Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Korupce? Ta je přece všude, říká šéf českého hokeje ke kauze Holík

Tomáš Král. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Král. | foto: Reuters

PRAHA Jsou tomu jen necelé dva týdny, co ho pořádně naštvala "televizní" aféra v pražské Slavii. Nyní pro změnu Tomáš Král, šéf českého hokejového svazu, slyší o údajně zkorumpovaném trenérovi, jenž kdysi vedl reprezentační dvacítku.

"Zabývat se tím však nebudeme, je to dávno a ten člověk už s námi nemá nic společného," říká na adresu Jaroslava Holíka. Přesto přiznává: "Nikdy vám nemohu úplně zaručit, že se tohle jinde neděje."

Nepřijde vám, že český hokej dostává v poslední době jednu facku za druhou?
Jakou facku? Vyhráli jsme přece mistrovství světa, pracujeme s novým programem v mládeži. Navíc ta událost kolem pana Holíka se stala kdysi před lety.

DÁLE ČTĚTE

Na tom přece nezáleží. Dobré světlo to na hokej nevrhá ani tak.
Nic příjemného to není. Ale já si myslím, že to dobré světlo nevrhá především na konkrétní lidi.

Co si o celém korupčním skandálu myslíte?
Když jsem se to dozvěděl, dost mě to zaskočilo. Ta kauza se týká někoho, kdo byl v generaci, kterou jsem jako mladý člověk obdivoval. Pan Holík je muž, který hokej rád kritizuje, a jeho slova podle mě nebyla vždy adekvátní. Pak vyjde na povrch takováto šokující věc...

Chápete jeho obhajobu, když tvrdí, že si o úplatek řekl jen proto, aby zjistil, zda je dotyčný hráč opravdu dobrý?
Ne, ten smysl počínání nechápu. Nedovedu si tenhle test představit.

Co kdyby dnes pod vámi pracoval?
Tak bych teď jel na svazové sídlo a hned by dostal výpověď. Jenže my s ním nemáme žádný pracovněprávní vztah, stalo se to dávno.

Dal byste ruku do ohně, že se dnes nic takového neděje?
Nedal. Podívejte, já v hokeji působím řadu let, o existující protekci se spekuluje už od žáčků, ale tohle je zatím jediný případ, co teď mám zdokumentovaný. V hokeji se vždy o všem mluvilo, jako že jedna paní povídala. Možná se o tom vědělo, ale nikdo nepřinesl důkazy.

Když tohle tvrdíte, věříte tedy i svým lidem na svazové úrovni?
Já mluvil spíš o klubech, na svazu věřím, že se nic takového neděje. Pode mnou jsou profesionální trenéři, dost slušně hodnoceni. Sláva Lener, pan Bukač a další, to jsou lidé, kteří mají ekonomickou i sportovní historii. A kvůli padesáti tisícům by si nešpinili jméno.

To jste si nakonec mohl přece myslet i o Jaroslavu Holíkovi.
To je pravda, do něj bych to neřekl. Ovšem já svým lidem věřím. Na druhou stranu když mluvíme o klubech, nemohu vyloučit, že tam nic takového není. Korupce se děje všude, třeba i ve škole, a hokej od toho není separovaný. Žijeme v normální společnosti. I když slovem normální si kolikrát nejsem příliš jist.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!