mezi vedením zápasu v podání Josefa Jandače a jeho ruského protějšku Olega Znarokse byl ve čtvrtfinále naprosto markantní.

Prodej stavebního pozemku 1 114 m2
Prodej stavebního pozemku 1 114 m2

Bakov nad Jizerou - Malá Bělá, okres Mladá Boleslav
3 993 000 Kč