Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KHL se bude hrát v Praze, oznámil prezident soutěže Medveděv

Sport

  15:36aktualizováno  22:36
PRAHA - Prezident Kontinentální hokejové ligy Alexandr Medveděv uvedl, že HC Lev opustí Poprad a bude od nové sezony hrát domácí zápasy v Praze v O2 areně. Český svaz však zatím žádnou oficiální žádost o souhlas neobdržel. Medveděv zároveň potvrdil, že do soutěže vstoupí Slovan Bratislava.

HC Lev Poprad (Václav Nedorost). foto: www.hclev.eu

"Lev se opravdu stěhuje do Prahy a bude hrát v O2 areně, financování klubu je zajištěné na tři roky," prohlásil Medveděv v Čeljabinsku. "Český svaz toto rozhodnutí podporuje a pomůže dořešit všechny věci, které s tím jsou spojené," řekl.

Mluvčí HC Lev Jan Rachota nechtěl Medveděvovo prohlášení komentovat. Poukázal na únorové vyjádření generálního ředitele akciové společnosti ČKD Group, která je majoritním vlastníkem klubu, Jana Musila, jenž uvedl, že klub analyzuje právě skončenou sezonu a na základě výsledku učiní další kroky. "Momentálně je jisté jen jedno, Lev bude hrát v KHL i příští sezonu. Na stole je více variant," uvedl minulý měsíc Musil.

VÍCE ZDE:

Vedení HC Lev Poprad ještě před třemi týdny popřelo, že by přesun účastníka KHL do Prahy zvažovalo, i když se o tom stále více spekulovalo. V první polovině února navíc klub propustil většinu zaměstnanců včetně manažerů a po ztrátě nadějí na postup do vyřazovacích bojů v jeho premiéře v KHL opustila klub i řada hráčů včetně několika českých opor.

Český svaz ledního hokeje, který o osudu klubu již jednou v minulosti rozhodoval, zatím k věci nezaujal žádné konkrétní stanovisko. Především proto, že dosud neobdržel oficiální žádost o souhlas s působením klubu v Praze ani o členství v ČSLH. "O této možnosti se diskutuje tři roky, ale mohu potvrdit, že v posledních měsících a týdnech nabraly kontakty na obrátkách, nejspíš i v souvislosti se změnou vlastníka O2 areny," řekl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Svaz zatím neobdržel oficiální žádost

Dosavadní kontakty probíhaly podle něho na ryze formální úrovni. "Svaz se tím začne intenzivněji zabývat ve chvíli, kdy přijde oficiální žádost. Pokud by se jednalo o členství, rozhodoval by výkonný výbor a celou věc by posoudil z řady hledisek; sportovního, finančního a jiných," uvedl Zikmund. Přítomnost týmu KHL v Praze by znamenala konkurenci v boji o fanoušky pro extraligové celky Spartu a Slavii, která působí v O2 areně v současnosti.

Provozovatel haly nepotvrdil, že by zápasy KHL v Libni byly hotovou věcí. "V tuto chvíli nemůžeme potvrdit informaci, že Lev Poprad nebo jiný klub bude hrát od příští sezóny zápasy KHL v O2 areně. Samozřejmě pokud bude mít nějaký subjekt zájem o prostory na špičkové úrovni, pak je O2 arena ve volných termínech k dispozici. Naším prioritním cílem je zajistit pro O2 arenu atraktivní program, který přitáhne diváky. Z toho pohledu by tak kvalitní soutěž, jako je KHL, byla určitě přínosem," uvedl předseda představenstva akciové společnosti Bestsport Richard Benýšek v prohlášení.

Lev chtěl do KHL už v roce 2010, původně jako Lev Hradec Králové. V červnu tehdy splnil všechny podmínky ohledně zázemí a sehnal finanční garance v přepočtu přes 330 milionů korun, u vedení českého hokeje ovšem narazil. Do KHL nebyl přijat, neboť nedostal souhlas od výkonného výboru svazu.

Následně HC Lev přesunul své aktivity na Slovensko, kde v červenci 2010 začalo s přípravou 22 hokejistů pod vedením českých trenérů Miloslava Hořavy a Radima Rulíka. Rada ředitelů KHL však krátce nato kvůli průtahům ze strany Slovenského svazu ledního hokeje a blížícímu se startu sezony působení týmu v soutěži zamítla.

Jedním z hlavních problémů v Česku i na Slovensku byl fakt, že klub nebyl členem žádné národní hokejové federace. Členem slovenského svazu se Lev stal až v říjnu 2010, v květnu 2011 pak Medveděv definitivně potvrdil jeho účast v KHL od ročníku 2010/11.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Šéf soutěže zároveň ujistil, že Slovensko nezůstane po odchodu HC z Popradu bez KHL. "Na jaře podá přihlášku Slovan Bratislava a bude hrát ve stejné hale, kde se hrálo mistrovství světa," uvedl Medveděv.

Poprad se nechce Kontinentální ligy jen tak vzdát, podle primátora Antona Danka chce město soutěž udržet. Danko chce co nejdříve do KHL přihlásit HK Poprad, který hraje slovenskou extraligu. "Zatím si odchod nepřipouštím, proto budeme bojovat, aby KHL v Popradě zůstala. Myslím, že je jedno, jestli to bude HC Lev nebo HK, protože hráči mohou být dobří v jakémkoli klubu," uvedl primátor. Dalším zájemcem o vstup do KHL je Milán, který ale ještě potřebuje dořešit otázku financí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat